Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Czym przycinać rośliny?

porady ogrodniczeNarzędzia do cięcia są stosowane w pracach ogrodowych przez cały rok. W okresie zimowym i wczesnowiosennym przypada nasilenie tych prac. Szczególnie dotyczy to cięć pielęgnacyjnych jak również cięć przy usuwaniu starych drzew i krzewów. Wówczas idą w ruch małe piłki, sekatory noże lub siekierki. Do odpowiednich prac należy dobrać właściwe narzędzia i sprawdzić czy są one w dobrym stanie.

Niesprawne narzędzia pogarszają jakość i wydajność pracy, oraz mogą zagrażać skaleczeniem. Jakość cięcia jest szczególnie ważna podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Na przykład przy prześwietlaniu drzew, na części konara, która pozostaje na drzewie po odcięciu powinna pozostać gładka płaszczyzna o nie postrzępionych obrzeżach a kora nie odciśnięta. Na jakość cięcia wpływa prawidłowe zaostrzenie elementów tnących sekatorów, piłek lub noży, odpowiednie przyłożenie narzędzia do pędu lub gałęzi oraz sposób wykonywania ruchów podczas cięcia. Należy dbać o to aby po rozpoczęciu cięcia wykonywać ruchy w jednej płaszczyźnie, a przy grubszych konarach stosować cięcie wstępne.

Kupując nowe narzędzia warto przeanalizować szereg cech i warunków którym to narzędzie powinno odpowiadać w naszym ogrodzie. Zwracamy uwagę na przeznaczenie, a zatem do jakich prac będą one użyte. Należy pamiętać nie tylko o cięciach zimowych, ale również przewidzieć inne prace w okresie wiosennym lub letnim np. przycięcie folii, pocięcie sznurka, ścinanie kwiatów itp. Ważna jest dopuszczalna grubość ciętych pędów lub konarów. Czy są to narzędzia do suchego czy do mokrego drewna (żywych konarów)? Kto tym sprzętem będzie pracował (istotna jest wielkość dłoni i siła jaką ta osoba dysponuje). Czy jest to osoba praworęczna lub leworęczna. Na jakiej wysokości są prace do wykonania (może będą potrzebne narzędzia na wysięgniku).

Sekatory jednoręczne służą do prześwietlania i cięcia drzew i krzewów, pozwalają na cięcie pędów i cieńszych gałęzi o średnicach do 25 mm. Spotykane są w wersjach ze stalnicą bądź z kowadełkiem. Nowością w tej grupie narzędzi jest sekator z obrotową rączką. Ruch obrotowy rączki współdziała z ruchem postępowym obu rączek. Dzięki takiej konstrukcji wykorzystuje się mięśnie dłoni i mięśnie palców do poruszania ostrza sekatora, co czyni pracę lżejszą i efektywniejszą. Nowe konstrukcje sekatorów posiadają również regulator rozwarcia rączek w wyniku czego można je przystosować do żądanej wielkości dłoni. Spotykamy narzędzia prawo- i leworęczne o różnych długościach rączek. Sekatory mogą być wyposażone w bezpieczniki, które po pracy utrzymują sekator w pozycji zamkniętej co zapobiega skaleczeniu. Rączki z tworzywa zawierają czasami wkładki przeciwpoślizgowe które pozwalają na lepsze przyleganie do dłoni.

Sekatory dwuręczne pozwalają na cięcie grubszych gałęzi lub konarów o średnicach do 30-50 mm. Dłuższe rączki pozwalają także prowadzić cięcie na nieco wyższej wysokości (do 2 m od podłoża). Są one jednak mniej operatywne w koronach silnie zagęszczonych drzew. Nowością jest zastąpienie dotychczasowych przekładni dźwigniowych przekładniami zębatymi, które umożliwiają ścinanie gałęzi o grubości do 55 mm. 

Sekatory i piłki tyczkowe służą do cięcia na wysokości bez użycia drabiny. Zespoły robocze sekatorów wyposażone są często w specjalnie zagiętą stalnicę umożliwiającą zawieszenie sekatora na odcinanej gałęzi, inne zaś posiadają obrotową głowicę tnącą. Nowością w tej grupie sekatorów jest zastosowanie wysięgnika wykonanego z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym. Ciekawym rozwiązaniem jest sekator na tyczce teleskopowej nowej generacji. Mechanizm dźwigniowy schowany jest tu w obudowie, głowica tnąca zamocowana jest obrotowo a ruch tnący ostrza przenoszony jest za pomocą łańcucha. Takie rozwiązanie techniczne ułatwia manewrowanie narzędzia w koronie drzew. Można spotkać też tyczki uniwersalne, które mogą być wykorzystane do ścinania grubszych konarów przy użyciu piłek. W tym przypadku piłki muszą być przystosowane do współpracy z trzonkiem teleskopowym lub tyczką.

Nożyce przeznaczone są do wycinania cienkich zdrewniałych łodyg lub pędów o grubości do 12 mm. Są przydatne do ścinania kwiatów, cienkich pędów lub dojrzałych gron z winorośli. Nożyce do ścinania róż zaopatrzone są w specjalny uchwyt płytkowy powodujący przytrzymywanie ściętej łodygi. 

Pilarki wysięgnikowe ułatwiają wycinanie grubszych konarów. Zespołem tnącym może być wymienna przystawka, która posiada małej długości prowadnicę i łańcuch tnący. Tańszym rozwiązaniem jest pilarka łańcuchowa z napędem elektrycznym pracująca na wysięgniku teleskopowym. Silnik napędowy wraz z zespołem roboczym zainstalowany jest w górnej części wysięgnika. Wprawdzie długość prowadnicy łańcucha jest tu znacznie mniejsza, mimo to pilarka poprawnie przecina gałęzie i konary o średnicy kilkunastu cm.