Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Nawozy wieloskładnikowe

nawozy wieloskladnikowe blog ogrodniczyPojęcie nawozy wieloskładnikowe określa nawozy, które zawierają w swoim składzie co najmniej dwa spośród czterech podstawowych składników pokarmowych. Do grupy tej będą należały zatem nie tylko nawozy zawierające pełny zestaw niezbędnych do życia roślin makro- i mikroelementów, ale i nawozy dwuskładnikowe (saletra potasowa, fosforan amonu) oraz trójskładnikowe (polifoski, unifoski).

Saletrę potasową należy stosować wyłącznie w trakcie wegetacji roślin. Bardzo dobra rozpuszczalność sprawia, iż można ją również stosować w dokarmianiu dolistnym roślin. Fosforan amonu jest typowym nawozem przedwegetacyjnym. Stosuje się go z reguły przed jesiennym przekopaniem zagonów wraz z nawozami potasowymi. Nawóz ten nie powoduje zakwaszenia gleby. Do przedwegetacyjnego nawożenia zagonów można również użyć Polifoskę, której wysianie wzbogaci glebę w azot, fosfor i potas. Polifoskę, podobnie jak fosforan amonu, po rozsianiu należy bezwzględnie wymieszać z glebą. Jej stosowanie nie wpływa na obniżenie odczynu gleby. Zamiast Polifoski można użyć Amofoski lub Unifoski - nawozów o takim samym przeznaczeniu. W przypadku, gdy istnieje zagrożenie wystąpienia niedoboru magnezu, w nawożeniu przedsiewnym można wysiać Polimag (należy go stosować tak samo jak Polifoskę).

Największym uznaniem wśród amatorów produkcji ogrodniczej cieszą się nawozy wieloskładnikowe o pełnym składzie makro- i mikroelementów. W grupie tej znajduje się ogromny asortyment zarówno nawozów sypkich (granulowanych) jak i płynnych. Stosowanie tego typu nawozów jest szczególnie uzasadnione gdy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia niedoboru mikroelementów.

Wieloskładnikowe nawozy sypkie w większości przypadków nadają się zarówno do przedwegetacyjnego przygotowania gleby jak i do pogłównego zasilania roślin. Niektóre z nich można stosować w uprawie wszystkich gatunków ogrodniczych (np. Azofoska, Plon-Max, Ogrodnik), jednak skład większości z tych nawozów został dobrany do wymagań pokarmowych poszczególnych grup roślin. Dla przykładu: Fructus 2 przeznaczony jest głównie do nawożenia drzew i krzewów owocowych. Flora, Ekofoska i Planton K to nawozy polecane do wykorzystania w uprawie kwiatów. Dla roślin warzywniczych przeznaczone są natomiast Supra NPK, MIS-3, MIS-4 oraz grupa nawozów Supervit. W ostatnich latach rynek nawozowy wzbogacony został również w nawozy przeznaczone dla konkretnych gatunków. Przykładem mogą tu być granulowane nawozy Florovit, których skład został dobrany do wymagań pokarmowych np. borówki wysokiej, truskawki czy winorośli.

Nawozy wieloskładnikowe płynne są przeznaczone do zasilania pogłównego roślin. Można je stosować w dokarmianiu dolistnym jak i doglebowo - podlewając rośliny ich roztworem. W grupie tej można znaleźć nawozy przydatne w uprawie większości roślin ogrodniczych (Agrovital U, Ekolist, Florovit) jak i nawozy przeznaczone dla konkretnych gatunków uprawnych (np. Insol pH - polecany dla roślin kwasolubnych). Na szczególne polecenie zasługują Florovit, Ekolist, Floropest i Mixt-1. Są to przedstawiciele nawozów o działaniu żywieniowo-ochronnym. Ze względu na stosunkowo dużą zawartość boru, cynku i miedzi, nawozy te, oprócz dostarczania składników pokarmowych, zmniejszają ryzyko zainfekowania roślin przez choroby grzybowe. Poza tym w ich skład wchodzą związki organiczne korzystnie wpływające na wzrost i rozwój roślin.

Na uwagę zasługuje również grupa nawozów o spowolnionym działaniu (Osmocote, Plantacote, Multicote). Powolne, systematyczne uwalnianie składników pokarmowych z granulek raz użytego nawozu zwalnia nas z obowiązku wielokrotnego dokarmiania pogłównego.

Godne polecenia są także nawozy organiczno-mineralne. Występują one zarówno w postaci stałej (Ekomin B, Ekolignite) jak i płynnej (np. grupa nawozów Bioekor). Głównym składnikiem tych nawozów jest substancja organiczna, do której dodawane są nawozy mineralne, co podnosi zawartość dostępnych dla roślin składników pokarmowych. Nawozy organiczno-mineralne są najbardziej przydatne w przypadku gleb o niewłaściwej strukturze (gleby piaszczyste czy nadmiernie zwięzłe gleby ilaste).

Zaprezentowane powyżej przykłady to jedynie niewielki fragment bogato zaopatrzonego rynku nawozowego. Decydując się na zakup konkretnego produktu, należy mieć na uwadze przede wszystkim wymagania roślin, które zamierzamy nawozić. Należy pamiętać również, iż podstawowym warunkiem właściwego działania każdego nawozu jest stosowanie go zgodnie z zaleceniami.