Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Jak suszyć kwiaty?

suche bukiety suszenie kwiatowDruga połowa lata to dobra pora aby pomyśleć o zebraniu roślin na suche bukiety, które ozdobią mieszkanie zimą, gdy zabraknie świeżych kwiatów z działki. W sierpniu i wrześniu można zebrać w tym celu wiele roślin. Do suszenia nadają się prawie wszystkie rośliny. Najlepiej zasychają, nie tracąc barw i kształtów rośliny zawierające mało wody, np. zatrwiany, nieśmiertelniki, kocanki, anafalis perłowy, wiekuistka, dziewięćsił bezłodygowy, szarotka, lawenda, trawy. Dobrze suszą się także kwiaty używane do bukietów świeżych: tojady, orliki, ostróżki, tawułki, celozje, jeżówka purpurowa, krokosz barwierski, liatra, hortensja, róże, piwonie. Trzeba je tylko suszyć dłużej.

Rośliny zbierane w czasie słonecznej pogody schną szybciej. Nie należy zbierać roślin mokrych, ponieważ pleśnieją w czasie suszenia. Ważna jest także faza rozwoju rośliny. Kwiaty zbiera się gdy są już w pełni zabarwione ale jeszcze młode, ponieważ przekwitające mogą rozsypywać się w czasie suszenia. Nie należy zbierać za wcześnie owocostanów, np. fibigii, bo marszczą się. Zbyt stare torebki czy łuszczyny mogą pękać.

Najczęściej suszymy rośliny metodą zielarską, tj. powiązane w pęczki i zawieszone kwiatami w dół. Niewielkie ilości roślin można suszyć na strychu czy w innych suchych pomieszczeniach, najlepiej w temperaturze powyżej 20°C i przy przepływie powietrza. Pęczki nie powinny być za duże aby rośliny szybko wyschły. Pędy wiąże się gumą lub sznurkiem. Lepsza jest guma, bo zapobiega wypadaniu roślin z pęczków.

Najlepiej suszyć rośliny w ciemności ponieważ zielony barwnik - chlorofil, znajdujący się w liściach i łodygach szybko rozkłada się na świetle i pędy stają się żółtawe. Płowieją także kwiaty. Rośliny suszone w ciemnych pomieszczeniach lepiej zachowują barwy. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu jasnych, słomkowych kolorów, np. traw, trzeba suszyć je na świetle, najlepiej w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych.

Czas suszenia zależy przede wszystkim od temperatury, częstotliwości wymiany powietrza, wilgotności powietrza oraz od gatunku i ilości suszonych roślin. Jeżeli suszenie przebiega wolno, trzeba co jakiś czas sprawdzać czy rośliny nie pleśnieją. Pęczki wiesza się tak, aby powietrze mogło je opływać ze wszystkich stron.

Rośliny o sztywnych pędach, które nie wyginają się w czasie suszenia, np. mikołajki, trawę pampasową, krwawnik wiązówkowaty, jęczmień grzywiasty, zatrwian tatarski, czosnki, pałki wodne i inne, można suszyć w pozycji pionowej, np. w wysokim wazonie. Pozwala to na zachowanie naturalnych kształtów kwiatostanów. Takie rośliny jak: gipsówka, ostróżka, miesiącznica, krwawnik czy jęczmień grzywiasty można zasuszać w wazonie z 4-5 cm warstwą wody. Rośliny początkowo pobierają wodę a później stopniowo wysychają. Także kwiatostany hortensji suszy się w wazonach z niewielką ilością wody, której nie należy uzupełniać. Pojedyncze koszyczki kwiatowe, np. kocanek czy słoneczników, strąki, szyszki, owocostany karczochów, kolby kukurydzy, kwiatostany dziewięćsiłu a także rośliny, które można suszyć na leżąco, układa się na rozpiętych starych firankach czy siatkach. Spiralnie skręcone pędy roślin pnących, np. powojnika, chmielu, suszy się owinięte wokół prętów różnej grubości.

Niektóre rośliny suszy się na płask, jak rośliny do zielnika. Suszy się tak pojedyncze liście, kwiaty a także całe pędy. Rośliny można suszyć pomiędzy starymi gazetami czy kartkami książek. Rośliny przełożone papierem trzeba obciążyć ciężkimi przedmiotami, żelazkiem, grubą książką, workiem z piaskiem. Raz w tygodniu trzeba suszone rośliny przejrzeć, jeżeli papier jest wilgotny, należy wymienić go na suchy. Nie poleca się suszenia na płask roślin mięsistych, zawierających dużo wody. Suszenie pomiędzy papierem trwa długo - co najmniej 3 tygodnie a czasem nawet kilka miesięcy. Rośliny suszone metodą zielnikową nadają się przede wszystkim do kompozycji płaskich obrazków czy kolaży.

W materiałach sypkich, takich jak suchy piasek, mieszanki piasku z boraksem, żel krzemionkowy, suszy się przede wszystkim kwiaty, które ze względu na dużą zawartość wody marszczą się w czasie suszenia innymi metodami. Kwiaty zasypuje się materiałem sypkim w kartonowym pudełku. W dnie pudełka robi się otwory, przez które przeciąga się łodygi kwiatów tak aby kwiat pozostał w pudełku i nie dotykał drugiego. Można także układać kwiaty na 1,5 cm warstwie materiału sypkiego. Kwiaty powinny być suche i nie zwiędnięte. Obsypuje się je delikatnie ze wszystkich stron sypkim materiałem tak aby ich nie zniekształcić lecz zachować naturalny kształt. Mieszanina piasku z boraksem jest ciężka i nadaje się do bardziej masywnych kwiatów. Po wysuszeniu jednej partii kwiatów można mieszankę wykorzystać ponownie po uprzednim wyprażeniu. Kwiaty można delikatnie obsypywać mieszanką mąki kukurydzianej z boraksem w stosunku 10:3.

Pudełka z piaskiem pozostawia się otwarte do wyschnięcia kwiatów. Pudełka z piaskiem czy mąką kukurydzianą z dodatkiem boraksu, a także z żelem krzemionkowym zamyka się do czasu wyschnięcia kwiatów aby materiał higroskopijny nie wchłaniał wody z powietrza. Po wysuszeniu kwiatów, w dnie pudełka robi się dodatkowy otwór i przechylając je wysypuje się piasek czy inny sypki materiał. Płatki czyści się delikatnie pędzelkiem. Można zasuszać tak nawet całe bukiety, ale rośliny nie powinny się stykać bo mogą się psuć w czasie suszenia. Suche kwiaty trzeba delikatnie oczyścić pędzelkiem.

Kwiaty suszy się także w kuchenkach mikrofalowych. Zaletą suszenia w mikrofalówkach jest przede wszystkim krótki czas suszenia, od kilku do kilkunastu minut, w zależności od mocy kuchenki i zawartości wody w roślinach. Kuchenki mają różną moc, czas suszenia trzeba więc ustalić indywidualnie. W mikrofalówkach można suszyć pojedyncze kwiaty i liście. Kwiaty nie powinny być mokre ani w pełni rozwinięte, bo mogą się po wysuszeniu rozsypywać. Można je suszyć po obsypaniu materiałami sypkimi, które przyspieszają wysychanie oraz pomagają zachować kształt kwiatu. Do suszenia nadają się wyłącznie pojemniki, które można stosować w kuchenkach mikrofalowych, tj. ze szkła żaroodpornego, porcelany, tektury czy specjalnego plastiku. Nie wolno używać do tego celu naczyń metalowych czy pomalowanych farbami z udziałem metali oraz naczyń ze zwykłych tworzyw sztucznych, wrażliwych na wysoką temperaturę.

Pojedyncze kwiaty czy liście układa się na warstwie żelu krzemionkowego, piasku, piasku z boraksem, mąki kukurydzianej czy mąki z boraksem, obsypuje ze wszystkich stron, jak to opisano wcześniej. Następnie kuchenkę ustawia się na połowę mocy, tj. 300 - 350 W i suszy przez kilka minut. Po wyjęciu naczynia z mikrofalówki pozostawia się je na przynajmniej 10 minut, a następnie delikatnie odsypuje się materiał sypki, wyjmuje rośliny i oczyszcza miękkim pędzelkiem. Kwiaty suszone w mikrofalówce mogą zmienić kolory, np. żółte chryzantemy brązowieją, niektóre białe kwiaty lekko żółkną podczas gdy inne zachowują białą barwę, kwiaty fioletowe mogą trochę brązowieć a różowe niebieszczeć. Do suszenia w mikrofalówce nie nadają się gałązki z owocami, które mogą pękać w czasie suszenia, a także mięsiste kwiaty czy liście, które się kurczą. Dobre wyniki daje suszenie w mikrofalówce roślin utrwalanych wcześniej w glicerynie. Rośliny wstawia się najpierw do roztworu gliceryny na 48 godzin a następnie suszy się je w kuchence mikrofalowej przez 1-2 min. Tak suszone rośliny nie są tłuste w dotyku, ale trzeba kontrolować czas suszenia bo można je całkowicie zniszczyć.