Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o nawozach

141698839609570200Nawozimy rośliny by lepiej rosły, to jasne. Nawóz wspomaga wzrost oraz wzmacnia roślinę przed chorobami. Owoce i warzywa są w tym przypadku większe, smaczniejsze i zdrowsze. Wśród osób zajmujących się tą funkcją wypracowano kilka zasad mających na celu maksymalnie ułatwić pracę oraz, co ważniejsze, zmaksymalizować efekty. Po pierwsze nawóz wokół rośliny powinien być rozłożony równomierny sposób. Poważnym błędem jest więc sypanie na oślep. Dawka preparatu to również newralgiczny punkt jeśli ma się na celu jak najlepsze wspomożenie rośliny w jej wzroście. Informacja o zalecanej ilości nawozu jest zazwyczaj umiejscowiona na opakowaniu produktu w widocznym miejscu. Może się także zdarzyć, że wiedza ta znajdzie się na ulotce dołączonej do opakowania. Wartości podawania preparatów nawozowych podawane są zazwyczaj w postaci ilości gramów przypadających na jeden metr kwadratowy – przekroczenie zaleceń co do jego ilości ma często skutek odwrotnym od zamierzonego.

Jeśli gleba, którą planujemy nawieść jest piaszczysta zaleca się stosowanie dawki minimalnej jednak w dużej częstotliwości uzupełniania. Natomiast gleba, która posiada w sobie spory odsetek zawartości gliny, bardzo chętnie i z wdzięcznością przyjmie maksymalną dopuszczalną ilość nawozu.

Nawóz do roślin ma także swoje typy. Wśród podstawowych wyróżniamy nawozy specjalistyczne, wieloskładnikowe oraz takie, które można zastosować jedynie raz podczas dojrzewania danej rośliny. Nawóz specjalistyczny to oferta dla roślin określonych gatunków. Test jakiemu produkt był poddawany obejmował wybraną grupę sadzonek i dzięki temu udało się ocenić jego przydatność dla konkretnej podgrupy. Z ich udziałem znacznie poprawia się wzrost rośliny nie tracąc przy tym jakości oraz odporności. Przykładem specjalistycznego zastosowania mogą być nawozy przeznaczone do trawy (zawierające duże stężenie azotu) lub takie dedykowane kwiatom ozdobnym (bogate w potas i fosfor). Istnieją więc nawozy specjalne do róż, krzewów, drzew iglastych lub owocowych i wiele innych.

Nawozy wieloskładnikowe to preparaty bogate w konkretne składniki i minerały mające na celu poprawę jakości oraz wspomożenie wzrostu rośliny. Najczęstsza postać takich nawozów to granulat lub płyn.

Podczas wegetacji rośliny można stosować także nawozy jednokrotnie wspomagające, które zaaplikowane w odpowiednim momencie umożliwią roślinie niezbędną pomoc w cyklu dojrzewania. Forma preparatu najczęściej spotykana w tym przypadku to kapsułki, ułatwiające znacznie adekwatne do potrzeb dawkowanie nawozu.

Jednymi z bardziej spragnionych nawozu są krzewy owocowe, dość popularne w dużej części ogrodów prywatnych. Preparat w ich przypadku jest gwarancją zdrowych i ładnych owoców podczas pory zbiorów. Maliny i jeżyny to także warte uwagi sadzonki, które nie obrażą się za pomoc we wzroście. Zapach i smak owoców nawożonych krzewów dzieli wyższa jakość niż roślin nie poddanych temu zabiegowi. Inne krzewy warte wspomożenia to porzeczka i agrest.

Tekst powstał we współpracy z portalem twojepole.pl

Zapisz