Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Kompozycje z suszonych roślin

Kompozycje-z-suszonych-roslinPasjonujący proces samodzielnej uprawy i suszenia kwiatów to tylko początek twórczego procesu, jakim jest ich układanie. Struktura kompozycji jest kombinacją cech powierzchni materiału roślinnego i pojemnika, w którym się znajduje. Najciekawsze możliwości wykorzystania roślin, ich łączenia i doboru daje sama natura. Wystarczy wyjść w plener i uważnie przyjrzeć się przyrodzie. Sposób w jaki rośliny splatają się ze sobą obfituje w zadziwiające szczegóły, które ukazują się w momencie kiedy światło dociera do różnych płaszczyzn. To bogactwo form stworzonych przez naturę może być inspirujące podczas tworzenia kompozycji z suchych kwiatów.

W aranżacjach tych równie istotne są barwy i chociaż są zwykle nieco przytłumione w porównaniu z ich świeżymi odpowiednikami, to jednak gama odcieni jest ogromna. Barwy sąsiadujące ze sobą w widmie światła słonecznego mieszają się bez trudu i w większości przypadków bezpiecznie jest, układając kompozycje, zastosować w nich kombinacje kwiatów czerwonych i pomarańczowych lub pomarańczowych i żółtych. Większą uwagę należy zwrócić w przypadku łączenia barw i tonów oddzielonych od siebie dwoma, trzema barwami w widmie światła, np. czerwony i zielony, pomarańczowy i niebieski lub żółty i fioletowy. Ponieważ suche kwiaty mają delikatne, przytłumione odcienie łatwo jest je dobrać tak, by odpowiadało to naszym potrzebom i preferencjom kolorystycznym.

Kompozycje z suchych kwiatów wymagają odpowiednika. Mogą to być ceramiczne naczynia o stonowanych barwach, wiklinowe kosze lub wazy pasujące charakterem do wnętrza. Wybór naczynia jest ważny dla otrzymania ciekawej aranżacji, w której pojemnik i materiał roślinny współtworzą całość. Powinno się dążyć do osiągnięcia harmonii: skali, kształtu i barwy pomiędzy pojemnikiem i kwiatami, by wyglądały razem naturalnie.

Zasady komponowania bukietów obowiązują niezależnie od tego czy materiałem są suszone czy świeże kwiaty. Zamiast ściśle trzymać się reguł, należy raczej wziąć pod uwagę czynniki, które będą wpływać na gotowy układ. To czy kompozycja będzie stała na stole, półce czy na podłodze? Jakie barwy, desenie i struktury powierzchni będą ją otaczać? Z którego miejsca będzie najlepiej widoczna? W domu jest wiele miejsc, gdzie kwiaty wyglądają atrakcyjnie, należy jednak unikać tych, w których suche bukiety narażone są na kontakt z wilgocią lub w których barwy mogą wyblaknąć pod wpływem bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Materiał roślinny, który wykorzystywany jest w suchych kompozycjach jest kruchy i delikatny, ponieważ najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem jest suszenie kwiatów i kwiatostanów w małych pęczkach wieszanych w ciemnych, ciepłych i przewiewnych pomieszczeniach. Dużo lepszym sposobem utrwalania roślin jest preparowanie ich przy użyciu gliceryny. Zaletą tej metody jest to, że materiał pozostaje plastyczny i giętki. Wadą natomiast jest dość znaczna zmiana barwy liści i kwiatów, zwykle na kolor khaki i płowobrązowy. Aby temu zaradzić, do roztworu gliceryny można dodać specjalne barwniki do barwienia kwiatów ciętych, które występują w kilku kolorach i doskonale barwią kwiaty, liście i pędy.

Przygotowując materiał roślinny do utrwalania, należy usunąć dolne liście i przyciąć łodygi ostrym nożem, tak aby dobrze pobierały roztwór gliceryny. Glicerynę w małych opakowaniach kupić można w aptece lub w większych ilościach w hurtowniach odczynników chemicznych. W zależności od utrwalanego gatunku należy przygotować 5-40% roztwór gliceryny w gorącej wodzie (ciepły roztwór jest szybciej pobierany), do którego wkładamy rośliny. Podczas pobierania gliceryny naczynia z roślinami powinny stać w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu. 

Długość pobierania jest różna, od doby do kilku dni. Nie wszystkie gatunki roślin nadają się do tego sposobu utrwalania. Z kwiatów wykorzystać można hortensje, róże i dzwonki irlandzkie. Najlepsze efekty uzyskuje się jednak preparując w ten sposób liście i ulistnione pędy, np. pędy czerwonego buka, przebarwiającego się dębu, liście magnolii, bluszczu i aspidistry, oraz pędy oliwnika, wawrzynu i bukszpanu.