Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Barszcz sosnowskiego - uwaga, parzy!

barszcz sosnowskiegoBarszcz sosnowskiego to imponujących rozmiarów, piękna roślina - jednak groźna dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt, już po minutowym kontakcie w niewielkiej odległości zwłaszcza podczas ciepłej, słonecznej pogody. Do Polski barszcz Sosnowskiego (Heradeum sosnowskyi Manden) sprowadzony został jako nowa roślina paszowa - dar Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Uprawiany byt w latach 60-70. XX w. Szybko okazało się, że wywiera on negatywny wpływ na zdrowie bydła (oparzenia, krwotoki wewnętrzne, biegunki). Zdążył jednak rozprzestrzenić się poza pola uprawne. Obecnie należy do najbardziej inwazyjnych roślin w kraju, powoduje degradację środowiska przyrodniczego, zajmując coraz większe tereny. Występuje na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, rowów, rzek. Dojrzała roślina zajmuje do 4 m2, powodując zanikanie roślinności endemicznej. W Polsce jest prawny zakaz jego uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

We wszystkich częściach barszczu Sosnowskiego (łodygach, liściach, korzeniach) znajduje się olejek eteryczny zawierający furanokumaryny, które w upalne, słoneczne dni (zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania) ulatniają się i osadzają na skórze przebywających w pobliżu osób. Nawet krótki kontakt z nimi (1,5-2 minuty) powoduje zapalenie skóry, pęcherze, poparzenia II i III stopnia. Tworzą się niegojące się rany i długo niezanikające blizny. Przez kilka lat skóra jest nadwrażliwa na światło słoneczne, które nawet w małych dawkach może wywołać ciężkie oparzenia. Po poparzeniu skóra narażona jest na raka.

Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu mogą wywoływać również obrażenia dróg oddechowych, bóle głowy, wymioty, uszkodzenia oczu.

CO ROBIĆ?

Urzędy gmin apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności w przypadku zauważenia barszczu Sosnowskiego (nie wolno go dotykać, gdyż włoski zawierające furanokumaryny przechodzą nawet przez rękawice!). Występowanie barszczu powinno zgłaszać się do odpowiedniego urzędu gminy lub straży miejskiej, która zabezpieczy miejsce i poinformuje odpowiednie służby celem jego usunięcia. Jeżeli barszcz występuje na terenie prywatnej dziatki, najlepiej skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska w urzędzie dzielnicy.

JAK SIĘ CHRONIĆ?

Chwast ten jest wyjątkowo niebezpieczny w okresie wysokiej temperatury. W przypadku kontaktu skóry z barszczem należy jak najszybciej dokładnie umyć ją wodą z mydłem, okryć i nie wystawiać na słońce przez 2-3 dni. W razie pojawienia się zaczerwienień lub pęcherzy - koniecznie pójść do lekarza.