Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Kwiaty roczne siane wprost do gruntu

Nagietek

Najmniej kłopotu na działce sprawiają te kwiaty jednoroczne, których nasiona możemy wysiewać wprost w miejsca gdzie będą rosły i kwitły. Odpada wtedy problem przygotowania lub kupowania rozsady. Niektóre kwiaty roczne nie znoszą przesadzania i dlatego musimy siać je od razu w miejscu przeznaczenia. Dotyczy to roślin tworzących pojedynczy, nie rozgałęziony korzeń palowy taki jak np. u większości gatunków z rodziny makowatych. Wybór gatunków jednorocznych roślin kwiatowych, które siać można wprost do gruntu jest duży, ale opiszemy tylko niektóre, zwracając uwagę na pewne mniej znane informacje.

Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) to też okazała i popularna na działkach roślina. Pochodzi z Meksyku gdzie kiedyś miała wielkie znaczenie gospodarcze i kultowe. Jego nasiona (achita, jataco, quihuicha) nazywano zbożem Azteków. Stanowiły one podstawę diety ludności tubylczej. Wszystkie wielkie spichrze azteckiego imperium były zawsze pełne tego bardzo pożywnego ziarna. Ponieważ wykorzystywano je także w "pogańskich" obrzędach, po podbojach hiszpańskich misjonarze zakazali uprawy i spożywania nasion szarłatu. Obecnie podejmowane są działania w celu przywrócenia tej zapomnianej rośliny pokarmowej jako wyjątkowo cennego składnika diety.

Niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) to również potężna roślina, która przywędrowała do nas spod Himalajów. Po kilku tygodniach siewki wyrastają do ponad 2 m wysokości. Kwitną od lipca do końca września. W wielu miejscach rosną zdziczałe, gdzie co roku same się wysiewają. Robią to w sprytny sposób wystrzeliwując nasiona na sporą odległość. Nie zdziwmy się więc, kiedy olbrzymi niecierpek pojawi się na naszej działce, mimo żeśmy go nie wysiewali. Wystarczy, że rósł w sąsiedztwie. Najbardziej odpowiadają mu miejsca żyzne, wilgotne i półcieniste. Nazwa omawianego niecierpka pochodzi od gruczołów produkujących nektar, które poza kwiatami znajdują się na ogonkach liściowych. Przypuszcza się, że służą one mrówkom chroniącym roślinę przed szkodnikami. Nektar w kwiatach to nagroda dla owadów, które je zapylają.

Nasturcja większa (Tropaeolum majus) to jedna z częściej sianych na działkach roślin. Pochodzi z dość ciepłych rejonów Ameryki Południowej, dlatego nie znosi nawet lekkich przymrozków. Nazwę łacińską nadał jej ponad 200 lat temu wielki botanik szwedzki Karol Linneusz dopatrując się w kształtach nasturcji elementów „pola bitwy". Liście podobne do tarcz a pod nimi kwiaty jak hełmy splamione krwią wyglądają jak trofea (po łacinie tropaeum). Wybór odmian nasturcji jest coraz większy. Różnią się one znacznie siłą wzrostu. Są wśród nich takie, których pędy osiągają 3 m długości, ale i miniatury nie przekraczające 30 cm. Kwiaty przeważnie są pojedyncze, choć spotyka się też pełnokwiatowe. Ich barwy mieszczą się w przedziale od kremowych, przez różne odcienie żółtych, pomarańczowych do czerwonych. Liście najczęściej są jasnozielone, choć bywają też brązowawe i biało lub żółto nakrapiane. Duże nasiona sieje się po kilka w dołki. Unikać trzeba miejsc zbyt bogatych w azot. Wysiane na pryzmie kompostowej będą miały parametrowej długości pędy, bardzo duże liście i wyjątkowo nieliczne kwiaty. Niedojrzałe owoce nasturcji kiedyś marynowano i używano jako namiastki kaparów.

Wilec trójbarwny (Ipomea tricolor) to bardzo ładna i łatwa w uprawie roślina pnąca. Jej pędy oplatające podpory wyrastają do ponad 3 m długości. Kwiaty zebrane po 3-4 w kwiatostanie mają średnicę do 10 cm. Rozwijają się rano, a więdną już w południe. Przy pochmurnej pogodzie kwitną nieco dłużej. Następnego dnia zakwitają nowe kwiaty i tak od lipca do września. Do wyboru mamy odmiany o różnej barwie kwiatów. Najczęściej są one fioletowo-purpurowe, ale mogą być w różnych odcieniach niebieskiego w tym błękitne jak odmiana 'Heavenly Blue'. Nasiona wysiewać można kupkami przy pojedynczych podporach lub rzędami przy siatkach czy kratach. Możemy nimi pokrywać ściany altan lub osłaniać nieładne widoki np. komposty.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) przywędrował do nas z rejonu śródziemnomorskiego i uprawiamy go już od XIII wieku, dawniej tylko dla celów leczniczych, obecnie głównie jako roślinę ozdobną. Zawarte w kwiatach flawonole i karotenoidy znajdują nadal medyczne zastosowania. Leczy się nimi wewnętrznie: schorzenia przewodu pokarmowego, wątroby; zewnętrznie: stłuczenia, rany, odmrożenia i niektóre choroby oczu. Nagietkom przypisuje się też działanie uspokajające, obniżające ciśnienie krwi i wzmagające czynność serca. Kwiaty nagietków najczęściej są pomarańczowe, ale bywają i żółte. Odmiany różnią się wielkością oraz stopniem pełności koszyczków kwiatowych i barwą ich środka. Może być on jasny, jak reszta kwiatów lub brązowy. Do wyboru mamy też odmiany około 70-80 cm wysokości, przydatne do sporządzania bukietów i niskie, rabatowe nie przekraczające 30 cm. Nagietki wysiewać można partiami od marca do czerwca. Kwitnąć będą wtedy od początku lata do końca jesieni. Wybieramy dla nich miejsca słoneczne i przewiewne. W zacienionych i wilgotnych porażane są przez choroby grzybowe. Po przerwaniu siewek, odstępy między roślinami powinny wynosić co najmniej 20 cm.

Eszolcja kalifornijska (Escholtzia californica) znana jest też jako mączek kalifornijski. Dla kalifornijskich Indian eszolcja była rośliną pokarmową i leczniczą. Liście zjadali w postaci surowej, gotowanej lub pieczonej na gorących kamieniach. Z wyciągów przygotowywano leki uśmierzające ból. Oprócz najczęstszej, pomarańczowej barwy kwiatów do wyboru mamy odmiany kremowe, żółte, różowe i czerwone. Mogą być jednobarwne lub o pasiastych płatkach. Tych płatków może być 5 lub wiele tworzących formy pełnokwiatowe. Szczególnie piękne są odmiany polskiej hodowli o nazwach określających również barwę kwiatów jak np. 'Perła', 'Wisienka'. Główną porą siewu eszolcji jest marzec i kwiecień. Ten termin umożliwia kwitnienie roślin od lipca. Nasiona siać też można w drugiej połowie września. Jeśli zima nie będzie za ostra wtedy początku kwitnienia eszolcji oczekiwać możemy już w końcu maja.

Jednorocznych kwiatów sianych wprost do gruntu wartych wspomnienia jest jeszcze wiele. Piękne pomarańczowe, margerytkopodobne kwiaty z ciemnym środkiem ma dimorfoteka (Dimorphotheca sinuata), zwana czasem złotokwiatem. W różnych odcieniach niebieskiego kwitną odmiany chabra bławatka (Centaurea cyanus), ostróżeczki ogrodowej (Consolida ajacis) i czarnuszki damasceńskiej (Nigella damascena). Rogate i okazałe torebki nasienne tej ostatniej są cenionym materiałem do sporządzania suchych kompozycji. Nasionami jej bliskiej „krewnej" tj. czarnuszki siewnej posypuje się pieczywo, nadając mu oryginalny korzenny smak i zapach. Skoro o wonnościach to trzeba wspomnieć o niepozornej maciejce (Mathiola bicornis), którą warto wysiewać niewielkimi grupkami między innymi roślinami. Umili ona letnie wieczory swym wspaniałym zapachem. Dłużej będzie to trwało, jeśli nasiona siać będziemy 3-4 razy w odstępach 2-3- tygodniowych począwszy od maja.

Zapisz

Tags: kwiaty jednoroczne