Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Całoroczna rabata kwiatowa

Rabata kwiatowa

Założenie rabat kwiatowych na działce poprzedza zazwyczaj okres długiego rozmyślania, jakie rośliny i gdzie posadzić. Korzystne jest wówczas wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała rabata w kilka lat po założeniu i tę wizję przelać na papier. Sadzenie roślin możemy zaczynać dopiero wówczas, gdy będziemy mieli szczegółowy plan lub co najmniej szkic naszych rabat kwiatowych.

Jednym z trudniejszych zadań przy projektowaniu rabat bylinowych, jest takie zestawienie gatunków, aby kwitnienie trwało nieprzerwanie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nie jest to wcale łatwe. Projektanci rabat bylinowych prześcigają się w staraniach, aby zaprojektować rabatę kwitnącą cały rok, zestawić rośliny obok siebie odpowiednio pod względem wysokości, dobrać właściwe barwy i kształty roślin. Niestety rzadko to się udaje. Oto kilka gotowych pomysłów, dzięki którym bez dodatkowych kosztów i specjalnego wysiłku, można stworzyć rabatę kwitnącą i dekoracyjną przez cały rok.

Przystępując do planowania ukwiecenia działki, musimy jednak pamiętać o pewnych zasadach. Duże, okazałe byliny sadzi się niekiedy w grupach na obrzeżu trawnika, rzadziej pojedynczo. Rośliny drobniejsze uprawia się na zagonkach kształtu nieregularnego. Rabaty bylinowe natomiast można zakładać wzdłuż ścieżki ogrodowej, ogrodzenia, pod ścianami budynków lub na obrzeżu trawnika. Na środku trawnika rabat z reguły się nie zakłada. Na rabacie rozmieszcza się zazwyczaj od kilku do kilkunastu gatunków i odmian o różnej wysokości.

Jeśli rabata ma trwałe tło, którym może być ściana domu lub żywopłot, to wzdłuż tła sadzimy rośliny wysokie a przed nimi rośliny średniej wysokości. Od frontu na pierwszym planie sadzimy rośliny niskie, zachowujące trwałe wartości dekoracyjne, np. rośliny o atrakcyjnym ulistnieniu. Byliny niskie i średnio wysokie możemy posadzić razem, na regularnej rabacie zaplanowanej wzdłuż ścieżki.

Na większych działkach bardzo ładne są układy naturalistyczne. Sadzi się wówczas rośliny w dużych grupach. Bardzo dobre do tych nasadzeń są gatunki trwałe, wytrzymałe na niesprzyjające warunki, długo kwitnące. Rzadko sadzi się byliny pojedynczo. Zawsze warto wiedzieć ile roślin potrzeba do obsadzenia 1 m2 powierzchni. Przydaje się to zwłaszcza przy kupowaniu lub dzieleniu bylin:

1. Byliny drobne i niskie, rozrastające się w zwarte kępy lub tworzące darń: rozstawa 15x15 cm czyli 40-50 roślin na m2

2. Byliny niskie, ekspansywne, zadarniające: rozstawa 20x20 cm, czyli 25 roślin na m2

3. Byliny średniej wysokości, dorastające do pół metra, o zwartym pokroju: rozstawa 30x30 cm, czyli 10 roślin na m2

4. Byliny duże i rozłożyste, dorastające do metra lub wyżej: rozstawa 50x100 cm czyli 3-5 rośliny na m2

Komponując jakąkolwiek rabatę trzeba wziąć pod uwagę naturalne wymagania roślin. Rośliny posadzone w odpowiednim miejscu rosną bujnie, obficie kwitną, zachowując długo wartość dekoracyjną. Same bronią się przed chwastami. Odwrotnie, rośliny posadzone na nieodpowiednim stanowisku nie uzyskują w pełni wartości dekoracyjnej, krótko kwitną i są wypierane przez gatunki sąsiadujące lub przez chwasty.

Zapisz

Tags: rabata bylinowa, rabata kwiatowa