Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Byliny lata

Byliny lata

Spośród wielu pięknych, ozdobnych bylin uprawianych na działce, byliny kwitnące latem mąją szczególny urok. Prawdziwą ozdobą letnich rabat są znane i popularne, chociaż i coraz rzadziej uprawiane płomyki wiechowate, zwane popularnie floksami. Płomyki wiechowate są tak powszechnie spotykane w wiejskich ogrodach, że wydają się być częścią polskiego krajobrazu. Byliny te w zależności od odmiany mają wysokość od 60-120 cm. Sztywne zielone pędy pokryte są eliptycznymi liśćmi i zakończone wiechowatymi kwiatostanami.

Kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, purpurowy lub niebieski, także z różnobarwnymi oczkami. Rozwijają się w lipcu i mogą kwitnąć do końca sierpnia, a nawet we wrześniu. Płomyki wymagają wilgotnego stanowiska, gleby żyznej i przepuszczalnej, miejsca słonecznego lub półcienistego. W dobrych warunkach szybko się rozrastają, obficie kwitną i są długowieczne.

Doskonałymi bylinami na letnich rabatach kwiatowych są rudbekie (Rudbeckia), zwłaszcza gatunki niższe. Rudbekie dobrze rosną na glebach wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Kwitną bardzo obficie, żółto, a kwiaty ich nadają się do cięcia. Najwyżej wyrasta rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) i rudbekia naga (R. laciniata) do 2 m. Rudbekia błyskotliwa (R. fulgida) osiąga wysokość do 70 cm. Ma sztywne, rozgałęzione łodygi i jajowate liście o ząbkowanym brzegu. Kwiaty języcz-kowate (płatki) są żółte, rurkowate (drobne w środku koszyczka) prawie czarne, co daje przepiękny kontrast. Są długo bardzo dekoracyjne od lipca do października. Można je ścinać do wazonu, gdyż są trwałe, a także zasuszać.

W środku lata przyciągają wzrok jasnożółte kwiaty nachyłków (Coreopsis). W uprawie znane są: nachyłek wielkokwiatowy (C. grandiflora), lancetowaty (C. lanceolata), okółkowy (C. verticillata). Byliny te mają niewielkie wymagania; tolerują suszę i lubią słoneczne miejsca. W zależności od gatunku wyrastają od 40-60 cm - nachyłek okółkowy, 60-80 cm - wielkokwiatowy. Kwitną bardzo obficie od lipca do końca września. Ich kwiaty nadają się do cięcia.

Byliny o niewielkich wymaganiach kwitnące w lipcu, sierpniu, wrześniu to gailardie wielkokwiatowe (Gaillardia grandiflora). Rosną dobrze w pełnym słońcu, na glebie lekkiej. Rośliny w zależności od odmiany osiągają wysokość od 50-100 cm.

Jedną z najpiękniejszych bylin lata jest słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides var. scabra). Nazwa łacińska tego rodzaju botanicznego pochodzi z języka greckiego i ma takie samo znaczenie jak nazwa polska czyli kwiat podobny do słońca. Słoneczniczek w zależności od odmiany może osiągnąć wysokość od 60 do 120 cm. Koszyczki kwiatowe o średnicy około 8 cm, złotożółte, pojedyncze lub pół-pełne, rozwijają się od lipca do września. Byliny te nadają się na rabaty w miejscach słonecznych lub półcienistych; znoszą bardzo dobrze suche gleby. Ścisłe kwiatostany długo zachowują trwałość w wazonie i ładnie wyglądają w różnych kompozycjach. Można je również suszyć.

Atrakcyjną byliną lata jest pysznogłówka ogrodowa (Monarda x hybrida). Łodygi ma wzniesione, wysokości od 40 do 100 cm. Kwiaty są zebrane w główkowate kwiatostany i mają barwę białą, czerwoną, różową, purpurową lub żółtawą. Zwykle bardzo krzykliwą. Nadają się do cięcia do wazonu. Jest to roślina o wyjątkowo małych wymaganiach. Można ją sadzić zarówno na glebie wilgotnej jak i suchej, w słońcu i w cieniu. Wyrasta od 60 do 150 cm.

Dość często uprawiane jest w ogrodach przymiotno ogrodowe, znane przede wszystkim pod swoją łacińską nazwą Erigeron x hybridum. Rośliny tworzą przy gruncie zwartą rozetę liści z której wyrastają owłosione łodygi wysokości około 40-60 cm. W ich górnej części rozwijają się od czerwca-lipca do września kwiaty barwy różowej, niebieskiej lub liliowej. Jeśli je zetniemy po przekwitnięciu tego samego lata mogą wyrosnąć nowe. Warto je też ścinać do wazonu. Przymiotna mają przeciętne wymagania. Rosną dobrze w słońcu. Znoszą suszę.

Gatunkiem krajowym o bardzo małych wymaganiach, a kwitnącym bardzo obficie od lipca do października jest szałwia omszona (Salvia nemorosa). Tworzy mocne kępy i lubi miejsca bardzo słoneczne. Kwiaty ma fioletowonie-bieskie, zebrane w zwarte kłosy.

Na glebie próchnicznej w miejscu nasłonecznionym pięknie kwitnie i dobrze rośnie liatra kłosowa (Liatris spicata). Rośliny mają bulwiasto zgrubiałe kłącza i proste, mocne łodygi. Dorastające do 1 metra okazałe kwiatostany składające się z setek koszyczków kwiatowych barwy fioletowoczerwonej, różowej lub białej ukazują się na początku lipca i kwitną długo do października.
Okazałą, ozdobną byliną kwitnącą w lecie jest wiązówka bulwkowa (Filipendula vulgaris, syn. F hexapetala). Kwitnie biało. Kwiaty, drobne zebrane są w duże kwiatostany. Wyrasta do 80 cm. Lubi miejsca słoneczne i suche.
Efektownym gatunkiem, dekoracyjnym przez wiele tygodni letnich i jesiennych jest dzielżan ogrodowy (Helenium x hybridum). Te mocne, szybko rosnące rośliny o niewygórowanych wymaganiach kwitną bardzo długo i obficie i nadają się doskonale na rabaty. Kwiaty osadzone mają w dużych balda-chogronach, w pięknych płomiennych kolorach: żółtym, pomarańczowym, brązowym, czerwonobrązowym.

Niepowtarzalne, dekoracyjne nie tylko w okresie kwitnienia są przegorzany (Echinops). Znanych jest około 70 gatunków tych bylin. W ogrodach uprawiany jest najczęściej przegorzan pospolity (E. ritro). Oryginalne srebrzystoniebieskie kwiatostany w opalizującej barwie ukazują się w lipcu i kwitną przez dwa miesiące. Rośliny rosną dobrze na rabatach suchych i słonecznych.

Dobierając odpowiednie gatunki bylin kwitnących w okresie lata można stworzyć nadzwyczaj atrakcyjnie kwitnące zakątki w ogrodzie. Piękna działka pełna kwiatów przez cały rok, jest marzeniem wielu osób. Taką działkę nietrudno wyczarować uprawiając prezentowane gatunki.

Nasiona malwy pełnej oraz pojedynczej w różnych kolorach prowadzi sprzedaż sklep ogrodniczy świat kwiatów - http://sklep.swiatkwiatow.pl/

Tags: byliny