Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Ozdabiamy działkę w kwietniu

bratek-ogrodowy porady ogrodnicze-Działka w kwietniu jest bardzo kolorowa. Wiosnę widać i słychać na każdym kroku. W blasku wiosennego słońca kwitnące byliny, rośliny cebulowe, krzewy i drzewa nabierają niepowtarzalnego uroku. Rabaty kwiatowe stają się najpiękniejszą dekoracją działki. Podstawowym tłem dla działki, kącika wypoczynkowego, altanki lub domu jest zielony trawnik. Sprawia wrażenie schludności, daje miejsce do zabawy i rodzinnych spotkań. Na tle trawnika zawsze pięknie prezentują się kwitnące rośliny.

Podstawowym tłem dla działki, kącika wypoczynkowego, altanki lub domu jest zielony trawnik. Sprawia wrażenie schludności, daje miejsce do zabawy i rodzinnych spotkań. Na tle trawnika zawsze pięknie prezentują się kwitnące rośliny. Pod trawnik przeznaczamy zazwyczaj część frontową działki, która jest naszą wizytówką, pozostawiając miejsca pod ścianą domu, altanki i koło płotu na rośliny ozdobne. Aby trawnik był ładny, trzeba go pielęgnować. Pierwsze wiosenne koszenie należy przeprowadzić wówczas, gdy trawa osiągnie wysokość 10 cm. Następnie należy kosić trawnik regularnie co tydzień przez całe lato, a jeśli trawa rośnie bardzo szybko, na przykład w czasie wilgotnej i ciepłej pogody, to nawet dwa razy w tygodniu. Koszenie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, na trawniku kiełkuje wraz z trawą wiele chwastów, lecz większość z nich ginie na skutek koszenia. Wiosną trzeba trawnik zasilić mieszanką nawozów mineralnych (Mikro lub Fructus) w ilości 50-60 dag na 10 m2 powierzchni.

Na działkach i w ogródkach piękną ozdobą są kwiaty dwuletnie. Jeśli roślin tych nie mamy w kolekcji to w kwietniu możemy rozsadę kupić bez trudu w sklepach ogrodniczych. Kwiatami dwuletnimi można ozdobić wszystkie rabatki. Rośliny dwuletnie, a szczególnie bratki ogrodowe, niezapominajki, malwy, naparstnice purpurowe - raz posadzone na działce zachowują się zazwyczaj jak rośliny trwałe, bo wysiewają się same.

Bratki (Viola vittrockiana) są jednymi z najmniejszych z roślin dwuletnich. Kwitną od wczesnej wiosny aż do końca czerwca. Doskonale nadają się na rabatki i do skrzynek, donic, pojemników. Dzięki intensywnej, żywej barwie pięknie wyglądają na tle zielonego trawnika i są bardzo dobrym uzupełnieniem wiosennych rabat. Jest ogromnie dużo odmian bratków o najrozmaitszych barwach i odcieniach. Można z nich komponować wielobarwne lub jednobarwne akcenty, łączyć z innymi gatunkami kwitnącymi wiosną. Rozsadę bratków wysadzamy na rabatki w odległości co 10-15 cm.

Stokrotki uprawne (Bellis perennis) są bliskimi krewniakami stokrotek polnych, rosnących na miedzach i łąkach. Są może mniej efektowne niż bratki, lecz za to kwitną niezmiernie długo, od wczesnej wiosny przez całe lato. Są wiernymi towarzyszkami roślin cebulowych kwitnących w kwietniu. Są to rośliny niskie, toteż sadzimy je podobnie jak bratki na frontach rabatek i w podobnej rozstawie 10-15 cm.

Niezapominajki (Myosotis alepstris) najładniej wyglądają z narcyzami i tulipanami. Można je sadzić pod płotkami, krzewami i drzewami. Są wytrzymałe na suszę. Drobniutkie, niebieskie kwiaty mają nieprzeciętny urok i są prawdziwą ozdobą działki w kwietniu.

Kwiaty naparstnicy purpurowej (Digitalis purpurea) rozwijają się trochę później w czerwcu, kwitną długo do końca sierpnia. Są to okazałe rośliny z których łodygi wyrastają od 1 do 1,5 metra wysokości. Pięknie wyglądają w grupie na rabacie na trawniku. Lubią dość żyzną glebę.

Okazałe rośliny wyrastające do 100 cm zdobiące rabaty kwiatami od lata do jesieni to dzwonki ogrodowe (Campanula medium). Rozsadę tych pięknych dwuletnich roślin można posadzić na rabaty w kwietniu. Trzeba je sadzić co 30-50 cm. Kwiaty mają okazałe o barwach białej, różowej, lila i niebieskiej.

Ozdobą działki są również kwitnące byliny i rośliny jednoroczne. Najpiękniejsze są te gatunki, które długo kwitną, są wytrzymałe na niesprzyjające warunki oraz nie dają się wyprzeć przez nadmiernie rozrastające się rośliny z sąsiedztwa.

Warto mieć na działce i posadzić lub podzielić w kwietniu na rabaty takie byliny jak: nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandifiora) i nachyłek okółkowy (C. verticillata), kocimiętki Faasena (Nepeta x faassenii) - są niewybredne, tworzące w lecie prawdziwą burzę jasnożółtych kwiatów, wytrzymałe na suszę i nadają rabatom naturalną lekkość aż do późnej jesieni. Warto posadzić także różnobarwne płomyki wiechowate (Phlox paniculata), szałwie błyszczące (Satvia nemorosa) czy dekoracyjne przywrotniki ostroklapowe (Alchemilla mollis).

Między bylinami mogą rosnąć rośliny jednoroczne. W miejscach, gdzie na rabacie są puste miejsca w końcu kwietnia wysiewamy smagliczki nadmorskie (Alyssum maritimum), ostróżki (Consolida), czarnuszkę (Nigella), gipsówkę (Gypsophila elegans), a nawet koper (Anetheum graveolens) zdobiący później rabaty jasnozielonymi baldachami.