Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Sadzimy dalie

dalia-dalie rosliny ozdobneNaturalnym środowiskiem dalii były słoneczne stoki górskie Meksyku. W naszych warunkach klimatycznych dalie potrzebują dużo słońca. Aby długo i intensywnie kwitły powinniśmy wybrać takie stanowisko, na które minimum przez kilka godzin dociera słońce. Wybrane dla dalii stanowisko nie może być jednak w pełni nasłonecznione. Dalie posadzone w półcieniu, łatwo się łamią i słabo kwitną. Najlepiej rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej. Dalie rozmnaża się przez zgrubiałe organy spichrzowe tworzące tzw. karpę.

Karpa dalii powinna się składać z kilku korzeni bulwiastych z 2-3 dobrze rozwiniętymi pąkami. Karpy dalii wysadzamy w maju. Nie wcześniej ze względu na możliwość wystąpienia przymrozków, które mogłyby uszkodzić wybijające się pędy. Przed sadzeniem należy usunąć uszkodzone lub nadgniłe części. Większe karpy należy podzielić. Dalie są mało odporne na choroby grzybowe. W związku z czym przed wysadzeniem warto karpy moczyć przez 30 min. w roztworze preparatów grzybobójczych. W każdym roku wysadzamy dalie w innym miejscu, ze względu na możliwość wystąpienia infekcji.

Na działkach dalie najczęściej rozmnaża się przez podział karp. Na początku maja wyjmuje się karpy z przechowalni i uważnie sprawdza, czy pojawiły się nowe pąki, z których rozwinie się część nadziemna. Karpy dzieli się na kilka części, tak aby w każdej z nich były co najmniej 1 -2 pąki. Stare, butwiejące bulwy usuwa się, a podzielone karpy pozostawia na powietrzu do obeschnięcia ran. Przed posadzeniem do gruntu, można jeszcze rany zasypać sproszkowanym węglem drzewnym, aby zapobiec infekcjom. Z jednej dużej karpy można uzyskać kilka roślin, które do jesieni znów utworzą nowe korzenie bulwiaste. Z zapasów w nich zgromadzonych roślina będzie korzystała jeszcze w następnym roku do jesieni.

Dalie można także rozmnażać z nasion. Ta metoda stosowana jest w rozmnażaniu odmian karłowych. Nasiona sieje się w końcu lutego i w marcu, do skrzynek lub doniczek wypełnionych ziemią liściową z torfem i piaskiem. W temperaturze pokojowej kiełkują już po kilku dniach. Siewki trzeba przepikować, najlepiej pojedynczo, do małych doniczek lub innych pojemników ustawionych w jasnym miejscu. Do gruntu można rośliny posadzić dopiero w połowie maja, ostrożnie, aby jak najmniej uszkodzić korzenie.

Dalie dobrze rosną na prawie każdej glebie, byle nie podmokłej i bardzo ciężkiej. Ze względu na niebezpieczeństwo infekcji, warto co roku zmieniać miejsce sadzenia. Odmiany wysokie wymagają większych odstępów między roślinami, dlatego karpy sadzi się co 50-60 cm, a nawet rzadziej. Odmiany karłowe sadzi się natomiast dość gęsto, aby tworzyły zwarty kobierzec kwiatów. Najlepiej po wyznaczeniu miejsca sadzenia wykopywać otwory wielkości karp, które po odpowiednim ułożeniu przykrywa się ziemią tak, aby pąki znajdowały się tuż pod jej powierzchnią. Tylko karpy odmian wysokich sadzi się nieco głębiej, aby pędy się nie wyłamywały. Zwykle konieczne jest jednak palikowanie roślin, gdyż pod ciężarem dużych kwiatostanów rośliny łatwo się przewracają.

Dalie powinny być systematycznie podlewane i 2-3-krotnie zasilane. Można do tego celu wykorzystać wieloskładnikowy nawóz mineralny, zalecany także do nawożenia innych roślin na działce, jak np. Azofoska, Flora itp. Stosuje się zwykle 60-80 g/m2, najlepiej od połowy czerwca do końca lipca. Rośliny chore, słabo rosnące, o źle wybarwionych liściach i kwiatach, powinno się usunąć i zniszczyć. Przyczyną takich objawów są najczęściej wirusy, łatwo przenoszone z sokiem chorych roślin. Warto więc także zwalczać mszyce, które atakują zwykle najmłodsze części roślin - zachowując środki ostrożności, można dalie co kilka dni opryskiwać Pirimorem w aerozolu.

Do uprawy dalii wybiera się miejsca ciepłe, słoneczne lub tylko lekko zacienione. Pod koniec lata, gdy dzień staje się coraz krótszy, kwiatostany są mniejsze i gorzej wypełnione, ale za to silniej rosną bulwy korzeniowe. Gdy tylko wystąpią pierwsze przymrozki liście brunatnieją i część nadziemna roślin ginie. Karpy trzeba jak najszybciej wykopać, gdyż są wrażliwe na niską temperaturę i przemrożone szybko gniją w przechowalni. Po wykopaniu, karpy suszy się przez kilka dni w temperaturze pokojowej, czyści z resztek ziemi i ułożone w skrzynce przysypuje piaskiem. Do pędów, przyciętych krótko jeszcze przed wykopaniem karp, można przymocować etykietki z nazwą odmian czy kolorem kwiatów. W chłodnej i suchej piwnicy karpy dalii doskonale się przechowają i nie wymagają w tym czasie żadnych dodatkowych zabiegów.

Dalie najładniej wyglądają w niewielkich grupach na trawniku, ale gdy miejsca jest mało, można je sadzić nawet pojedynczo. Odmiany o mniejszych koszyczkach można z powodzeniem wykorzystać na kwiat cięty do ozdoby mieszkania.