Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Chryzantemy drobnokwiatowe

Chryzantemy drobnokwiatoweOd niedawna wśród wielu gatunków bylin zaczynamy dostrzegać chryzantemy ogrodowe, popularnie nazywane także: "garden mums" (mums to skrót od chrysanthemums). Grupę tę tworzą odmiany drobnokwiatowe o szerokiej gamie barw i różnych kwiatostanach: półpełne, pełne - pomponowe, płaskie oraz igiełkowe. Wśród nich są odmiany bardzo wczesne - zakwitające już od końca lipca, wczesne - kwitnące od połowy sierpnia, średnio wczesne rozpoczynające kwitnienie od połowy września oraz późne - rozpoczynające kwitnienie w połowie października.

Chryzantemy te doskonale mogą zdobić działkę w okresie kończącego się lata i nadchodzącej pory jesiennej. W tym czasie większość gatunków bylin kończy już swe kwitnienie, a wówczas właśnie kwitnące chryzantemy mogą ożywić działkę. Co roku na naszym rynku asortyment tych kwiatów poszerza się - jest więc z czego wybierać.

Jest co najmniej kilka wariantów zastosowania tych chryzantem na działkach. Po pierwsze, gdy się bardziej rozrosną doskonale nadają się jako rośliny okrywowe - przykrywające grunt. Zarówno duża ich liczba, jak i mała grupa np. dwóch lub trzech roślin, stanowi barwne urozmaicenie działkowej przestrzeni, poprzez utworzenie pięknego dywanu, którego nigdy nie będą szpecić chwasty. Chryzantemy te mogą też pełnić funkcję roślin wiszących, gdy posadzimy je w ozdobnych misach lub koszach, gdzie w końcowym efekcie tworzą piękne i kształtne kuliste formy. Nadają się też do dekoracji jako typowe tzw. rośliny pojemnikowe. Uprawiane w pojemnikach mogą być stawiane na tarasach, schodach lub balkonach, a także we wnętrzach. Warto przy tej okazji wspomnieć, że chryzantemy w naszych domach powinny mieć szczególne miejsce, gdyż są jednymi z roślin najskuteczniej oczyszczających powietrze z formaldehydu, benzenu i amoniaku. W pełni rozkwitu ich kwiaty można ścinać do wazonów. Z powodzeniem wykorzystuje się je do obsadzenia grobów.

Chryzantemy tej grupy mają regularny i zwarty pokrój. Z reguły są niskie, nie przekraczają 40 cm wysokości. Dzięki temu, że wysokość roślin jest w zasadzie zbliżona do szerokości, chryzantemy drobnokwiatowe tworzą zgrabną formę. Ogrodowe odmiany chryzantem lubią miejsca dobrze nasłonecznione - co najmniej przez pół dnia oraz żyzną, przepuszczalną ziemię. Żyzność ziemi możemy poprawić przez dodanie kompostu przygotowanego we własnym zakresie. Do gruntu wysadzać je można w zasadzie przez cały sezon, kupując rośliny w pojemnikach. Jednak przy uprawie z sadzonek, należy je posadzić na miejsce stałe najlepiej między 10 a 15 maja. Trzeba przy tym pamiętać by rośliny posadzić stosunkowo rzadko, najlepiej w odległości 40-50 cm od siebie (najlepiej 4 sztuki na 1 m2), gdyż rośliny mocno się rozkrzewiają. Rozrastając się tworzą gęste obficie kwitnące krzewy.

Następnie po okresie 10-14 dni sadzonki pozbawia się wierzchołka tzn. rośliny uszczykuje się. W zasadzie wystarczające jest jedno uszczykiwanie, szczególnie kiedy zależy nam na tym by rośliny nie opóźniły zbyt mocno swego kwitnienia (odmiany bardzo wczesne i wczesne mogą być uszczykiwane dwu a nawet trzykrotnie). Jeśli natomiast zdecydujemy się na kolejne uszczknięcie roślin to trzeba pamiętać, że w przypadku odmian późnych ostatni taki zabieg nie może być wykonany później niż w końcu czerwca. Takie rośliny zakwitają nawet o miesiąc później. Musimy o tym pamiętać jeśli np. chcemy własne, uprawiane na działce chryzantemy wykorzystać do udekorowania grobów na Święto Wszystkich Świętych. Muszą one już co najmniej dwa a nawet trzy tygodnie wcześniej rozpocząć kwitnienie, by na 1 listopada być najbardziej dekoracyjnymi.

Podczas przyrostu nowych pędów - trzy tygodnie - aż do sierpnia, chryzantemy nawozimy wieloskładnikowym nawozem w dawce 10-15 gramów na m2. Pozwala to na silne rozro-śnięcie się rośliny i uzyskanie gęstego, obficie kwitnącego krzewu.

Chryzantemy drobnokwiatowe określa się jako zimotrwałe, choć w polskich warunkach klimatycznych nie jest to dobrze poznane. Badania w tym zakresie są obecnie prowadzone (na podstawie dotychczasowych doświadczeń wiadomo już, że np. takie odmiany jak 'Bravo', 'Donna', 'Rosepink Debonair', 'Sunny Robin' oraz 'Stunning Lynn' zimują bardzo dobrze nawet bez okrycia).

Małe przymrozki z reguły nie przeszkadzają tym chryzantemom, a w przypadku niektórych odmian powodują przebarwienie kwiatów, zmieniając ich kolorystykę - co dodaje im dodatkowo uroku. Porządkując działkę przed zimą, nie musimy koniecznie ścinać pędów chryzantem bądź ich przekwitłych kwiatostanów. Będą chroniły karpę korzeniową przed zmarznięciem. Warto przy tym pamiętać o tym, by okryć karpę korzeniową np. korą lub gałązkami drzew iglastych. O zimowe okrycie chryzantem należy zadbać szczególnie w północno-wschodnich rejonach kraju.

Każdego roku wiosną, usuwamy stare pędy chryzantem. Można to zrobić grabiami. Często jednak same odpadają przy dotknięciu roślin. Gdy nowe pędy (po przezimowaniu roślin) mają długość 10-15 cm należy je skrócić o połowę - po prostu uszczknąć, jak to zostało wykonane po posadzeniu sadzonek w maju. Gdy nowe odrosty osiągną długość między 7 a 10 cm możemy ewentualnie zabieg powtórzyć.

Rośliny dobrze pielęgnowane, mogą w ciągu zaledwie kilku lat bardzo się rozrosnąć i osiągnąć średnicę nawet ponad 1 m i jako krzewy - formy wieloletnie długo stanowić doskonałą ozdobę. Drobnokwiatowe chryzantemy mają szansę stać się jednymi z ulubionych kwiatów na naszych działkach.