Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Jesień - sezon zakupów i sadzenia

sadzenie drzew jesieniaJesień to najlepsza pora na kupowanie i sadzenie drzew i krzewów ozdobnych. Szkółki dostarczają bowiem wówczas na punkty sprzedaży bogaty asortyment drzew i krzewów, który został wyprodukowany w ostatnich latach. W miarę upływu czasu podaż maleje, bowiem wyczerpuje się zapas atrakcyjnych roślin. Zwykle jesienią powinniśmy mieć już koncepcję o jakie drzewa i krzewy wzbogacimy w tym sezonie swój ogród. Kiedy zakładamy nowy ogród lub urządzamy nową jego część, powinniśmy mieć przygotowany projekt nasadzeń, aby w miarę sprawnie dokonać zakupu roślin i następnie je posadzić.

Rośliny kupujemy tylko w tych punktach sprzedaży, w których uzyskamy wyczerpujące informacje na ich temat, rośliny są tam zwykle prawidłowo oznakowane etykietami z nazwami, a przede wszystkim możemy liczyć na dobrą ich jakość i zdrowotność. Zakup roślin, bez nazw, niewiadomego pochodzenia, złej jakości, z oznakami uszkodzeń przez szkodniki i choroby, nawet za niższą cenę, nosi w sobie ryzyko, że nie będą one rosły dobrze i nie uzyskamy efektów takich jakie zakładaliśmy.

Musimy również pamiętać, że kupujemy młode rośliny, które z czasem, będą coraz większe. Dlatego też należy sadzić je w odpowiedniej rozstawie, aby zbyt szybko nie zagęściły urządzanego fragmentu ogrodu.

W sprzedaży znajduje się wiele atrakcyjnych roślin z importu, z Niemiec, Holandii a nawet z Włoch. Trzeba pamiętać, że pochodzą one z cieplejszych stref klimatycznych i często, już w czasie pierwszej zimy, przemarzają. Doświadczyli tego ci, których nie odstraszyły nawet ceny tych atrakcyjnych drzew.

Rośliny w pojemnikach - większość roślin ozdobnych produkowana jest obecnie w ten sposób, możemy więc je sadzić przez cały okres wegetacyjny. Należy jednak trzymać się tradycyjnych pór roku czyli późnego lata i jesieni (sierpień-listopad) oraz wiosny (marzec-maj). Rośliny w pojemnikach dają najlepszą gwarancję dobrego przyjęcia się i prawidłowego wzrostu. Właściwie nie przechodzą one szoku związanego z uszkodzeniem korzeni i zahamowaniem wzrostu po posadzeniu, związanego z odbudową systemu korzeniowego. Należy jednak zwrócić uwagę, aby podłoże w pojemnikach nie było przesuszone i czy rośliny nie zostały posadzone do pojemników tuż przed sprzedażą. Jeżeli wyjmiemy z pojemnika prawidłowo uprawianą roślinę, to bryła korzeniowa powinna tworzyć zwartą całość z widocznymi korzeniami na całym obrzeżu. Generalną zasadą jest również fakt, że im wyższe i większe są rośliny, tym również większe pojemniki. Drzewa i krzewy w pojemnikach nie muszą być sadzone bezpośrednio po zakupie. Nie należy jednak dopuścić do przesuszenia podłoża i dlatego pojemniki z roślinami powinno się lekko zagłębić w ziemi i podlewać. Możemy przechować je tak przez kilka dni aż do momentu sadzenia. Zależy nam przecież przede wszystkim, aby posadzone rośliny rosły dobrze i w krótkim czasie dały spodziewane efekty dekoracyjne.

Rośliny z bryłą ziemi - tak sprzedawane są większe rośliny iglaste i zimozielone. Bryła wokół korzeni powinna być cała owinięta tkaniną jutową lub drucianą siatką. Sadzi się je razem z jutą, bowiem korzenie łatwo przechodzą do gruntu a tkanina rozkłada się po kilku latach, pod wpływem wilgoci. Rośliny takie powinny być sadzone bezpośrednio po zakupie.

Rośliny z odkrytym korzeniem (kopane ze szkółki), zarówno owocowe jak i ozdobne powinny mieć możliwie rozległy system korzeniowy z dużą liczbą cienkich korzeni. Do chwili sprzedaży powinny być dołowane tzn. ich korzenie powinny być przykryte wilgotną ziemią lub torfem. Korzenie tych roślin tuż przed sadzeniem należy zanurzyć w wodzie na kilka godzin. Po posadzeniu należy umiejętnie przyciąć pędy, skracając je niekiedy o 2/3 ich długości! Ważnym zabiegiem jest podlanie roślin po posadzeniu. Woda zabezpieczy korzenie przed wysychaniem i zamuli dokładnie wszelkie wolne przestrzenie.