Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Trawnik w pełni lata

trawnik latemOgromnym zaskoczeniem bywa widok naszego trawnika, po dwu- lub trzytygodniowej nieobecności na działce. Zielona dotychczas powierzchnia, zmienia się na kolor szaro-złoty, a chodząc po nim wyraźnie słyszymy, jak pod nogami chrzęści trawa - oznaka, że trawnik prawie wysechł. Pierwszą niezbędną czynnością jest podlanie darni - najlepiej drobnokroplistym opadem ze zraszacza. Oczywiście trawnik podlewamy wieczorem i wcześnie rano. Przy codziennym zraszaniu po upływie około 2 tygodni trawnik rozpocznie regenerację.

Ważną czynnością jest wyczesanie suchych źdźbeł z trawnika. Dokonać można tego przez wielokrotne grabienie darni grabiami ze sprężystymi końcami, przeznaczonymi raczej do grabienia liści, ale doskonale nadającymi się dc usuwania filcu. Zwykle właśnie filc na trawniku jest przyczyną schnięcia darni, ponieważ przez jego obecność nie przedostaje się woda do gleby. Dla niecierpliwych jest rada: można pożyczyć wertykulator i przeprowadzić pionowe cięcie darni, które uwolni ją od suchych źdźbeł trawy. Można oczywiście kupić takie narzędzie i w przyszłości raz do roku oczyszczać trawnik z filcu. Jest to naprawdę dla darni bardzo pożyteczne, ponieważ nawet stosując kosiarkę z pojemnikiem, część skoszonych źdźbeł zawsze osiada na powierzchni gleby, blokując dostęp powietrza, wody i nawozów. Wertykulację można połączyć z nawożeniem, lecz niewielkimi dawkami pełnoskładnikowego nawozu mineralnego - około 15-20 g, np. Azofoski na 1 m2. Dodatkowo wskazane jest, aby zaraz po tej czynności dosiać trawę, o składzie przynajmniej zbliżonym do tego, jaki użyto w momencie zakładania trawnika.

Kiedy trawnik odzyska już swój dawny wygląd musimy zadbać o jego systematyczne podlewanie i pozostałe zabiegi, które latem można jeszcze wykonać, a mianowicie:

-    koszenie - systematyczne, na określoną wysokość, ustaloną z początkiem użytkowania trawnika. Koszenie darni powinno się przeprowadzać co 7-10 dni, ale podczas upałów pamiętajmy, że można je ograniczyć. Okresowe zaprzestanie cięcia (lub cięcie trawnika wyżej niż dotychczas) pozwala na lepsze przetrwanie okresów suszy. Po zmianie pogody na bardziej wilgotną powrócić można do regularnego koszenia, na uprzednio ustaloną wysokość,

-    nawożenie darni - ma wyłącznie miejsce, jeśli sprzyja temu pogoda. Podobnie jak przy koszeniu unikamy nawożenia w okresach upałów. Lepiej odczekać kilka lub kilkanaście dni i opóźnić nawożenie. Należy jednak uważać, aby nie przesuwać terminu nawożenia na okres, w którym trawnik powinien szykować się do spoczynku. Ostatnie nawożenie przeprowadzić najlepiej w sierpniu, również wieloskładnikowym nawozem mineralnym. We wrześniu należy bezwzględnie zrezygnować z nawożenia mineralnego,

-    odchwaszczanie - nawet podczas okresów suszy chwasty zachowują dużą żywotność. Nasilenie ich rozwoju z pewnością pojawi się, gdy zastosujemy systematyczne nawadnianie i nawożenie. Walka z chwastami będzie trudna, ale jest możliwa. Naprawdę dobre efekty uzyskać można stosując odchwaszczanie ręczne - tym bardziej na trawnikach przydomowych lub na działce. Nie są one na tyle duże, aby nie pokonać tego trudu.

- podczas upalnego lata część drzew i krzewów szybciej zrzuca liście. Takie zjawisko często obserwuje się już w sierpniu. Stąd potrzeba zwrócenia uwagi na systematyczne grabienie trawników, ponieważ zalegające na jego powierzchni, rozkładające się liście są przyczyną wielu groźnych chorób grzybowych.

W okresie od lipca do września najczęściej na trawnikach występują: mączniak prawdziwy, zgorzel fiizaryjna i rizoktonioza.

Mączniak prawdziwy - porażone przez patogen liście są jasnoszare, jakby posypane mąką. Chorobie zapobiegać można przez unikanie nadmiernego stosowania nawozów azotowych, usuwanie zbędnych gałęzi cieniujących powierzchnię trawnika.

Zgorzel fiizaryjna, której czynnikiem sprawczym jest grzyb Fusarium, występuje na trawnikach w postaci smug lub pierścieni, wewnątrz których są zdrowe rośliny. Korzenie traw lub rozłogi czernieją i obumierają. Sprzyja jej duża wilgotność podłoża i nadmierne nawożenie azotowe, zatem podlewanie trawnika należy przeprowadzać rozsądnie, nie dopuszczając do zalewania jego powierzchni. Podobnie w tym okresie należy ograniczyć nawożenie azotowe.

Rizoktonioza - występuje w postaci chorobowych plam na trawniku, z wyraźnie zaznaczoną zewnętrzną częścią plamy, jakby nasiąkniętą wodą. Rozwojowi tej choroby sprzyja filc zalegający na trawniku i upalna, wilgotna pogoda. Nadmierne nawożenie azotowe również wzmaga efekty choroby. Zatem zapobiegawczo należy usuwać filc z darni, a podlewanie i nawożenie, szczególnie azotem, ograniczyć do niezbędnego minimum.