Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Trzmieliny na działce

Trzmieliny na działceTrzmieliny należą do roślin mało popularnych i raczej rzadko goszczą na naszych działkach. Można by się dopatrzeć kilku przyczyn tego zjawiska. Należą do krzewów trujących i nie są rozmnażane w naszych szkółkach, poza jednym wyjątkiem - trzmieliną Fortune'a. Trzmieliny należą do rodziny dławiszowatych (Celastraceae) i aż trudno uwierzyć, że botanicy naliczyli 175 gatunków tych krzewów. Rodzaj nie ma swojego przedstawiciela tylko na Czarnym Lądzie i w Ameryce Południowej. W Polsce rosną dziko dwa gatunki: trzmieliną pospolita występująca na terenie całego kraju w lasach i zaroślach, nad rzekami i w olszynach oraz trzmielina brodawkowata występująca w lasach i zaroślach niżowych, często na ubogich i piaszczystych glebach. Poza tym w warunkach klimatycznych naszego kraju bez zastrzeżeń uprawiać możemy jeszcze kilkanaście obcych gatunków.

Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus), krzew osiągający około 1,5-2 m wysokości, o sztywnym, wzniesionym pokroju, z pędami posiadającymi cztery cienkie, listewkowate utwory korkowe. Gatunek popularny na Dalekim Wschodzie skąd pochodzi, u nas unikatowy, chociaż dostatecznie odporny na mróz. Krzew bardzo dekoracyjny przez cały sezon, jesienią ładnie przebarwia liście, zimą doskonale widać jego „oskrzydlone” pędy.

Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus), gatunek krajowy w sprzyjających warunkach wyrasta w małe kilkumetrowe drzewa. Obficie kwitnie, choć kwiaty nie przedstawiają większej wartości dekoracyjnej. Owocuje także bardzo obficie i corocznie, ale rzadko sadzona jako krzew ozdobny. 

Trzmieliną szerokolistna (Euonymus latifolius) rośnie w formie krzewu lub małego drzewa do około 4-5 m. Gatunek wyróżnia się dużymi i szerokimi liśćmi. Posiada również duże karminowoczerwone owoce. Krzew bardzo dekoracyjny, szczególnie z owoców, całkowicie wytrzymały na mróz i od dawna spotykany w kolekcjach polskich ogrodów botanicznych, ale poza nimi rzadko sadzony.

Trzmieliną wielkoskrzydła (Euonymus macropterus), u nas rośnie w formie krzewu osiągając 2-4 m wysokości. Jest dostatecznie wytrzymała na mróz, ale w młodym wieku lepiej zabezpieczać rośliny na zimę. Gatunek bardzo dekoracyjny o dużych ładnie wybarwiających się liściach jesienią i dużych, licznych owoocach. 

Trzmieliną Fortune'a (pnąca) (Euonymus fortunei), krzew zimozielony, płożący się, czasem w sprzyjających warunkach może się wspinać za pomocą korzonków przybyszowych. Najpopularniejszy gatunek trzmieliny na działkach i w ogrodach, może dlatego, że jest powszechnie rozmnażany. W handlu dostępnych jest obecnie szereg odmian o barwnych liściach:

Trzmielina brodawkowata (Euonymus verrucosus), krajowy krzew osiągający wysokość około 2 m, wyjątkowo dekoracyjny w okresie jesiennego przebarwiania liści. Gatunek jest łatwy do rozpoznania, ponieważ jego pędy pokryte są chropowatymi brodawkami. W porównaniu do trzmieliny pospolitej jest mniej dekoracyjna oraz słabiej owocująca, ma również mniejsze wymagania glebowe i środowiskowe.

Trzmieliny należą do krzewów trujących, a najbardziej niebezpieczne i szkodliwe są owoce. W uprawie gatunki obce wymagają umiarkowanie żyznych i wilgotnych gleb, stanowisk osłoniętych i słonecznych. Krajowi przedstawiciele rodzaju mogą rosnąć w półcieniu i na gorszych glebach. Krzewy można rozmnażać poprzez wysiew nasion zbieranych jesienią. Rośliny te wymagają półrocznej stratyfikacji, toteż po zbiorze nasiona czyścimy z osnówek, mieszamy z wilgotnym piaskiem i na okres sześciu miesięcy umieszczamy w lodówce. Wiosną wysiewamy na zagon. Siewki gatunków obcych wymagają ochrony w okresie zimowym. Łatwiejszym oraz szybszym sposobem uzyskania nowych roślin jest rozmnażanie przez sadzonki. Dla gatunków zrzucających liście na zimę robimy je w czerwcu, a dla zimozielonego Euonymus fortunei — na początku sierpnia. Sadzonki powinny być dwu, trzy węzłowe. Dolny koniec zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzonkujemy do doniczek lub skrzynek napełnionych podłożem. Doniczki lub skrzyneczki umieszczamy pod folią, sadzonki cieniujemy i często zraszamy.