Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Pokrzywiec szorstkowłosy

Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha hispida)Duża liczba gatunków z rodzaju Acalypha pochodzi z rejonów tropikalnych wszystkich kontynentów. Są one krzewami lub roślinami zielnymi, a wyróżniają się przede wszystkim zabarwieniem liści. Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha hispida) ma liście owalne, zaostrzone, ciemnozielone i dekoracyjny, zwisający, czerwony lub biały kwiatostan, często o długości 30-50 cm. W wyniku skrzyżowania A. hyspida i A. godseffiana uzyskano odmiany kwitnące różowo, białozielono, zielonożółto, brązowo itp.

W okresie zimy rośliny te wymagają minimalnej temperatury 18-20°C i sporo światła. Należy jednak chronić je przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. Najlepszym podłożem do ich uprawy jest mieszanina ziemi liściowej, kompostu i torfu (1:1:1), o pH 5,5-6,5. Rośliny przesadza się od marca do lipca. Podlewa częściej, gdy temperatura przekracza 20°C, a ogranicza podlewanie zimą. Latem można spryskiwać liście. Od lutego do sierpnia podłoże użyźnia się co 10 dni płynnym nawozem wieloskładnikowym o stężeniu 0,3%.

Roślinę rozmnaża się między marcem a lipcem przez sadzonki wierzchołkowe, które w liczbie 2-5 sadzi się do doniczek o średnicy 10 cm w mieszaninę odkwaszonego torfu i ziemi liściowej (1:1). Doniczki umieszcza się w miejscu lekko zacienionym o dużej wilgotności powietrza (można rośliny osłonić folią) i codziennie delikatnie spryskuje wodą. Gdy rośliny się ukorzenią, poddaje się je hartowaniu, a potem przenosi na miejsce stałe.
Acalypha jest dekoracyjną rośliną pokojową. Pośród gatunków i odmian o liściach pstrych uprawia się czasem A. wilkesiana 'Musaica’, której zielonobrązowe liście mają karminowe pasy. W kolekcjach ogrodów botanicznych można spotkać inne gatunki i odmiany o liściach niezwykle barwnych. Nie nadają się one jednak do uprawy w mieszkaniu.

Dorosłe rośliny uprawia się w dużych donicach lub ceramicznych pojemnikach w warunkach wilgotnych i ciepłych. Można je umieszczać w oknach kwiatowych i zimowych ogrodach. U starych roślin opadają dolne liście, zwłaszcza wtedy, gdy powietrze ma niedostateczną wilgotność.