Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Aeschynanthus marmoratus

aeschynanthus marmoratusRośliny z rodzaju Aeschynanthus pochodzą z wysp Indonezji. Pośród dwustu opisanych gatunków, zaledwie sześć do ośmiu jest cenionych w ogrodnictwie. Aeschynanthus marmoratus ma pokrój zwisający; liście ułożone naprzeciwległe, jasnozielone, ozdobione od spodniej strony brunatnofioletowymi pasami. Kształt kwiatów jest interesujący, ale ich brunatnozielona barwa nie przyciąga uwagi; ponadto okres kwitnienia jest krótki.

Rośliny te w zimie wymagają temperatury 18-22°C i lekkiego ocienienia; tolerują krótkotrwałe spadki temperatury. Od lutego do czerwca przesadza się jedynie rośliny dobrze ukorzenione. Pozostawia się starą ziemię wokół korzeni i na 10-15 dni przykrywa rośliny folią. Podłoże przygotowuje się z włóknistego torfu, ziemi liściowej na wpół rozłożonej (lub kory sosnowej) i piasku (proporcje l:l:0,5),o pH 5,0-5,5.

Latem podlewa się roślinę obficie prawie każdego dnia, ponadto spryskuje liście wodą. Zimą ogranicza się podlewanie, gdyż może ono powodować zrzucanie liści. Od marca do czerwca zasila się roztworem wieloskładnikowego nawozu, o stężeniu 0,1-0,2%.

Rozmnażanie jest dosyć łatwe: w doniczce o średnicy 10 cm pikuje się 5-7 zdrewniałych sadzonek pędowych z 2-3 parami liści. Ukorzenianie następuje szybko, jeśli temperatura podłoża wynosi 24-26°C, a powietrze ma wysoką wilgotność.

A. marmoratus wykorzystuje się do dekoracji okien kwiatowych, szklarenek, pni dla epifitów w ogrodach zimowych. A. speciosus o kwiatach pomarańczowych ma liście zielone z obu stron. Kiedyś uprawiano częściej A. radicans o kwiatach żywoczerwonych z czerwonobrązowym kielichem. Wszystkie rośliny z rodzaju Aeschynanthus wymagają troskliwego, codziennego pielęgnowania. Źle się czują w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem.