Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Araukaria wyniosła

Araukaria-wyniosla-Araucaria-heterophyllaAraukaria wyniosła (Araucaria heterophylla), jeden z rzadkich "iglaków doniczkowych”, pochodzi z wyspy Norfolk na Pacyfiku. Ta zdrewniała roślina o pędach ułożonych okółkowo, rzadko spotykana jest w mieszkaniach, gdyż ma duże wymagania dotyczące warunków uprawy. Zimą araukaria wymaga miejsca jasnego i temperatury 6-10°C oraz bardzo dużej wilgotności powietrza. Suche powietrze i wysoka temperatura zimą (charakterystyczna dla mieszkań ogrzewanych centralnie) powoduje żółknięcie i zasychanie igieł.

Latem araukaria toleruje bezpośrednie padanie promieni słonecznych, jednakże tylko od czasu do czasu i to w pomieszczeniach dobrze wietrzonych lub na zewnątrz. Uprawia się ją w przepuszczalnym podłożu złożonym z ziemi liściowej, torfu, rozdrobnionej kory i piasku (1:1:0,5:0,5), o pH 5-6. Przesadzać można od marca do czerwca, nie usuwając przy tym starej ziemi spomiędzy korzeni. Przesadza się ją dokładnie na taką samą głębokość, na jakiej rosła poprzednio.

Od października do lutego ogranicza się podlewanie (wystarczy raz na tydzień); obniżająca się temperatura prowadzi do spoczynku wegetatywnego rośliny. Araukaria źle znosi zbyt wysoką zawartość soli mineralnych w glebie. Podczas przesadzania dodaje się do podłoża wiórki rogowe lub mączkę kostną (1 g na litr ziemi). Od kwietnia do sierpnia zasila się płynnym nawozem o stężeniu 0,05%.

Rozmnażanie araukarii w domu przez sadzonki wierzchołkowe lub przez importowane nasiona jest dosyć trudne. Lepiej pozostawić to wyspecjalizowanym ogrodnikom. Araukaria doskonale nadaje się do dekoracji przestronnych pomieszczeń o niskiej temperaturze zimą i wysokiej wilgotności powietrza. Mogą to być hole wejściowe dobrze oświetlone, korytarze, oszklone atria, w których pojedyncza, dość duża roślina wygląda bardzo efektownie.