Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Wiosenne prace w ogrodzie i na działce

wiosenne-prace-ogrodowePo długiej zimowej przerwie z wielką ochotą i energią zabieramy się wiosną za porządki na działce i w ogrodzie. Kiedy w marcu topnieją śniegi i słońce przygrzewa coraz mocniej częściej wybieramy się na działkę z wiosennymi planami zmian, modernizacji i ulepszeń. Zanim do nich przystąpimy warto wykonać pewne prace porządkowe, dzięki którym działkowy ogród będzie przejrzysty. Łatwiej zatem i rozsądniej zaplanujemy pewne rzeczy.

W marcu jeżeli pozwala na to pogoda, stopniał śnieg i nie ma już gwałtownych spadków temperatury możemy zdjąć zimowe okrycie z gatunków i odmian wrażliwych. Rozgarniamy kopczyki róż i powojników oraz starannie czyścimy nasadzenia z martwych resztek roślin i opadłych liści. Szczególnie starannie wygrabiamy liście z trawnika i zasilamy go azofoską w ilości 3 kg na 100 m2. W nasadzeniach drzew, krzewów i bylin uzupełniamy ściółkę z kory.

Najważniejsze i wymagające omówienia, jest wiosenne przycinanie krzewów i drzew ozdobnych. Wiele gatunków wymaga cięcia prześwietlającego, które polega na tym, że każdego roku wycinamy z korony kilka najstarszych gałęzi. W ten sposób przecinamy porzeczkę krwistą, derenie, forsycje, jaśminowce, żyliski, krzewuszki i wiele innych roślin. Osobnej pielęgnacji wymagają krzewy stare i zaniedbane, przez wiele lat nie cięte. Rośliny takie wymagają radykalnego odmłodzenia, które wykonujemy poprzez cięcie w kilku etapach. W pierwszej kolejności wycinamy kilka starych gałęzi, w następnym roku pozostałe stare konary i w trzecim roku skracamy wszystkie młode przyrosty. Takie stare, zapuszczone krzewy wymagają odmłodzenia z kilku powodów: po to by zmniejszyć ich rozmiary oraz by zwiększyć ich witalność, przywrócić obfite kwitnienie i ładny pokrój.

Regularnego corocznego cięcia wymagają krzewy wierzb, zarówno szczepione na pniu jak i krzewiaste. Wierzby przycinamy krótko na 5-10 cm, a niektóre silniej rosnące gatunki i odmiany przycinamy dwa razy w roku: pierwsze cięcie wczesna wiosną, a drugie w czerwcu. Przykładem może być tu wierzba odmiany 'Hakuro Nishiki' czy wierzba purpurowa odmiana 'Nana'. Każdego roku na wysokość 10-15 cm przycinamy wszystkie tawuły kwitnące latem. Najpopularniejsze w uprawie są odmiany tawuły japońskiej: 'Anthony Waterer', 'Crispa', 'Golden Princess', 'Goldflame', 'Goldmound' i inne. Natomiast tawuły kwitnące wczesną wiosną przycinamy po kwitnieniu razem z forsycją i migdałkiem. Wczesną wiosną nisko przy ziemi wycinamy też zeszłoroczne, uschnięte pędy astrów i innych bylin, w tym także wrzosy, usuwając przekwitłe kwiatostany. Coroczne przycinanie wrzosów sprawia, że krzewinki te mają ładny i zwarty pokrój i jesienią kwitną bardzo obficie.

Poza typowymi zabiegami pielęgnacyjno-porządkowymi, wiosna to najlepszy moment na dokonywanie wszelkich zmian w nasadzeniach roślin, ponieważ jest to najkorzystniejszy okres zarówno do przesadzania jak i sadzenia. Iglaki oraz starsze rośliny liściaste należy przesadzać z bryłą ziemi, a po posadzeniu na miejsce stałe dobrze podlewać i w miarę konieczności osłaniać od słońca czy wiatru. Przesadzając krzewy liściaste należy je odpowiednio przyciąć, w celu ułatwienia im przyjęcia się na nowym miejscu. Zwykle skraca się wszystkie pędy o 1/2 do 2/3 długości. Przesadzając czy sadząc nowe rośliny na działce, wykopujemy zawsze dołki większe od bryły korzeniowej by można było je zaprawić żyźniejszą ziemią, kompostem, substratem torfowym lub torfem. Po posadzeniu, wokół rośliny formujemy z ziemi misę, która ułatwi gromadzenie się wody opadowej lub ułatwi podlewanie roślin w czasie suszy, szczególnie wtedy gdy rośliny sadzimy na skarpach lub zboczach.