Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Dzwonek równolistny

Campanula isophylla dzwonek rownolistnyDzwonek równolistny (Campanula isophylla) pochodzi z gór południowej Europy. Jest to bylina o zwisających pędach i okrągłych ząbkowanych liściach. 'Alba' jest odmianą o kwiatach białych, 'Mayi' - inna odmiana ma kwiaty niebieskie i liście delikatnie owłosione. Dzwonek równolistny kwitnie obficie od czerwca do września. Zimą wymaga temperatury 5-12°C i ograniczonego podlewania. Lubi światło i tylko młode rośliny należy cieniować. Latem można uprawiać go w pełnym słońcu, ale jego nadmiar powoduje więdnięcie i żółknięcie liści.

Podłoże musi być przepuszczalne, średnio ciężkie, złożone na przykład z mieszaniny torfu, kompostu (lub gliny) oraz piasku w równych ilościach, o pH 6,0-6,5. Latem podlewa się codziennie. Suche powietrze mu nie szkodzi, ale lubi przewietrzanie. Zimą podlewa się tylko tyle, aby ziemia nie wyschła. Nadmiar wody i wysoka temperatura zimą powodują wczesny wzrost i osłabienie rośliny. Od marca do sierpnia zasila się podłoże wodnym roztworem nawozu wieloskładnikowego, o stężeniu 0,2%.

Dzwonek równolistny z łatwością rozmnaża się przez podział roślin lub przez sadzonki, ale tylko w czasie, gdy pod wpływem silnego promieniowania słonecznego wznawia wzrost. Ukorzenia się łatwo w temperaturze 10-15°C. W doniczce umieszcza się 3-5 ukorzenionych sadzonek. Rośliny rosnące w dużych pojemnikach przesadza się latem co 2-3 lata. Każdego roku zmienia się zewnętrzną warstwę podłoża na grubość około 3 cm.

Campanula isophylla nadaje się do ozdoby okien, tarasów, balkonów, korytarzy i oszklonych schodów. Wygląda bardzo efektownie posadzony w ceramicznym pojemniku długości 20-30 cm, który zawiesza się na ścianie lub pod sufitem.

Dzwonki te prezentują się uroczo w połączeniu - białe z niebieskimi - i odwdzięczają się obfitością małych kwiatów zakwitających jeden po drugim.