Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Aspidistra wyniosła - mało wymagająca i odporna roślina ozdobna

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) została sprowadzona do Europy w pierwszej połowie XIX w. Pochodzi z Japonii. Ta mało wymagająca roślina, która z łatwością przystosowuje się do warunków środowiska, rozpowszechniła się bardzo szybko. Aspidistra elatior ma długie, skórzaste, ciemnozielone, lancetowate liście osadzone na długim ogonku. Kwitnie nieregularnie; jej fioletowawe kwiaty, nie mające wartości dekoracyjnej, osadzone są tuż przy ziemi.

Zimą roślina toleruje niską temperaturę, zaledwie 4 - 12°C, latem można ją z powodzeniem uprawiać na balkonie lub na zewnątrz, bezpośrednio w gruncie, ale nigdy w miejscu silnie nasłonecznionym. Podłoże przygotowuje się z mieszaniny kompostu i torfu (2:1), o pH 6-7,5. Rośliny źle znoszą przesadzanie, dlatego przesadza się je co 2-3 lata w okresie od marca do maja.

Młode rośliny podlewa się dosyć często, starsze zaś co 2-3 dni. Zimą ogranicza się podlewanie, ze względu na niższą temperaturę otoczenia. Spryskiwanie roślin jest konieczne tylko podczas ukorzeniania sadzonek (sadzonki korzeniowe z liściem). Najlepszy okres ukorzeniania to marzec-kwiecień lub sierpień-wrzesień. Podczas ukorzeniania rośliny powinny znajdować się w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 20°C. Od marca do sierpnia zasila się rośliny wieloskładnikowym nawozem płynnym o stężeniu 0,2%.

Aspidistra elatior Variegata’ ma liście pasiaste z białymi lub żółtawo-białymi pasami; wymaga więcej ciepła, a zimą temperatury 16-18°C. Aspidistry mogą być uprawiane nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Znoszą dobrze przebywanie w ciemnym miejscu, gwałtowne wahania temperatury, kurz i przeciągi. Można je więc umieszczać w korytarzach, mrocznych holach itp.

Ciemne plamy na liściach spowodowane porażeniem przez grzyby mogą się pojawić, gdy roślina ustawiona jest w miejscu zimnym i wilgotnym. W warunkach suchych i w wysokiej temperaturze aspidistrę mogą zaatakować przędziorki. Zdarza się to jednak rzadko, aspidistra należy bowiem do najbardziej odpornych roślin ozdobnych.