Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Migdałek trójklapowy

Migdałek trójklapowy

To urocze drzewko zadomowiło się już w polskich ogrodach na dobre. Jest bardzo lubiane, ponieważ jego kwitnienie zwiastuje prawdziwą, ciepłą wiosnę. W porze kwitnienia migdałek trójklapowy (Prunus triloba) wygląda jak sztuczne drzewko, ustrojone kwiatkami z delikatnej bibułki w kolorze różowych landrynek. Migdałki kwitną na bezlistnych jeszcze pędach. Kwiaty mają kształt różyczek o średnicy 3,5 cm i niezwykle gęsto oblepiają wyprostowane gałązki tego krzewu. W naturze bowiem jest to niewielki krzew, pochodzący z Chin.

Nasze serca podbił jednak jako szczepione na pniu drzewko o kulistej koronie. W takiej właśnie postaci jest sprzedawany najczęściej w sklepach ogrodniczych, choć czasami można też spotkać w sprzedaży migdałki w postaci zwykłych krzewów. Jeśli kupujemy roślinę szczepioną na pniu, to warto zwrócić uwagę, by ten pień był prosty, a korona ładnie, regularnie rozkrzewiona. Migdałki są szczepione na podkładce ze śliwy ałyczy, najczęściej na wysokości 150-170 cm. Pień nie rośnie już wzwyż, a całe drzewko osiąga taki rozmiar, na jaki pozwolimy urosnąć pędom jego korony.

Praktyczne wskazówki

Migdałki lubią miejsca słoneczne. Wtedy najlepiej rosną i obficie kwitną. Warto więc znaleźć w ogrodzie dla tej rośliny stanowisko dobrze wyeksponowane i oświetlone. Nie ma ona wielkich wymagań glebowych, poza tym że ziemia nie może być zbyt piaszczysta ani gliniasta.

Przepis na to, by migdałek dobrze się przyjął, jest bardzo prosty. W marcu przed kwitnieniem kupujemy drzewko wyhodowane w donicy i umieszczamy jego bryłę korzeniową w dołku dwukrotnie od niej większym. Przysypujemy bryłę korzeniową ziemią, lekko ugniatamy, tworząc "misę", w której będzie się gromadzić woda, a następnie starannie podlewamy. Kiedy ziemia osiądzie, można jeszcze uzupełnić dołek ziemią. W drugiej połowie kwietnia drzewko powinno zakwitnąć. Oczywiście, można też sadzić migdałki w innych miesiącach, ale na kwiaty trzeba wtedy poczekać do przyszłego roku.

Migdałki powinny być co roku przycinane. Wtedy korona ładnie im się zagęszcza, a wszystkie pędy rośliny są młode i zdrowe. Drzewka przycinamy w czerwcu, po kwitnieniu, kiedy liście są już w pełni rozwinięte.Można przyciąć wszystkie pędy nawet do połowy ich długości. Uwaga! Jeśli przytniemy gałązki migdałka wczesną wiosną, przed kwitnieniem, roślina nie zakwitnie w tym roku.

Ważnym zabiegiem jest także usuwanie wszystkich pędów wybijających z podkładki. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne. Rozwijające się pędy ałyczy zabierają bowiem właściwej roślinie życiodajny pokarm i wodę.

Migdałki są odporne na mrozy, ale mogą im szkodzić silne wiatry, które zagrażają właściwie wszystkim formom szczepionym roślin (miejsce szczepienia jest podatne na wyłamywanie się). Dlatego powinno się je sadzić w miejscach zacisznych i osłoniętych od silnych wiatrów, na przykład otoczonych żywopłotem.

Choroby migdałków

Dość często rośliny te padają ofiarą choroby grzybowej zwanej "brunatną zgnilizną drzew pestkowych", na którą są bardzo wrażliwe. Najczęściej porażeniu ulegają młode pędy w trakcie rozwoju liści. Wygląda to tak, jakby migdałek nagle zaczął więdnąć i usychać. Należy wtedy jak najszybciej wyciąć i spalić porażone gałązki, a następnie całe rośliny opryskać jednym z preparatów grzybobójczych, na przykład Kaptanem albo Topsinem.

Można też zadziałać profilaktycznie, opryskując tymi preparatami rośliny wtedy, gdy rozwijają się pąki kwiatowe (mniej więcej w połowie kwietnia). Zabieg należy powtórzyć w odstępie siedmiodniowym. Dzięki temu unikniemy późniejszego "usychania" rośliny.

Tags: migdałek