Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Kwitnące gałęzie

Kwitnące pędy drzew

Kwitnące pędy drzew i krzewów mogą zdobić nasze mieszkania także zimą. Pąki kwiatowe drzew i krzewów zawiązują się latem ale rozwijają się dopiero po przejściu spoczynku, który ustępuje pod wpływem niskiej temperatury. Pąki kwiatowe większości naszych drzew i krzewów ozdobnych rozwijają się po około 30 dniach spoczynku w temperaturze od -5°C do +5°C. Jeżeli jesień jest zimna, kwitnące gałęzie mogą zdobić mieszkania już w grudniu. Gdy jesień jest ciepła spoczynek ustępuje później i na gałęziach ścinanych w grudniu pąki mogą się nie rozwinąć. W styczniu spoczynek zazwyczaj ustępuje i pąki rozwijają się dobrze. Im bliżej wiosny tym większa pewność, że pąki kwiatowe rozwiną się prawidłowo. Do pędzenia można wykorzystać pędy pozostałe po cięciu pielęgnacyjnym, przeprowadzanym zwykle zimą. Gałęzie najlepiej ścinać w czasie odwilży, najlepiej bezpośrednio po deszczu.

Ścinanie gałęzi w czasie silnych mrozów może spowodować uszkodzenie drzewa czy krzewu. Pędy ścinane w czasie odwilży są pełne soków i mają nabrzmiałe pąki. Takie pąki szybciej się rozwijają. Jeżeli pędy ścinamy w czasie suchej pogody trzeba je przed wstawieniem do wazonu zanurzyć w letniej wodzie o temperaturze około 30°C. Kąpiel przyspiesza rozwój pąków. Przed wstawieniem gałęzi do wazonu pionowo rozszczepiamy ich końce na długość 5-7 cm przy pomocy ostrego noża. Nie poleca się miażdżenia końców, ponieważ uszkadza to naczynia przewodzące wodę i utrudnia jej przewodzenie w górę pędu do rozwijających się pąków. Do wody można dodać preparatu do przedłużania trwałości kwiatów, np. Chrysal Universal, który stymuluje pobieranie wody przez pęd, zapobiega rozwojowi bakterii i spowalnia starzenie się kwiatów.

W czasie pędzenia należy pędy lekko zraszać ciepłą wodą, co najmniej raz dziennie, oraz zapewnić im wysoką wilgotność powietrza. Pędzenie przebiega najlepiej w ciemności lub w warunkach niskiej intensywności światła. Trwałość kwiatów na pędzonych gałęziach zależy przede wszystkim od temperatury. Im wyższa temperatura pomieszczenia tym kwiaty i liście starzeją się szybciej.

Do pędzenia lilaków przeznacza się pędy jednoroczne, cięte ze starszych co najmniej sześcioletnich krzewów. W styczniu i lutym pędzi się je w temperaturze około 18°C. Rozwijają się po 4-5 tygodniach. Do pędzenia forsycji wybieramy pędy dwuletnie, z pąkami kwiatowymi. Pąki forsycji rozwijają się bardzo dobrze. Na gałęziach kasztanowca pąki kwiatowe rozwijają się po około 5-6 tygodniach. Pigwowiec cięty w lutym zakwita po 4-5 tygodniach. Głóg ścinany w marcu zakwita po 4-5 tygodniach. Kotki brzozy, olszy i leszczyny rozwijają się po 2-3 tygodniach, a gałęzie można ścinać już od stycznia. Tawułę wczesną można ścinać w połowie marca, kwiaty rozwijają się po około 4 tygodniach. Na gałęziach jabłoni ścinanych w marcu kwiaty rozwijają się po 2-3 tygodniach. Niektóre drzewa i krzewy mają nie tylko ładne kwiaty ale także bardzo dekoracyjne liście. Należą do nich klony, np. liście klonu palmowego rozwijają się na gałęziach ścinanych w marcu w ciągu 2 tygodni i są bardzo trwałe w wazonie.

Pędzone gałęzie z kwiatami lub młodymi liśćmi nadają się do kompozycji w połączeniu z pędzonymi lub wcześnie kwitnącymi roślinami cebulowymi: tulipanami, narcyzami, hiacyntami i in. W terminie wiosennym zarówno pąki kwiatowe jak i liściowe rozwijają się znacznie szybciej niż w zimie i dłużej zachowują trwałość w wazonie.

Tags: pędzenie