Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Wiosenna pielęgnacja truskawek i poziomek

Truskawki i poziomki wiosną

Wiosna jest dobrym okresem dla posadzenia poziomek bądź truskawek. Dlatego przed przystąpieniem do wykonywania pielęgnacji istniejącego zagonu należy zastanowić się, czy wiek roślin ciągle gwarantuje uzyskanie dobrego plonu owoców. Poziomki nie powinny być uprawiane dłużej niż przez 3 sezony pełnego plonowania, truskawki podobnie. Jednak zagon truskawkowy, jeżeli zlokalizowany jest na glebie żyznej, a rośliny są dobrze pielęgnowane, można pozostawić nawet na kolejne dwa lata.

Pierwsze kwiaty wczesnych odmian truskawek rozwijają się przeważnie pod koniec kwietnia, a poziomek nieco później. Pielęgnację zagonu rozpoczynamy jednak dużo wcześniej - jak tylko można wejść na działkę, ale po zakończonej zimie. W warunkach Polski środkowej jest to przeważnie początek kwietnia. Najlepiej pielęgnację rozpocząć od prostego zabiegu, jakim jest usunięcie z roślin zaschniętych, ubiegłorocznych liści. Liście te nie będą roślinom już potrzebne, a na pewno przezimowały w nich szkodliwe dla truskawek i poziomek organizmy, jak przędziorki czy formy przetrwalnikowe grzybów, wywołujących białą i czerwoną plamistość liści oraz mączniaka prawdziwego truskawki. Usunięcie i spalenie tych liści pozwala na utrzymywanie przez rośliny zdrowotności na dobrym poziomie bez konieczności stosowania ochrony chemicznej. Na małej grządce liście bez trudu można oberwać ręcznie, w czasie suchej pogody kruszą się bardzo łatwo. Na większym zagonie można do ich usunięcia użyć grabi palczastych. Używając tego narzędzia należy jednak zachować ostrożność, aby mechanicznie nie uszkodzić wierzchołków wzrostu roślin, gdzie znajdują się gotowe do rozkwitnięcia, chociaż jeszcze ukryte w tkance roślinnej pąki kwiatowe. Usuwanie starych liści powinno być wykonane zawsze na grządce poziomkowej, a na truskawkowej zwłaszcza wówczas gdy po zbiorach owoców roślinom nie ścięto liści. Kolejne zabiegi to lekkie motyczenie dla zruszenia i napowietrzenia zleżałej po zimie wierzchniej warstwy gleby i ewentualne zasilenie roślin nawozami mineralnymi. Motyczenie wykonuje się płytko, tak aby nie uszkodzić korzeni roślin i nie przesuszać zbytnio gleby. Przy motyczeniu nie należy usuwać młodych roślin z międzyrzędzi, one też będą owocować i zwiększać wysokość uzyskanego plonu.

Z nawożeniem nie należy przesadzać bo truskawki i poziomki nie mają wielkich wymagań nawozowych. Jeżeli rośliny są młode (1 i 2 rok owocowania) i rosną na glebie żyznej albo nawet lżejszej, którą przed posadzeniem nawieziono nawozami organicznymi, a po zbiorach nawieziono nawozami mineralnymi, to wiosną nie ma potrzeby stosowania nawozów mineralnych. Nawożenie wiosenne zagonu truskawek i poziomek poleca się natomiast gdy działka położona jest na glebie słabej, gdzie następuje szybkie wymywanie składników pokarmowych. Do zasilenia wiosennego stosujemy nawozy, które polecane są do upraw sadowniczych, np. Fructus czy Azofoska. Nawóz rozsypujemy na całą powierzchnię międzyrzędzi, stosując dawkę polecaną na opakowaniu nawozu. Po zastosowaniu nawóz powinien być lekko zmieszany z glebą.

Na działkach na ogół unika się stosowania środków chemicznych do zwalczania chorób i szkodników. W przypadku truskawek nie zawsze jednak jest to możliwe, chodzi szczególnie o szkodnika - kwieciaka malinowca, niszczącego pąki kwiatowe truskawki i chorobę - szarą pleśń powodującą gnicie owoców, zwłaszcza w lata mokre. Jeżeli w roku poprzednim kwieciak zniszczył dużą część kwiatów to na pewno będzie obecny i w roku bieżącym, a szkody mogą być nawet większe. Zabieg powinno się wykonać stosując jeden z takich preparatów o niskiej toksyczności, jak Trebon 10 SC (0,9 ml/l 0 nr) lub Trebon 30 EC (0,45 ml/10 nr) czy Zolone 350 EC (2,6 ml/10 m2). Preparaty te działają najskuteczniej, jeżeli temperatura powietrza zawiera się pomiędzy 15-20°C. Rośliny opryskuje się wówczas gdy zielone pąki w wyrastających kwiatostanach zaczynają się rozluźniać. Jeżeli nasilenie szkodnika w roku ubiegłym było liczne to oprysk należy powtórzyć po 7-10 dniach lub na początku kwitnienia.

Ochrony chemicznej wymaga też zapobieganie porażeniu owoców przez szarą pleśń (szczególnie truskawek, u poziomek kwiaty wyrastają ponad liście i dlatego są mniej atakowane przez chorobę). Niestety, jak dotychczas nie ma odmian odpornych na grzyba wywołującego chorobę, a powodującego masowe gnicie truskawek, zwłaszcza w lata mokre. Jaka będzie pogoda w czasie dojrzewania nie można przewidzieć, lepiej więc zastosować profilaktykę w postaci oprysków ochronnych. Dla skutecznej ochrony przeciwko szarej pleśni należy wykonać co najmniej 3 opryski, sukcesywnie w miarę rozwoju kwiatów.
Pierwszy oprysk na początku kwitnienia, drugi w czasie pełni kwitnienia, a trzeci pod koniec kwitnienia. Chłodna i wilgotna pogoda znacznie wydłuża kwitnienie, wówczas może zaistnieć konieczność wykonania 1, a nawet 2 dodatkowych zabiegów. Do ochrony truskawek przeciwko szarej pleśni stosuje się wiele preparatów, np. Euparen 50 WP (6,25 g/10 m2). W sklepach ze środkami do ochrony można nabyć i inne środki zarejestrowane do tego celu. Warto jednak podkreślić, że Euparen hamuje także rozwój innych chorób truskawki, jak biała i czerwona plamistość liści, mączniak prawdziwy, a także przędziorków.

Kolejnym zabiegiem, zalecanym do wykonania na zagonie poziomkowym i truskawkowym jest wyściółkowanie międzyrzędzi ściółką, najlepiej ze słomy żytniej, pszennej, a nawet z kory drzew iglastych lub materiałów syntetycznych. W miarę potrzeb należy też stosować podlewanie zagonu. Truskawki i poziomki najwięcej wody zużywają w czasie od formowania zawiązków do dojrzewania owoców.

Na zagonach, na których truskawki nakrywa się folią lub włókniną dla uzyskania wcześniejszego dojrzewania owoców stosuje się te same zabiegi, które omówiono. W tym wypadku nie można jednak zapominać o regularnym odkrywaniu roślin na dzień, dla umożliwienia dostępu do kwiatów owadom zapylającym oraz wietrzenia. Na noc zagon jednak powinien być ponownie okryty, aby zapobiec uszkodzeniom kwiatów i zawiązków przez przymrozki wiosenne - aż do momentu ustania ryzyka wystąpienia przymrozków.

Zapisz

Tags: truskawki, ściółkowanie, pielęgnacja