Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

sadzenie drzew i krzewow owocowychDużymi krokami zbliża się jesień. Dni stają się coraz krótsze, słońce już tak nie przygrzewa a liście wkrótce zaczną zmieniać kolory. Jesień jest także okresem wytężonej pracy na działce. Nie tylko zbieramy plony, ale także myślimy o tym, co należy zmienić. Jesień jest doskonałą porą do sadzenia drzew i krzewów owocowych. Zanim jednak posadzimy je na działce trzeba się dobrze zastanowić nad właściwym wyborem miejsca a także nad tym czy gatunek przez nas wybrany będzie dobrze rósł i owocował w naszym ogrodzie.

Jeśli chodzi o właściwe miejsce to przede wszystkim powinno unikać się zagłębień terenu, gdzie istnieje niebezpieczeństwo tworzenia się zastoisk mrozowych. W konsekwencji rośliny mogą przemarzać w czasie zimy. Innym niebezpieczeństwem są przymrozki wiosenne, które mogą uszkadzać kwiaty, tym samym prowadzić do ograniczenia lub braku plonu. Niezmiernie ważną sprawą jest woda gruntowa, a właściwie głębokość jej zalegania. Zbyt wysokie lustro wody wpływa negatywnie na system korzeniowy. W lata z dużymi opadami deszczu może dojść do zamierania korzeni z powodu braku tlenu, gdyż wszystkie przestrzenie w glebie wypełni woda. W przypadku drzew owocowych pewne pole manewru daje nam podkładka. Podkładki karłowe tolerują wyższy poziom wody, zatem można je polecać wszędzie tam, gdzie lustro wody znajduje się stosunkowo wysoko.

Kolejnym krokiem jest właściwe przygotowanie miejsca do sadzenia. Przede wszystkim trzeba pozbyć się chwastów trwałych np. perzu, który może być uciążliwy, zwłaszcza w uprawie roślin jagodowych. Przed sadzeniem glebę dobrze jest nawieźć obornikiem lub kompostem. Czynność tę najlepiej wykonać wcześniej, na przykład wiosną. Jeśli o sadzeniu pomyślimy już na początku sezonu to będziemy mogli posiać głęboko korzeniące się rośliny motylkowe (np. łubin), które wzbogacą glebę w azot bardzo potrzebny do wzrostu. W sezonie wegetacyjnym można posiać „nawóz zielony", którym może być mieszanka gorczycy z facelią. Ważną sprawą jest sprawdzenie, czy pH gleby jest odpowiednie dla gatunku, który chcemy posadzić. Większość drzew wymaga odczynu lekko kwaśnego. Natomiast borówka i żurawina potrzebują bardzo niskiego pH w granicach 3,5-3,8.

Drzewa i krzewy owocowe poleca się sadzić w terminie jesiennym lub wiosennym. Sadzone w pierwszym terminie (zwykle koniec października lub początek listopada) częściowo ukorzeniają się przed zimą, gdyż korzenie mogą rosnąć i rozwijać się kiedy temperatura gleby wynosi około 4-5°C. Często już jesienią powstają młode korzonki z włośnikami. Wiosną następnego roku drzewa szybciej rozpoczynają wegetację i dają mocne przyrosty. Lepsze jest także zaopatrywanie drzew w składniki mineralne, zwłaszcza gdy w końcu wiosny lub na początku lata występuje susza. Wadą jesiennego sadzenia jest niebezpieczeństwo przemarzania drzew, co w naszym klimacie nie jest rzadkim zjawiskiem, zwłaszcza u gatunków i odmian mało wytrzymałych na mróz.

Planując sadzenie wiosenne powinniśmy zrobić to wcześnie jak tylko warunki pogodowe pozwolą. Drzewa powinny być uśpione - nie ma wówczas niebezpieczeństwa wykruszania się pąków. Zaletą tego terminu sadzenia jest mniejsza pracochłonność. Nie ma bowiem potrzeby kopczykowania drzewek ani zabezpieczania ich przed zającami.

Sadzenie nie jest zabiegiem skomplikowanym, jednak są pewne zasady których należy przestrzegać. Przed sadzeniem spulchniamy lekko glebę. Wyznaczamy miejsca sadzenia a następnie przystępujemy do kopania dołków w taki sposób, aby wierzchnia, żyzna warstwa gleby była odkładana na jedną stronę dołka a na drugą kładziemy ziemię z głębszych warstw. Wielkość dołka uzależniona jest od wielkości sytemu korzeniowego. Powinien on mieć takie rozmiary, aby swobodnie zmieściły się w nim korzenie. Przed posadzeniem oglądamy wszystkie korzenie sprawdzając czy nie są uszkodzone bądź chore. Jeśli takie znajdziemy to ucinamy je sekatorem.

Na dno wsypujemy część żyznej ziemi, na której stawiamy roślinę. Korzenie rozkładamy w taki sposób żeby nie były pozaginane, obsypujemy je resztą dobrej ziemi a następnie dodajemy ziemię z głębszych warstw. Glebę wokół drzewka dokładnie ugniatamy tak by wszystkie korzenie były nią dokładnie otulone. Zwracajmy uwagę na miejsce okulizacji, które powinno znajdować się 10-15 cm od powierzchni gleby. W ten sposób unikniemy ukorzenienia się części szlachetnej, a wzrost drzewa nie będzie za silny. Jeżeli drzewko posadzimy prawidłowo, to nawet po kilkunastu latach miejsce okulizacji będzie widoczne. Nie będziemy mieli też problemu ze zbyt silnym wzrostem, nieadekwatnym do siły wzrostu podkładki i odmiany szlachetnej.

W czasie sadzenia należy zwrócić uwagę by pąki się nie wykruszyły. U niektórych gatunków jest to bardzo łatwe. Przykładem może być grusza, której pąki są spiczaste i odstają od pędów. Niemniej ważne jest nieprzesuszenie systemu korzeniowego. W czasie kopania dołka połóżmy drzewko na ziemi a korzenie przysypmy ziemią.

W naszych warunkach klimatycznych zdarza się, że zimą drzewa przemarzają. Niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla drzew młodych, dopiero co posadzonych. Sposobem uniknięcia kłopotów z uszkodzeniami mrozowymi jest kopczykowanie drzewek oraz owijanie pni słomą lub innym materiałem. Tym samym chronimy je przed zającami. W razie przemarznięcia części nadziemnej będzie można odtworzyć całe drzewo z pąka śpiącego, po odgarnięciu kopczyka. Wiosną, po rozgarnięciu kopczyka dobrze jest miejsce wokół drzewka obłożyć obornikiem, zwracając uwagę żeby nie dotykał on pnia. Następnie przysypujemy go lekko ziemią. Przykrycie obornikiem ma na celu uniknięcie „uciekania" azotu a także łatwiejsze uwalnianie składników pokarmowych.