Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Słodkie figi

figi figowiec ficus caricaW Polsce sprzedaje się wyłącznie figi suszone. Świeże owoce są kłopotliwe w transporcie, więc nie wysyła się ich na duże odległości. Świeże figi przypominają kształtem żółtą lub niebieskawą cebulę średnicy około 6 cm, wypełnione są tysiącem nasion wielkości maku. Owoce są bardzo słodkie, miękkie jak gruszki ulęgałki, smaczne. Suszone figi zawierają aż 50-77% cukrów, 3-5% białka i 2 % soli mineralnych. Reszta to błonnik i woda. Owoce są nadzwyczaj pożywne.

Figa zwana również figowcem (Ficus carica) należy do rodziny morwowatych (Moraceae). Owoce rozwijają się z całego kwiatostanu złożonego z wielu kwiatów, przy czym kwiaty te nikną w rozrastającej się mięsistej tkance dna kwiatowego i szypułki. Owocem jest złożony pestkowiec. Kwiaty osadzone są wewnątrz wklęsłego, mięsistego dna, które tworzy jakby worek z wąskim otworem u szczytu częściowo przysłoniętym łuskami, zwanym okienkiem. U niektórych gatunków fig owoce mogą się rozwinąć tylko wtedy, jeśli odpowiednie owady złożą do tego „worka" jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które przechodzą pełny okres rozwoju wewnątrz kwiatostanu. Rozwijające się w kwiatach larwy spełniają podobną rolę jak owady zapylające kwiaty pyłkiem. W związku ze sposobem powstawania owoców fig, dzielimy gatunki fig na trzy typy:

Kapryfigi - są prymitywnym, niejadalnym typem fig. Owoce kapryfig rozwijają się z kwiatostanów, jeśli wejdzie do nich osa zwana blastofagą. Osa składa jaja do zalążni kwiatów. Wylęgłe z jaj larwy rozwijając się, pobudzają kwiatostan do wzrostu i przekształcenia się w owoc. Larwy przepoczwarzają się wewnątrz zalążni i zamieniają się w owady dorosłe. Samce po zapłodnieniu samic giną i pozostają wewnątrz owocu. Z tego powodu owoce kapryfigi nie nadają się do jedzenia. Uskrzydlone samice mają do spełnienia ważną rolę. Wylatując na zewnątrz, zabierają na swoje ciało pyłek z pylników. Pyłek jest konieczny do zapylenia kwiatów i zawiązania się owoców u innego typu fig, zwanych figami smyrneńskimi.

Figi smyrneńskie rodzą smakowite, jadalne owoce. Mają tylko kwiaty żeńskie, które muszą być zapylane pyłkiem kapryfigi, aby zawiązały się owoce. Zadanie to wykonują osy blastofagi.

Istnieje wreszcie trzeci typ fig, które zawiązują owoce bez udziału jakichkolwiek owadów. Są to figi adriatyckie, uprawiane głównie we Włoszech, Hiszpanii, Francji i USA. Kwitną i zawiązują owoce bez zapylenia. Są to owoce partenokarpiczne bez nasion, mniej słodkie i nie tak smaczne jak figi smyrneńskie. Ten właśnie gatunek uprawia się w ogrodach.

Figi można u nas uprawiać amatorsko, przy odpowiednim zabezpieczeniu na zimę, aby nie zmarzły. Możliwe są dwa sposoby uprawy. Albo przy ścianie budynku z solidnym okryciem na zimę przed mrozami, albo też w pojemniku zabieranym na zimowanie do pomieszczeń zamkniętych, lecz zdecydowanie chłodnych.

Maleńkie figowe drzewo w doniczce można kupić niekiedy na kiermaszach ogrodniczych. Figi rozmnażają się łatwo z sadzonek ulistnionych, półzdrewniałych, ścinanych w sierpniu i we wrześniu oraz z sadzonek zdrewniałych, bezlistnych, ścinanych od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Sadzonki ulistnione powinny mieć długość 10-20 cm i kilka liści. Po ścięciu można je przechowywać przez kilka dni w naczyniu z wodą. Ukorzeniają się na oknie w naczyniu wypełnionym wilgotnym piaskiem po kilku tygodniach od posadzenia.