Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Warzywa poplonowe

Zagony po zebranych wczesnych warzywach warto zagospodarować przez obsianie lub obsadzenie ich warzywami poplonowymi. Pozwoli nam to bardziej racjonalnie zagospodarować powierzchnię działki, uzyskać dodatkowy plon i utrzymać glebę w dobrej kulturze. Przed przystąpieniem do siewu należy usunąć resztki po zebranych warzywach a zagon nawieźć i przekopać (najlepiej przy użyciu wideł szerokozębnych). Jeśli gleba jest nadmiernie przesuszona, wówczas trzeba ją nawodnić jeszcze przed przekopywaniem. Do uprawy poplonowej nadają się warzywa kapustne o krótkim okresie wegetacji jak np.: jarmuż, brokuły, wczesne odmiany kalafiora.

Jarmuż może być sadzony w lipcu z rozsady przygotowanej w czerwcu. Z tego terminu sadzenia liście nadają się do zbioru późną jesienią i na początku zimy. Rozsadę jarmużu wysadza się zwykle w rozstawie 50-60 x 40-50 cm. Liście jarmużu można spożywać w różnej fazie. Przy opóźnionym sadzeniu zaleca się większe zagęszczenie. Może być uprawiany z siewu wprost do gruntu.

Brokuł jest rośliną o wysokiej wartości odżywczej i dietetycznej (ma działanie przeciwrakowe). Do uprawy poplonowej nadają się wczesne odmiany: Cezar (róże dorastają po około 60 dniach od sadzenia) i Sebastian (dorasta po około 55 dniach od sadzenia). Rozsadę brokuła (z siewu czerwcowego) sadzi się na zagony w początkach lipca w rozstawie 50-60 x 35-40 cm. Brokuły posadzone gęściej wytwarzają mniejsze róże ale ich dorastanie jest wcześniejsze.

Kalafior plonuje dobrze tylko na wyjątkowo żyznej glebie. Do uprawy poplonowej nadają się jedynie odmiany wczesne i średniowczesne. Po około 50-60 dniach od sadzenia rozsady dorastają róże kalafiora odmian Świt F1, Poranek F1 oraz Kometa F1. Trzeba pamiętać, że od połowy września wegetacja ulega spowolnieniu. Kalafior uprawia się z rozsady, którą otrzymuje się przeciętnie po 30-35 dniach od siewu. Nasiona odmian wczesnych powinny być wysiane w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca. Rozsadę kalafiora powinno się sadzić w rozstawie 50-55 x 40-45 cm.

Wszystkie warzywa kapustne wymagają żyznych gleb i dobrego uwilgotnienia. Do uprawy poplonowej nadają się też sałaty. Sałata głowiasta masłowa (odmiany wczesne) może być wysiewana przez cały lipiec do początków sierpnia. Zwykle uprawia się ją z rozsady (produkcja rozsady trwa około 30 dni), którą na miejsce stałe sadzi się w rozstawie 20-25 cm x 20 cm. Sałata głowiasta krucha (zwana „lodową") ma okres wegetacji przeciętnie o dwa tygodnie dłuższy niż sałata masłowa. Nasiona (na rozsadniku) powinny być wysiane w połowie lipca. Zalecana rozstawa roślin wynosi 40 x 30-35 cm. W tunelach wysokich lub w szklarniach sałatę masłowa na zbiór jesienny można wysiewać najpóźniej do 15 sierpnia a kruchą do końca lipca. Rośliny z siewu późniejszego nie zdążą dorosnąć do pełnej wielkości.

Koper może być wysiewany w lipcu i sierpniu w gęste rzędy (co 10-15cm) lub rzutowo w ilości 3-5 g na 1 m2. Koper w okresie jesieni jest rzadziej uszkadzany przez mszyce. Młody (pęczkowy) koper najlepiej (po pocięciu) zamrozić na zimę w małych torebkach foliowych lub w słoiczkach.

Do roślin poplonowych należy też rzodkiewka. Rzodkiewka (wszystkie odmiany wczesne) może być wysiewana od połowy lipca do 20 sierpnia. Nasiona należy siać rzadko, najlepiej punktowo w rozstawie 6 x 6 cm albo w rzędy co 15-20 cm. Przy siewie rzędowym odległość między roślinami powinna wynosić 2,5-3 cm (30-40 roślin na 1 mb. rzędu). W przypadku zbyt gęstego siewu konieczna jest przerywka. Rzodkiewkę w tunelu lub w szklarni można wysiewać do początków września.

Dobrą rośliną poplonową jest też rzodkiew. Rzodkiew odm. Agata może być wysiewana przez cały lipiec i w pierwszych dniach sierpnia. Z siewu na początku sierpnia rzodkiew Agata dorasta na przełomie września i października i nadaje się do krótkotrwałego przechowania (w lodówce, po umyciu i zapakowaniu w perforowana torebkę foliową, lub w chłodnej piwnicy). Rzodkiew Agata powinna być wysiewana w rzędy co 25 cm; w rzędzie nasiona najlepiej wysiać gniazdowo (po 2-3 nasiona) co 10-15 cm. Po wschodach należy wykonać „pojedynkowanie". W tunelu lub szklarni rzodkiew Agata może być wysiewana do 20-25 sierpnia. Wymaga głębokiej uprawy gleby.