Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Rozpoczynamy uprawę późnych warzyw

Koniec wiosny i pierwsze tygodnie lata to okres, w którym rozpoczynamy uprawę niektórych warzyw na zbiór jesienny lub przezimowanie w gruncie. W terminie tym siejemy także warzywa przeznaczone do przechowywania. Warto zaznaczyć, że optymalny termin wysiewu warzyw późnych umożliwia potem lepsze przechowywanie. W czerwcu wysiewamy jeszcze niektóre warzywa kapustne, takie jak: kalafiory, brokuły, kalarepę i jarmuż. Warzywa te wymagają gleb żyznych, próchnicznych, dobrze zatrzymujących wodę ale przewiewnych, zasobnych w składniki pokarmowe, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH=6,2-7,0).

Warzywa kapustne najlepiej uprawiać z rozsady, przygotowanej o tej porze roku na wydzielonej części działki tzw. rozsadniku. Należy pamiętać o zachowaniu właściwego płodozmianu. Warzyw kapustnych nie można uprawiać po sobie i roślinach z rodziny krzyżowych (np. rzodkiewka, rzodkiew). Przerwa w uprawie na tym samym miejscu powinna wynosić 3-4 lata. Kapustne na zbiór jesienny uprawia się najczęściej jako poplon po warzywach wcześnie schodzących z pola - po sałacie, szpinaku, grochu na zielono, wczesnych odmianach ziemniaków.

Kalafiory wysiewamy w I i II dekadzie czerwca na rozsadniku. Siew nasion wykonujemy w rzędach oddalonych od siebie o 20 cm. Do wysiewu czerwcowego najlepiej nadają się odmiany wczesne i średnio wczesne o okresie wegetacji wynoszącym 55-80 dni np.: Andes, Ardego FI, Arfak FI, Durlan FI, Goodman, Liberty F1, Nautilus F1, Pionier, Poranek F1, Ravella F1, Rober, Siria F1. Gotową rozsadę uzyskujemy po 5-6 tygodniach. Wysadzamy ją na miejsce stałe pod koniec lipca w rozstawie 60x60 cm. Rośliny sadzimy nieco głębiej niż rosły dotychczas, pod pierwsze liście.

Brokuły na zbiór jesienny, podobnie jak kalafiory, wysiewamy na rozsadniku do 20 czerwca. Gotową do wysadzenia rozsadę uzyskujemy po upływie miesiąca. Sadzimy ją w rozstawie 50x50 cm do końca lipca. W uprawie jesiennej najlepiej udają się odmiany wczesne i średnio wczesne: Cezar, Flash F1, Lord F1, Sebastian.

Kalarepę na zbiór jesienny uprawiamy z rozsady, której produkcja trwa około 5 tygodni. Termin wysiewu nasion uzależniony jest od odmiany:

- wcześniej wysiewamy nasiona odmian późnych - w maju lub na początku czerwca, rozsadę wysadzamy na miejsce stałe w lipcu - odmiany te nadają się do zimowego przechowywania,

- odmiany wczesne siejemy na przełomie czerwca i lipca, wysadzamy w sierpniu, a zbieramy jesienią.

Rozsadę kalarepy wysadzamy na miejsce stałe, gdy ma 4-5 dobrze wykształconych liści. Odmiany wczesne sadzimy w rozstawie 30x20 cm, odmiany późne - 40x30 cm. Bardzo ważna jest głębokość sadzenia, rośliny sadzimy płytko, tak aby korzenie były tuż przy powierzchni gleby.

Polecane odmiany wczesne kalarepy: Wiedeńska Biała, Delikates Biała; odmiany późne: Niebieska Masłowa, Titan, Kossak FI.

Nasiona jarmużu możemy wysiewać na rozsadnik do końca czerwca. Po 5-6 tygodniach gotową rozsadę wysadzamy na miejsce stałe w rozstawie 50-60x40-50 cm. Na zbiór późnojesienny i zimowy bardziej wskazana jest uprawa odmian niskich, które korzystając z okrywy śnieżnej są mniej narażone na przemarznięcie. Odmiany na zbiór późnojesienny i zimowy: Arsis F1, Winterbor F1, Fribor F1, Moosbor FI.

W czerwcu i na początku lipca możemy wysiewać niektóre warzywa korzeniowe (marchew, buraki ćwikłowe) na zbiór późno jesienny i do przechowywania.

Glebę pod uprawę tych warzyw powinniśmy bardzo starannie przygotować i głęboko spulchnić. Korzeniowe mają małe wymagania glebowe, jednak należy pamiętać, że w czerwcu podłoże jest już przesuszone i roślinom należy zapewnić odpowiednią ilość wilgoci. Warzywa te źle reagują na bezpośrednią uprawę po oborniku, dlatego uprawiamy je w 2 lub 3 roku po nawożeniu organicznym. Najlepszym przedplonem dla korzeniowych sianych późną wiosną są warzywa wcześnie schodzące z pola tj.: sałata, kalarepa, wczesne odmiany grochu.

Nasiona marchwi wysiewamy w rzędy o rozstawie 30 cm i nieco głębiej niż w uprawie wiosennej (2 cm). Po wschodach, rosnące zbyt gęsto rośliny należy przerwać, pozostawiając je w rzędzie co 4-5 cm. W czerwcu można wysiewać np.:

- odmiany wczesne: Predor FI, Tito, Rosal, Trophy, Espredo F1, Pierwszy Zbiór, Amsterdamska;

- odmiany średnio wczesne: Monanta, Nantejska, Nantes, Nansen, Cesaro FI;

- odmiany średnio późne: Jawa, Jaguar F1, Lenka, Futuro F1;

- odmiany późne: Koral, Dolanka, Flacoro Pol, Perfekcja.

Należy pamiętać, że odmiany późne powinniśmy wysiać w pierwszych dniach czerwca, natomiast odmiany wczesne, o najkrótszym okresie wegetacji możemy wysiewać jeszcze na początku lipca.

W czerwcu siejemy buraki ćwikłowe przeznaczone do przechowywania, natomiast odmiany szybko się starzejące np. Czerwona Kula - na początku lipca. Okres wegetacji poszczególnych odmian buraków jest zbliżony i wynosi od 90 do 120 dni. Nasiona wysiewamy w rzędy co 30 cm na głębokość 2-3 cm. Jeśli wschody są zbyt gęste, wykonujemy przerywkę, pozostawiając rośliny w rzędzie co 5-7 cm. Polecane odmiany to: Egipski, Czerwona Kula, Opolski, Okrągły Ciemnoczerwony, Glob, Rywal, Chrobry, Nochowski, Regala.

Czerwiec to również doskonały okres do rozpoczęcia uprawy warzyw liściowych - pietruszki naciowej i endywii.

Pietruszkę naciową uprawiamy z bezpośredniego siewu do gruntu. Najlepsze są dla niej stanowiska w drugim roku po nawożeniu organicznym. Odpowiedni przedplon to warzywa pozostawiające glebę odchwaszczoną (np. warzywa cebulowe, kapustne). Najodpowiedniejsze są dla niej gleby średnio zwięzłe, żyzne, o dobrej kulturze, zatrzymujące wodę.

Nasiona pietruszki wysiewamy w rzędy co 25-30 cm. Przed wysiewem nasion glebę przekopujemy, a jej powierzchnię wyrównujemy. Stosujemy równocześnie nawożenie mineralne wieloskładnikowy
mi nawozami ogrodniczymi np. Azofoską czy MIS-3 (0,3-0,4 kg na 10 nr). Odmiany do uprawy amatorskiej: Pe-tra, Titan, Karnaval, Natalka, Paramount i Festival.

Warzywem o dużej wartości odżywczej jest mało u nas popularna endywia. Uprawiamy ją jako poplon po warzywach wcześnie schodzących z pola, takich jak: szpinak, rzodkiewka, kalarepa, kapusta wczesna, wczesne ziemniaki, groch na zielono. Glebę pod uprawę endywii przygotowujemy bardzo starannie, głęboko ją spulchniamy i dokładnie wyrównujemy. Można zastosować równocześnie nawożenie wieloskładnikowym nawozem (Fruktus, Azofoska - ok. 0,5 kg na 10 m2). W Polsce uprawiane są dwie odmiany: Eskariola Paryska i Zielona Duża Kędzierzawa.

Nasiona na rozsadę wysiewamy od połowy maja do połowy czerwca. Po upływie 30-40 dni gotową rozsadę w fazie 3-4 liści sadzimy na miejsce stałe w rozstawie 40x30 cm. W uprawie z siewu bezpośredniego nasiona wysiewamy przez cały czerwiec w rzędy co 35-40 cm. Po wschodach rośliny w rzędzie należy przerwać, zachowując między nimi odległość 30-35 cm. W okresie wegetacji przeprowadza się kilkakrotne spulchnianie i odchwaszczanie międzyrzędzi. Regularnie podlewamy. Dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie endywii jest bielenie. Rozpoczyna się je po dwóch miesiącach od posadzenia, około 2-3 tygodnie przed zbiorem. W połowie wysokości liście związuje się sznurkiem lub przykrywa wykonanymi z kartonu kołpaczkami. Wskutek braku światła, liście zmieniają barwę z zielonej na żółtą, tracą gorycz i stają się kruche. Należy pamiętać, aby rośliny zawiązywać lub przykrywać w czasie słonecznej i suchej pogody.