Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Pogłówne nawożenie warzyw

nawozenie poglowne porady ogrodnicze -Nawożenie jest jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych pozwalających uzyskać wysokie plony roślin uprawnych. Prawidłowo zastosowane jest gwarancją uzyskania plonów o dobrej jakości. Nawożenie możemy podzielić na przedwegetacyjne i nawożenie pogłówne. Prawidłowo zastosowane nawożenie przedwegetacyjne, obejmujące nawożenie organiczne i mineralne, zapewnia dostateczną ilość makro- i mikroskładników w glebie w ciągu całego okresu wegetacji warzyw. Wówczas nawożenie pogłówne obejmuje zasilanie roślin azotem.

Spośród nawozów azotowych, do pogłównego nawożenia wykorzystywane są najczęściej: saletra amonowa, saletrzak i mocznik. Nawozy te można rozsiewać w międzyrzędzia lub wokół rośliny, pamiętając aby nie sypać bezpośrednio na liście co mogłoby spowodować uszkodzenia roślin. Można je również zastosować w postaci roztworów wodnych o niskich stężeniach (0,5-2%), którymi opryskuje się rośliny.

Nie wszystkie rośliny warzywne w jednakowy sposób reagują na nawożenie azotem. Pogłównego nawożenia tym składnikiem nie wymagają warzywa strączkowe (bób, groch, fasola), ponieważ żyją one w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wiążącymi azot atmosferyczny. Niektóre z roślin warzywnych, a w szczególności warzywa o krótkim okresie wegetacji (sałata, szpinak, rzodkiewka, marchew na zbiór pęczkowy), mogą w swoich organach kumulować związki azotu szkodliwe dla ludzi. Ich również nie zasilamy pogłównie azotem.

Pogłównego nawożenia azotem wymagają warzywa o długim okresie wegetacji. Można je podzielić na rośliny o średnich wymaganiach, którym wystarczy nawożenie w dawce 40-70 g N/10m2 i o dużych wymaganiach - potrzebujące pogłównego zasilania azotem w dawce 100-150 g/10m2. Do pierwszej grupy należą m. in.: papryka, pomidor, ogórek, pasternak, seler naciowy, czosnek. Do drugiej: seler korzeniowy, marchew, por, kapusty głowiaste, kalafior. W przypadku pierwszej grupy roślin, zużycie nawozów mineralnych na 10 m2 wynosi 80-150 g mocznika, 120-200 g saletry amonowej, 150-260 g saletrzaku, a w przypadku drugiej grupy odpowiednio 210-330 g, 300-450 g, 380-580g.

Stosując pogłówne nawożenie azotem należy pamiętać aby nie wykonać go zbyt późno, a także aby nie przenawozić roślin tym składnikiem. Nadmiar i zbyt późno wykonane nawożenie azotowe obniżają przydatność warzyw do długotrwałego przechowywania (warzywa korzeniowe, kapusta głowiasta), a także na przetwory (kapusta i ogórki do kiszenia).

Pogłówne nawożenie azotem w uprawie gruntowej może być stosowane jednorazowo lub dwu-, trzykrotnie. Jednorazowe nawożenie stosowane jest m. in. w uprawie pomidorów (na początku wiązania owoców), cebuli (po wschodach roślin lub ukorzenieniu się rozsady, nie później jednak jak do końca czerwca), selera naciowego (ok. 4 tyg. po przyjęciu rozsady), pietruszki (ok. 2 tyg. po wschodach). Raz lub dwukrotnie nawozimy kapustę pekińską (po wschodach co 3-4 tyg.), seler korzeniowy i por (po przyjęciu się rozsady, najpóźniej do połowy lip-ca), pasternak (w okresie tworzenia rozety i zakrywania gleby przez liście) oraz marchew średniopóźną i późną (po przerywce i 4-6 tyg. po wschodach). Najczęściej dwukrotnie zasilamy ogórki (po przerywce i na początku kwitnienia), kapusty głowiaste (2 tyg. po przyjęciu rozsady i gdy rośliny zaczynają stykać się liśćmi), czosnek (jesienny - wcześnie wiosną, wiosenny - gdy rośliny mają 10 cm i drugi raz na początku czerwca). Dwu- lub trzykrotnie zasilamy m. in. paprykę (po przyjęciu się rozsady, w okresie kwitnienia, ostatni raz na początku sierpnia), kalafior (odm. wczesne w 3 i 6, a późne w 3, 5 i 7 tyg. od posadzenia).

Do nawożenia pogłównego wykorzystywane są także nawozy wieloskładnikowe w postaci stałej jak i płynnej. W przypadku ich stosowania nie istnieje niebezpieczeństwo jednostronnego przenawożenia, ponieważ składniki pokarmowe są odpowiednio zbilansowane. Nawozy te obok azotu zawierają co najmniej jeszcze jeden makroskładnik (potas, fosfor, wapń), a niektóre z nich szeroką gamę mikroskładników. Do nawozów tych należą m.in.: Florovit, Nowokont, Ekolist, Florogama, Azofoska. Niektóre z tych nawozów z racji podwyższonej zawartości wybranych mikroelementów (cynku, miedzi, żelaza) mają także działanie ochronne przeciwko chorobom i szkodnikom (Mixt-1, lnsol-7).