Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Kalarepa

Kalarepa jest bardzo wartościowym warzywem, choć może jeszcze niezbyt docenianym. Warto przypomnieć, że pod względem zawartości witaminy C nie ustępuje sokom z owoców cytrusowych. Kalarepę uprawiamy z rozsady jako przedplon lub poplon. Produkcja rozsady trwa około 5-6 tygodni, a miejsce jej przygotowania zależy od planowanego terminu zbioru. W uprawie na wczesny zbiór nasiona wysiewamy w drugiej połowie lutego w szklarni, tunelu foliowym lub inspekcie, rozsadę wysadzamy do gruntu w kwietniu, a zbiór rozpoczynamy na przełomie maja i czerwca.

Na zbiór letni, nasiona należy wysiać na rozsadniku w kwietniu, a gotową rozsadę posadzić na miejsce stałe w maju - zbiór w ciągu lata.

Termin wysiewu nasion kalarepy uprawianej na zbiór jesienny uzależniony jest od odmiany:

- odmiany wczesne siejemy na przełomie czerwca i lipca, wysadzamy w sierpniu, a zbieramy jesienią;

- wcześniej możemy wysiewać nasiona odmian późnych - w maju lub na początku czerwca, rozsadę wysadzamy na miejsce stałe w lipcu - odmiany te nadają się do zimowego przechowywania,

Kalarepa ma mniejsze wymagania glebowe, niż pozostałe kapustne, dobrze jednak rośnie na glebach próchnicznych, wilgotnych i żyznych. Najlepiej udaje się na stanowiskach w drugim lub trzecim roku po nawożeniu organicznym.

Kalarepy dobrze reagują na nawożenie mineralne. Najlepiej przed sadzeniem rozsady zastosować jeden z wieloskładnikowych nawozów ogrodniczych np. 0,3-0,4 kg Azofoski na 10 m2.

Rozsadę kalarepy wysadzamy na miejsce stałe gdy ma 4-5 dobrze wykształconych liści. Rozstawa roślin zależy od odmiany i sposobu uprawy. Wczesne odmiany sadzimy na zagonach w rozstawie 30 x 20 cm, późne - 40 x 30 cm. Rośliny sadzimy płytko, tak by korzenie były tuż przy powierzchni gleby. Kalarepa jest bardzo wrażliwa na niedobór wody w glebie, jej brak - zwłaszcza przy wysokiej temperaturze powoduje szybkie drewnienie i łykowacenie zgrubień.

Wyróżniamy dwie grupy odmian kalarep: białe - rosnące szybciej, polecane do wczesnej uprawy oraz fioletowe, które rosną wolniej, ale nie drewnieją tak szybko i doskonale nadają się do uprawy latem i jesienią.

Odmiany polecane do uprawy:

Dvorsky'ego - odmiana bardzo wczesna, zgrubienie średnio duże, kulisto-spłaszczone, jasnozielone, miąższ bardzo soczysty, delikatny i smaczny;

Wiedeńska Biała - odmiana wczesna, zgrubienie małe, kuliste, lekko spłaszczone, jasnozielone, soczyste i smaczne, przetrzymywana zbyt długo w gruncie po dorośnięciu, szybko parcieje;

Delikates Biała - odmiana średnio wczesna, zgrubienie kuliste do lekko spłaszczonego, średnio duże, charakteryzujące się bardzo smacznym miąższem i niskim wskaźnikiem zdrewnienia;

Niebieska Masłowa - odmiana późna, plenna, przeznaczona do uprawy na zbiór jesienny, dobrze przechowuje się do lutego, zgrubienie czerwonofioletowe, kuliste, lekko spłaszczone.