Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Azjatyckie warzywa

Daikon rzodkiew japonskaPoczątek sierpnia oznacza, że powoli kończy się sezon siewu lub sadzenia kolejnych warzyw. Spośród wielu gatunków uprawianych u nas, tylko niektóre nadają się do późnej uprawy. Są to rośliny, które odznaczają się krótkim okresem wegetacji i odpornością na niskie temperatury. „Azjatyccy sprinterzy'" to warzywa pochodzące z kontynentu azjatyckiego i charakteryzujące się krótkim okresem wegetacji. Mowa oczywiście o kapuście pekińskiej, kapuście chińskiej (pak choi) i rzodkwi japońskiej (zwanej czasem daikonem).

Wszystkie są warzywami jednorocznymi należącymi do tej samej rodziny botanicznej roślin krzyżowych, z tym, że częścią jadalną dwóch pierwszych są liście, a u rzodkwi - zgrubienie tworzące się w dolnej partii rośliny. Białe i delikatne w smaku, wydłużone zgrubienia rzodkwi w sprzyjających warunkach mogą osiągać imponujące wymiary (średnica 5-10 cm, długość 15-50 cm). Kapusta pekińska (zwana jeszcze często niesłusznie sałatą pekińską), czyli popularna „pekinka" tworzy - podobnie jak nasza kapusta biała - główki mniej lub bardziej wydłużone, które mogą osiągać wagę grubo ponad 1 kilograma. Kapusta chińska z kolei wyglądem przypomina buraka liściowego, gdyż zasadniczą częścią jadalną są szerokie i mięsiste białe lub zielonkawe ogonki liściowe. Można też spożywać same blaszki liściowe przyrządzane tak jak szpinak lub też na surowo - jak sałatę. Młode rośliny mogą być także użytkowane w całości.

Kapusta pekińska jest uprawiana w Chinach na dużą skalę na pewno już od III wieku. Masowo dostępna jest na naszym rynku zaledwie od kilku lat i trudno już byłoby wyobrazić sobie naszą kuchnię bez jej obecności. Jest to wdzięczne warzywo, gdyż w bardzo krótkim, bo wynoszącym niecałe 3 miesiące okresie wegetacji, potrafi dać plon porównywalny z plonem kapusty głowiastej, która zajmuje jednak grządkę co najmniej 2-3 miesiące dłużej. Główki kapusty pekińskiej można także przechowywać. W pomieszczeniach, gdzie temperatura jest zbliżona do 0°C, a wilgotność powietrza wynosi 95-98% możemy je przetrzymać nawet przez 3-4 miesiące. Do uprawy działkowej można polecić takie odmiany jak: Spectrum, Taranko, Disko, Parkin i Storkin.

Kapusta chińska niestety nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Możemy ją przetrzymać zaledwie do kilkunastu dni w warunkach podobnych jak dla „pekinki". Jest ona bardzo rzadko spotykana w uprawie, a szkoda, gdyż posiada podobne jak „pekinka" walory odżywcze a okres jej wegetacji jest znacznie krótszy, gdyż wynosi 40-50 dni.

Rzodkiew japońską uprawia się z siewu bezpośrednio do gruntu nie później niż do połowy sierpnia. Dostępne na naszym rynku odmiany to między innymi Minowase Summer Cross i Silver Star. Nasiona wysiewa się w rządki oddalone o 40 cm niezbyt gęsto, tak aby po przerywce odległość między roślinami w rzędzie wynosiła około 20 cm (rośliny tworzą duże rozety liściowe).

Rzodkiew ta posiada, podobnie jak rzodkiewka, delikatną skórkę, dlatego też nie możemy jej zbyt długo przechowywać. Warzywa te zaleca się uprawiać na ciepłych glebach próchnicznych, dobrze magazynujących wodę, których odczyn jest zbliżony do obojętnego (pH 6,5). Dla rzodkwi bardzo ważne jest bardzo głębokie spulchnienie gleby, gdyż tylko wtedy uzyskamy prawidłowo wykształcone i nie zdeformowane zgrubienia. Krótki okres rozwoju tych warzyw sprawia, że nawożenie nie musi być tak intensywne jak w przypadku innych warzyw kapustnych. Przed siewem lub sadzeniem grządki posypujemy saletrzakiem (około 20-25 g/m2), który należy wymieszać z górną warstwą gleby, a potem po upływie około 2-3 tygodni wystarczy jednorazowe nawożenie pogłówne w postaci saletry amonowej w ilości około 10 g/m2. Aby zapewnić sobie soczyste pożywienie nie zapominajmy o systematycznym podlewaniu roślin (oczywiście przy braku regularnych opadów deszczu). Warzywa te są szczególnie wrażliwe na brak wody i reagują wtedy znacznym pogorszeniem jakości plonu.

Kapustę pekińską i chińską możemy uprawiać z rozsady lub siewu wprost na grządkę. W odróżnieniu od innych kapust system korzeniowy „pekinki" i „chinki" trudno regeneruje, stąd też rozsada musi być doniczkowana. Okres jej przygotowania nie jest długi, gdyż wynosi ok. 3-4 tygodni. Nie należy go przedłużać, ponieważ starsze rośliny mogą wybijać w pędy kwiatostanowe. Nadająca się do sadzenia rozsada powinna być krępa i posiadać 4-6 liści. Rośliny sadzimy przez cały sierpień w rozstawie 40x30 cm i dobrze podlewamy. Jeżeli nie dysponujemy rozsadą, nasiona wysiewamy w okresie do połowy sierpnia co 15 cm w rzędzie, a gdy siewki rozwiną 3 liście wykonujemy przerywkę pozostawiając rośliny co 25-30 cm.

W celu ochrony przed szkodnikami, grządki z azjatyckimi warzywami zaleca się przykryć włókniną. Stanowi ona barierę nie do przebycia dla pchełki ziemnej oraz śmietki kapuścianej, które mogą wyrządzić kolosalne straty. Nie stosując więc środków chemicznych możemy w ten prosty sposób uchronić rośliny przed poważnymi uszkodzeniami. Zamiast włókniny można też rośliny przykryć starą firanką o bardzo gęstych oczkach lub inną tego typu tkaniną. Osłony możemy zostawić na roślinach aż do zbioru, gdyż wtedy mogą one ochronić rośliny przed silniejszymi przymrozkami.