Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Osłanianie warzyw jesienią

agrowloknina osłanianie warzyw Zbliża się jesień. Dni są coraz krótsze a noce chłodniejsze. We wrześniu pojawiają się już pierwsze jesienne przymrozki. Wraz z nimi kończy się wegetacja wielu roślin. Możliwa jednak jest jeszcze uprawa warzyw o niewielkich wymaganiach termicznych i mniejszych świetlnych. W części warzywnej ogrodu w uprawie intensywnej rosną jeszcze rośliny poplonowe, siane lub sadzone w lipcu-sierpniu, przeznaczone na zbiór jesienią. Zdarzające się ochłodzenia są przyczyną zwolnienia tempa wzrostu uprawianych warzyw i przedłużają ich okres dorastania do zbioru. W celu przyspieszenia wzrostu, a jednocześnie także przedłużenia jesienią świeżych zbiorów niektórych warzyw, stosuje się osłanianie upraw. Termin zastosowania osłon zależy od przebiegu pogody oraz od stanu zaawansowania roślin we wzroście.

Często uprawianym poplonem jest kapusta pekińska, której główki zazwyczaj zbierane są w październiku. Kapustę tę warto przed większym przymrozkiem osłonić włókniną polipropylenową (np. w II połowie września), co przedłuży sukcesywne zbiory, czasem nawet do listopada. W przypadku, gdy kapusta wolniej rośnie (chłodny wrzesień), to do jej okrywania lepiej zastosować cienką folię perforowaną, która na 1 m ma 70-90 otworów o średnicy 10 mm. Trzeba podkreślić, że pod folią perforowaną w dni słoneczne uzyskuje się znaczny wzrost temperatury, co przyspiesza wzrost roślin. Włóknina chroni przed przymrozkami, a temperatura pod nią jest bardziej umiarkowana. Wprawdzie kapusta pekińska dość dobrze znosi krótkotrwałe przymrozki do -4, -5°C, ale jeśli chłody takie się przedłużają, rośliny mogą nadmarznąć. Dość częstym przypadkiem na działkach jest przedwczesny zbiór tej kapusty, już we wrześniu, kiedy główki nie są jeszcze całkowicie wykształcone, są jeszcze luźne. Warto jednak poczekać 2-3 tygodnie, aż główki dobrze się zawiążą, staną się ścisłe i twarde.

Kalafiory na jesienne zbiory, których wzrost może być nieco spowolniony niskimi temperaturami, można także okryć na przełomie września i października. Stosuje się włókninę lub folię perforowaną. Folia umożliwi szybsze dorastanie róż, zaś włóknina będzie zapobiegała nadmarznięciu roślin, podczas przymrozków jesiennych. Na kalafiory można też założyć niski tunel foliowy, jeśli rośliny zostały posadzone w sposób umożliwiający jego prawidłowe ustawienie. W czasie słonecznej, ciepłej pogody tunel taki należy wietrzyć. Okrycie można założyć np. w III dekadzie września, ale trudno zalecać ścisły termin zakładania osłon, gdyż w ogromnym stopniu jest on uzależniony od aktualnych warunków atmosferycznych i fazy wzrostu roślin.

W początkach września sieje się rzodkiewkę. W celu szybszego wzrostu tych roślin warto je okryć folią lub włókniną. Grządki można okryć zaraz po siewie, ale w przypadku, gdy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej 20°C, okrywanie jest zbędne, zakłada się je dopiero przy ochłodzeniach. Jeśli rzodkiewka jest wysiana nieco później i obawiamy się, że nie zdąży dorosnąć do zbioru przed nadejściem silniejszych przymrozków, warto założyć na nią w końcu września niski tunel foliowy, zaś potem (w październiku) zasiewy dodatkowo w środku okryć jeszcze włókniną.

Popularną rośliną poplonową jest sałata masłowa lub krucha, sadzona w różnych terminach latem, zależnie od uzyskiwania wolnego miejsca. Aby przyspieszyć wiązanie główek, już od połowy września można zakładać osłony płaskie, które jednocześnie będą chroniły sałatę przed chłodem, a zbiór wydłuży się w czasie.

Na niektórych działkach we wrześniu dorasta endywia. Najlepiej rośnie w temperaturze 12-14°C. W razie większych spadków temperatury można ją okryć włókniną. Jeżeli chcemy zastosować specjalne zabiegi, np. bielenie - przez wiązanie rozet, to w tym przypadku można endywię okryć podwójną warstwą czarnej włókniny na okres około 10-14 dni przed zbiorem.

Włóknina można też okryć brukselkę i jarmuż, przeznaczone do zbioru późnojesiennego i zimowego. Osłona zwiększy ich zimotrwałość i dodatkowo będzie spełniała również rolę „filtra" przed kurzem i pyłem.

Do jesiennego osłaniania, czyli do uprawy przedłużonej, wykorzystywany jest także inspekt, w którym wcześniej były uprawiane np. warzywa ciepłolubne (melony, papryka). Już od połowy września inspekt można wykorzystywać np. do zadołowania kalafiorów, brokułów, lub w późniejszym okresie kapusty pekińskiej lub selerów naciowych - do stopniowego dorastania lub przedłużenia zbiorów. Wygodnym rozwiązaniem przy okrywaniu roślin jest tzw. inspekt zimny przenośny. Jest to prostokątna rama z desek o szerokości około 20 cm, obciągnięta folią. Może być perforowana (70-80 otworów na 1 m2) lub nie. Może być tu użyta włóknina grubsza, np. o gramaturze 30 g lub 50-60 g na 1 m2 albo podwójna warstwa włókniny cienkiej (17 g). Ramę taką przenosi się na różne zagony w zależności od potrzeb. Wymiary przenośnego inspektu można dopasować do ogólnie stosowanej wielkości grządek.

Prowadzenie opóźnionej uprawy warzyw na działce wymaga trochę dodatkowych zabiegów przy osłanianiu poszczególnych grządek. Warto też zwrócić uwagę, aby osłony były zakładane dość mocno, żeby nie zostały zwiewane przez silne jesienne wiatry, a w miarę możliwości także równo i starannie, żeby działka nie stwarzała wrażenia zaśmieconej kawałkami włókniny czy folii.