Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Ozima uprawa warzyw

ozima uprawa warzywW tych rejonach Europy, gdzie panują łagodne zimy, niektóre gatunki warzyw, odporne na niską temperaturę, powszechnie uprawiane są z siewu lub nasadzeń jesienią (między innymi brokuły, kalafiory, wczesne odmiany kapusty, marchew). W Polsce metoda taka jest obarczona dużym ryzykiem, ale występujące w ostatnich latach w naszym kraju stosunkowo łagodne zimy, zachęcają do uprawy ozimej wielu gatunków warzyw.

Ważnym elementem jest wybór miejsca pod uprawę zimujących warzyw. Unikamy gleb zlewnych, podmokłych i kwaśnych. Najlepsze są średnio zwięzłe (piaszczysto-gliniaste) o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH ok. 6,5), będące w dobrej kulturze, zawierające dostateczną ilość fosforu i potasu, o dużej zawartości próchnicy, wilgotne, ale zarazem przepuszczalne.

Podstawowym warunkiem przetrwania przez rośliny zimy jest obecność okrywy śnieżnej i niezbyt silne mrozy. Z tego względu nasiona dobrze jest wysiać w płytkie bruzdy, w których będzie się gromadził śnieg zabezpieczający rośliny przed mrozami. W uprawie amatorskiej przy braku śniegu, wysiewy możemy przykryć słomą, jedliną lub agrowłókniną, które należy usunąć wczesną wiosną, gdy tylko wegetacja ruszy na nowo. Wtedy też należy wzmocnić wyczerpane zimowaniem rośliny, nawożąc je saletrą amonową.

Najlepszy okres wysiewu tych warzyw przypada pod koniec sierpnia i początek września, gdyż przed wystąpieniem silniejszych mrozów powinny one wytworzyć od 2 do 4 liści właściwych - w tej fazie rozwojowej są najbardziej odporne na mrozy. Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na niezbyt duże nawożenie azotowe, gdyż azot powoduje przedłużenie rozwoju roślin, a tym samym zwiększenie wrażliwości na mrozy. Przed wysiewem można zastosować jeden z nawozów wieloskładnikowych, np. MIS-3 w ilości ok. 30 dag/10m2.
Rośliny należy także zabezpieczyć aktualnie zalecanymi środkami przed szkodnikami i chorobami (groźną chorobą jest szara pleśń), tak aby w okres zimy weszły bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Do warzyw, które możemy uprawiać z siewu zimowego należą: cebula (odmiany Swift, Glacier), pietruszka naciowa (Paramount, Vita, Novas, Karnaval) burak liściowy zwany boćwiną (Lukullus, Vulcan), szpinak zwyczajny (Asta, Markiza, Greta, Matador, Olbrzym Zimowy), roszponka, sałata masłowa zimowa (Nansena, Zina) i endywia. Wymienione gatunki warzyw mają małe nasiona, dlatego wysiewamy je na głębokość nie większą niż 2 cm w rzędy oddalone o 25 do 30 cm. Gdy rośliny przezimują w dobrej kondycji, możemy spodziewać się zbiorów nawet o dwa tygodnie wcześniej niż z tradycyjnego siewu wiosennego.

Do zimujących warzyw zaliczamy także ozimy czosnek, który rozmnażamy drogą wegetatywną. Wysadzanie ząbków odmian takich jak: Mega, Orkan, Orlik, Arkus, Zawrat i Harnaś, w zależności od lokalnych warunków przyrodniczych, możemy rozpocząć już pod koniec września i zakończyć około 25 października. Ząbki sadzimy zazwyczaj na głębokość 5-8 cm, a jedynie na glebach lekkich można ją zwiększyć do 10 cm.