Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Warzywa pod osłonami bezpośrednimi

Uprawa warzyw pod osłonami

Osłony kładzione bezpośrednio na rośliny są popularne w uprawach wiosennych dzięki łatwej metodzie przykrywania, niskim kosztom oraz dużej efektywności w uzyskiwaniu wcześniejszych i wyższych plonów. Do przykrywania bezpośredniego gleby po siewie lub sadzeniu rozsady może służyć folia polietylenowa o grubości 0,045 mm z wykonaną perforacją 100 lub 500 otworów na 1m2 lub włóknina polipropylenowa o masie 17 g/m2. Włóknina jest dostępna pod różnymi nazwami handlowymi, które pod względem wytrzymałości i przepuszczalności dla światła prawie się nie różnią. Niektóre z nich natomiast są cięte i pakowane z myślą specjalnie o działkowcach.

Przykrywanie roślin włókniną jest z pewnością bezpieczniejsze, ale w uprawie niektórych gatunków lepsze efekty daje folia perforowana. Pod tą osłoną korzystniej jest uprawiać warzywa siane lub sadzone wczesną wiosną. Wcześniejsze i wyższe plony niż w gruncie uzyskujemy przykrywając rozsadę kapusty folią przez 3-4 tygodnie. Osłanianie włókniną można wprawdzie przedłużyć o 1-2 tygodnie, ale efekt będzie podobny. Dłuższe utrzymywanie włókniny nie tylko może poprawić warunki wzrostu, ale też chronić przed muchą śmietki kapuścianej, która w maju zaczyna składać jaja. Wprawdzie po zdjęciu osłon rośliny mogą być atakowane przez larwy, ale zaawansowane we wzroście są uszkadzane w mniejszym stopniu.

Wysiewaną na działce wczesną marchew możemy zbierać już pod koniec czerwca, jeśli przykryjemy glebę włókniną lub folią do fazy wytworzenia kilku liści. Nasiona wczesnych odmian Amsterdamska, Pierwszy Zbiór lub Karo F1 można wysiewać zaraz po rozmarznięciu gleby w rzędy oddalone od siebie o 20-25 cm, starając się umieścić na 1 mb. 80-100 szt. nasion. Zdejmowanie włókniny powinno być wykonane w połowie maja, a folii około 2 tygodnie wcześniej.

W ogrodzie i na stole nie powinno zabraknąć sałaty. Polecane do wiosennej uprawy odmiany Saskia, Promyk i Sonata wysadzamy pod koniec marca, stosując rozstawę 25x20 cm i umieszczając rośliny płytko. W ten sposób ograniczamy kontakt roślin z glebą i zapobiegamy porażeniu dolnych liści przez choroby grzybowe. Pod przykryciem z włókniny sałata może rosnąć prawie do samego zbioru, a folię musimy zdjąć po 3-4 tygodniach.

Nieco lepsze efekty przyspieszenia zbioru oraz zabezpieczenia roślin w chłodnych okresach daje okrywanie podwójnie włókniną od spodu i folią perforowaną z góry. Po ociepleniu się pogody zdejmuje się wierzchnią warstwę folii pozostawiając jeszcze na pewien czas włókninę.

Osłony bezpośrednie, zwłaszcza z włókniny możemy wykorzystać z powodzeniem w późniejszym okresie. W pierwszej połowie maja przykrywamy wysiane do gruntu nasiona ogórka. Osłony stanowią w tym przypadku także zabezpieczenie przed ptactwem. Osłony można utrzymywać na roślinach najdłużej do pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych, co jest związane z biologią kwitnienia ogórka, który wymaga zwykle do zapylenia pomocy owadów. W podobnym terminie należy zdejmować osłony z innych roślin dyniowatych - kawona, melona i dyni. Dłuższe utrzymywanie roślin pod przykryciem jest możliwe, ale tylko w przypadku uprawy odmian partenokarpicznych, czyli wytwarzających owoce bez zapylenia (np. Monika, Marinda F1).

Do osłaniania warzyw sadzonych najpóźniej, czyli pomidora i papryki, bardziej odpowiednie są włókniny. Począwszy od wysadzenia w drugiej połowie maja rośliny mogą rosnąć pod tą osłoną przez cały czerwiec. Pod osłoną z włókniny dobrze owocują ukarłowe odmiany pomidora - (Betalux, Jawor, Lima) oraz odmiany papryki o żółtych, stożkowatych owocach - Mira, Zorza i Blondy F1.

Tags: agrowłóknina