Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Kwietniowe wysiewy warzyw korzeniowych

W kwietniu przystępuje się do siewu wielu warzyw korzeniowych (marchew, pietruszka, burak ćwikłowy) i innych gatunków, które nie są wrażliwe na niższe temperatury. Do uprawy należy wybierać miejsca słoneczne. Nie można zakładać grządek z warzywami pod drzewami ani w pobliżu krzewów jagodowych ze względu na zbyt dużą konkurencję o światło, wodę i składniki pokarmowe.

Warzywa, takie jak marchew, pietruszka i buraki, najlepiej udają się na ciepłych glebach gliniasto-piaszczystych, średnio zwięzłych, przepuszczalnych, o dużej zawartości próchnicy. Gleby ciężkie, zwięzłe, zaskorupiające się, są nieodpowiednie. Uprawa gleby jesienią pod warzywa korzeniowe musi być głęboka. Wiosną wystarczy ją tylko lekko spulchnić i dokładnie zagrabić przed siewem.

Trzeba też pamiętać, by przy planowaniu warzywnika starać się zachować zasady zmianowania, nie uprawiać marchwi, pietruszki, buraków i innych korzeniowych po sobie i po innych korzeniowych. Gleba nie może być zakwaszona. Gdy zaistnieje potrzeba wapnowania (co wykaże analiza gleby) zabieg wapnowania wykonuje się w roku poprzedzającym uprawę, gdyż korzeniowe są wrażliwe na świeże wapnowanie.

Warzywa korzeniowe do prawidłowego wzrostu potrzebują na tyle dużo miejsca w rzędzie, by korzenie mogły mieć swobodny wzrost, dlatego nie mogą być siane zbyt gęsto. Niestety, ten błąd jest często powtarzany, m. in. dlatego, że czasem siane są nasiona stare, o słabszej sile kiełkowania i wydaje się, że należy posiać ich więcej. Między rzędami marchwi czy pietruszki powinno się zachować odstęp ok. 20 cm, w rzędzie co 3-4 cm. Nasiona są dość drobne, w 1 g znajduje się od 800 do 900 szt. Na 1 m2 wysiewa się na ogół około 0,5 g nasion na głębokość od 0,5 do 1 cm (na glebach słabszych głębiej). Nasiona wschodzą długo, od 3 do 4 tygodni, zależnie od warunków pogody. Wskazana jest domieszka do nasion suchego, ziarnistego piasku w proporcji 1:2 (by nie siać za gęsto) oraz dodatek nasion roślin szybko wschodzących (sałata, rzodkiewka). Sałata, czy rzodkiewka szybciej wyznaczą nam rzędy i łatwiej będzie prowadzić pierwsze zabiegi pielęgnacyjne, przede wszystkim odchwaszczanie. Po wschodach marchwi i pietruszki trzeba je przerwać (przy zbyt gęstym siewie powstaje dużo małych i cienkich korzeni).

Termin siewu buraków ćwikłowych zależy od przeznaczenia plonu. W kwietniu wysiewa się buraki na wczesny zbiór pęczkowy. Zaleca się, by głębokość siewu wynosiła około 2 cm, a 1,5 cm na glebach zwięzłych i wilgotnych. Na 1 mb. rzędu zwykle wysiewa się 40-50 szt. kłębków. Na działce na wczesny zbiór wystarczy przeznaczyć w tym celu do 2 mb. - na kilkakrotny zbiór. Marchew i pietruszka nie są wrażliwe na obniżenie temperatur wiosną, ale młode rośliny buraków przy dłużej trwających chłodach mogą wymarznąć lub zaczną wybijać w pędy kwiatostanowe, nie tworząc zgrubień (zjarowizują się). Dlatego, siejąc wcześniej buraki ćwikłowe, przeznaczamy pod ich uprawę tylko małą powierzchnię (1-3 rzędy) wyliczając nasze potrzeby i biorąc pod uwagę niekorzystny przebieg pogody w okresie po wschodach. Buraki ćwikłowe na zbiór letni (bez liści) oraz na zbiór jesienny - wysiewa się nieco później.

Na początku kwietnia, gdy pogoda na to pozwala, sieje się groch, bób, szpinak, pasternak. Często te gatunki siane są jeszcze w marcu przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, co zależy od rejonu klimatycznego w naszym kraju.

Jest to także pora na wysiew do gruntu pietruszki naciowej, rzodkiewki, wiosennej rzodkwi, kopru. Sadzi się rozsadę kalarepy, kapusty wczesnej, kalafiorów, sałaty masłowej i kruchej, Koper wysiewamy w większej ilości na zbiór na zielono oraz przeznaczony jako przyprawa (baldachy) do kwaszenia i innych przetworów wykonywanych latem. Koper sieje się rzutowo lub w rzędy.

W kwietniu powinno się już założyć rozsadnik (w miejscu przygotowanym jeszcze jesienią), na którym będą wysiewane warzywa kapustne i liściowe (sałaty) na zbiór letni, także kapusta brukselska - na zbiór jesienią i zimą. Na rozsadnik zwykle przeznacza się około 2 m2. Gleba na jego powierzchni musi być starannie uprawiona i dobrze wyrównana, siewy wykonane dokładnie, co gwarantuje dobre, równomierne wschody nasion.

Przy wiosennych siewach wskazane byłoby - dla własnej wygody i dokonania obserwacji, przydatnych później - obsiane grządki oznaczyć etykietkami z nazwą gatunku, odmiany, datą siewu. A ich naroża oznaczyć niewielkimi kołeczkami.