Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Wrześniowe prace w warzywniku

wrzesniowe prace w warzywnikuJesień to przede wszystkim okres zbiorów. Dojrzewa teraz wiele owoców i warzyw, które zużywamy nie tylko na potrzeby bieżące, ale także przygotowujemy do przechowywania przez okres zimy i wczesnej wiosny. Od tego jak je zbierzemy i jakie warunki zapewnimy im w czasie przechowywania, będzie zależała ich jakość i wartość odżywcza. Na zbiór warzyw wybieramy dzień suchy i słoneczny, gdyż zebrane w okresie deszczów, gorzej się przechowują.

Wrzesień to okres ostatnich zbiorów warzyw ciepłolubnych (ogórków, papryki, oberżyny i fasoli szparagowej) - uprawianych w gruncie i w nie ogrzewanych tunelach foliowych. Pierwsze jesienne przymrozki pojawiające się zwykle w trzeciej dekadzie września, kończą ich wegetację.

Zebrane przed przymrozkami, jeszcze zielone, ale już w pełni wyrośnięte, owoce pomidorów można przechować przez 5-7 tygodni w miejscu chłodnym i wilgotnym, np. w piwnicy (temperatura 12°C, wilgotność powietrza około 90%). Najlepiej jest je ułożyć 2-3 warstwami w ażurowej skrzynce. Co kilka dni trzeba owoce przejrzeć, wyjmując dojrzałe i usuwając chore. Aby szybciej dojrzały, potrzebną ilość owoców przenosimy do ciepłego pomieszczenia z temperaturą 20-22°C. Pomidory mogą dojrzewać w ciemności, ale dojrzewające na świetle są ładniej wybarwione.

Pod koniec września lub na początku października przystępujemy do zbioru buraków ćwikłowych. Są one bardziej od innych warzyw korzeniowych wrażliwe na działanie niskich temperatur, a uszkodzone przez jesienne przymrozki, źle się przechowują. Jeśli warzywa korzeniowe wyjątkowo obrodziły, a na działce znajdzie się miejsce zacienione, ale nie podmokłe, możemy je przechować przez zimę w kopcu. Zdrowe i nie uszkodzone mechanicznie korzenie umieszcza się w płytkim dołku (20-30 cm), przesypując każdą ich warstwę piaskiem lub piaszczystą ziemią. Ułożone w stożek warzywa, przysypuje się z wierzchu około pięciocentymetrową warstwą ziemi. Z nastaniem kilkustopniowych mrozów, warstwę ziemi pogrubia się do 20 cm, a kopiec przykrywa trzydziestocentymetrową warstwą słomy i ponownie przysypuje ziemią.

Na przełomie września i października ogławiamy kapustę brukselską. Zabieg ten polega na usunięciu wierzchołka wzrostu rośliny. Powoduje on szybsze i bardziej równomierne dorastanie główek. Kapustę brukselską przeznaczoną na użytek zimowy można pozostawić w gruncie lub późną jesienią (listopad) wykopać i zadołować, podobnie jak pory.

Jesień to drugi w sezonie wegetacyjnym okres zbioru warzyw rzepowatych - rzodkiewki i rzodkwi oraz warzyw liściowych - sałaty, szpinaku i roszponki. Przykrycie ich niskim tunelem foliowym pozwoli na przedłużenie zbioru nawet do początku grudnia.

Jesień to nie tylko okres zbiorów. Każdy, kto zajmuje się pielęgnowaniem ogrodu przyzna, że w znacznym stopniu sprawdza się ludowa mądrość „kto jesienią nie myśli o wiośnie, temu nic nie urośnie". Mając to na względzie, jesienią nie należy zaniedbywać prac agrotechnicznych, przygotowujących nasz ogród do przyszłego sezonu wegetacyjnego. Zagonki, z których uprzątnęliśmy warzywa, trzeba starannie odchwaścić, usuwając zwłaszcza chwasty wieloletnie i kwitnące, gdyż te wkrótce rozsieją nasiona i przysporzą nam pracy w roku następnym. Zagonki które przeznaczone są pod wczesne warzywa, należy przekopać. Musimy też zaplanować, gdzie i jakie zastosujemy nawożenie, ponieważ jesień to czas stosowania większości nawozów organicznych i niektórych nawozów mineralnych.