Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Pomidory z parapetu

pomidory z parapetuPomidory z własnego ogrodu smakują jakoś lepiej, niż te kupione w sklepie. Przyznać to mogą nawet ci, którzy uprawiają je w mieszkaniu lub na balkonie. Produkując pomidory w domu nie potrzebujemy specjalnych narzędzi ani pojemników. Wystarczy kilka torfowych i plastikowych doniczek, trochę żyznej ziemi, nasiona, a w dalszej fazie uprawy drewniana skrzynka, którą bez trudu możemy zrobić sami lub kupić w najbliższym sklepie ogrodniczym. Powinna mieć co najmniej 20 cm głębokości.

Przed wysiewem

Jeśli używamy ziemi z własnego ogródka, trzeba ją najpierw przesiać przez sito zrobione z siatki o dużych oczkach. Oddzielimy w ten sposób wszystkie grubsze zanieczyszczenia, np. kamienie, kawałki gałęzi, szkła i metalu, które często jakimś sposobem dostają się do gleby. Ziemię można też odkazić, wkładając ją do gorącego piekarnika na 30-45 minut, ale do wysiewu nasion lub sadzenia nadaje się dopiero po 2 tygodniach (po takim zabiegu ziemia pozbawiona jest mikroorganizmów, bez których niemożliwy jest wzrost roślin). Możemy także kupić gotową ziemię w sklepie ogrodniczym, najlepiej mieszankę uniwersalną.

Dobierzmy też odpowiednią odmianę pomidorów, najlepiej o drobnych, ozdobnych owocach, tworzących ładne grona. Do takich należy czereśniowa odmiana Koralik, z pięknymi gronami czerwonych owoców, Maskotka - o drobnych owocach średnicy 2 cm, lub Pinokio - o owocach żółtopomarańczowych. Pomidory wielko- i średnioowocowe nie zdają egzaminu w domowej uprawie.

Rozsada

Nasiona wysiewamy wiosną, od końca lutego do maja, a na późny zbiór nawet w lipcu. Od wysiewu do uzyskania roślin gotowych do wysadzenia w skrzynkach mija około 6 tygodni. W tym okresie musimy młode siewki dokładnie pielęgnować. W drugim, trzecim tygodniu po wysiewie wymagają one pikowania. Sadzimy je wtedy pojedynczo w doniczkach torfowych lub innych małych pojemnikach. Możemy wybrać tylko najsilniejsze rośliny, a resztę przeznaczyć do uprawy w ogrodzie lub na jakiś inny cel.

Przesadzanie

Po 3 tygodniach po pikowaniu rośliny są już na tyle duże, że możemy je przesadzić do większych doniczek, a po następnych 3 tygodniach - spore już sadzonki - do skrzynek. Kilkakrotne przesadzanie rozsady pomidorów ułatwia tworzenie się silnego systemu korzeniowego. Do każdej skrzynki sadzimy po 2-3 sztuki, żeby miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Jeśli zostało nam nieco rozsady, oddajmy ją znajomym lub posadźmy w innym miejscu.

Pielęgnacja

Po przesadzeniu musimy rośliny obficie podlać, a w trakcie uprawy nie dopuszczać do przesuszenia podłoża. Od czasu do czasu powinniśmy też pomidory zasilić mieszanką nawozów mineralnych lub wysuszonym, zmielonym obornikiem.

Gdy rośliny osiągną ponad 20 cm wysokości, trzeba je przywiązać do wbitych w ziemię drewnianych palików. W miarę wzrostu pędu głównego czynność tę musimy powtarzać, żeby rośliny się nie przewracały.

Pomidory lubią dużo światła, dlatego skrzynki ustawiamy tuż przy oknie, najlepiej od strony południowej, a jeśli warunki na to pozwalają (miną przymrozki) - na balkonie. Trzeba je uprzednio zahartować, tzn. trzymać przez 3-5 dni po 0,5-1 godz. przy otwartym oknie.

Zbiór owoców

Taka domowa produkcja nie przyniesie nam oczywiście dużych plonów, ale z pewnością wystarczy do przyrządzenia kilku sałatek lub poczęstowania gości. Ważniejsza wydaje się sama przyjemność uprawy i satysfakcja przy zbiorze.