Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Pomidory do mrożenia

pomidory do mrozeniaMrożenie jest bardzo dobrą metodą konserwowania warzyw. Pozwala na zachowanie, w prawie nie zmienionej postaci, składników decydujących o ich wartości odżywczej i biologicznej. Również w badzo dużym stopniu zachowuje takie cechy świeżego surowca jak smak, barwa i zapach. Jeszcze niedawno uważano, że pomidor ze względu na dużą zawartość wody a małą suchej masy to warzywo kontrowersyjne pod względem przydatności do zamrażania.

Obecnie coraz więcej owoców pomidora mrozi się na skalę przemysłową. Z dobrym skutkiem pomidory można też zamrażać na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. W całości najlepiej mrożą się owoce drobne i średnie - takie wykorzystuje się zimą do sporządzania soków, przecierów i zup. Częściej pomidory mrozi się w postaci kostki albo plastrów. Kostka może być wykorzystywana do zup i w mieszankach z innymi warzywami, a plastry do zapiekanek. Zamrażać można też przecier pomidorowy.

Sam proces zamrażania nie jest skomplikowany. Owoce nie wymagają blanszowania. Kostkę i plastry najlepiej zamrażać w pojedynczej warstwie a potem przesypywać do większych opakowań.

Jeżeli zamrożone pomidory są dobrze przechowywane, to straty składników odżywczych są niewielkie. Warunkiem zachowania dobrej jakości mrożonek jest utrzymywanie przez cały okres przechowywania stałej, możliwie najniższej temperatury. W zamrażarkach domowych jest to temperatura około -25°C.

Owoce nie wszystkich odmian pomidora jednakowo dobrze nadają się do zamrażania. Te przeznaczone do zamrażania powinny być intensywnie wybarwione, twarde, mięsiste, mieć dużo suchej masy i mało substancji galaretowatej. Warunki te spełniają owoce niektórych przemysłowych odmian pomidora. Spośród odmian polskich warte polecenia są następujące odmiany: Kmicic, Konsul, Bazalt, Granit, a z zagranicznych: Red Hunter, Incas F1, Elko F1, Caspar F1, Benito F1 i Ronco F1. Są to odmiany samokończące, wiotkołodygowe tzn. nie wymagające ogławiania i palikowania.

Owoce wszystkich wymienionych odmian charakteryzują się małą liczbą komór nasiennych - najczęściej są 2-3-komorowe, nie wykazują tendencji do pękania, długo zachowują dobrą jakość na roślinie i dlatego nie wymagają tak częstych zbiorów jak owoce odmian ogólnoużytkowych.

Charakterystyka odmian:

Kmicic - odmiana średnio wczesna. Rośliny o pokroju średnio zwartym. Tworzy owoce twarde, ciemnoczerwone o lekko gruszkowatym kształcie i średniej masie w granicach 70-80 g.

Konsul - odmiana średnio wczesna. Rośliny o pokroju średnio zwartym. Owoce są wydłużone, twarde, bez tendencji do pękania i zniekształceń, o średniej masie około 60-70 g.

Bazalt - odmiana średnio wczesna o dość silnym wzroście. Owoce wydłużone, średniej wielkości (około 70 g), twarde.

Granit - odmiana trochę późniejsza niż wcześniej wymienione odmiany polskie. Nadaje się do mrożenia w postaci plastrów.

Elko F1 - tworzy owoce wydłużone do cylindrycznych, dość twarde, o średniej masie około 80 g. Szczególnie polecana do mrożenia w postaci plastrów.

Caspar F1 - średnia masa cylindrycznych owoców około 80 g. Polecana do mrożenia w postaci plastrów.

Ronco F1 - owoce są lekko wydłużone, intensywnie wybarwione, twarde o średniej masie około 70 g.

Benito F1 - tworzy owoce twarde, lekko wydłużone o masie około 70 g.

Zasady uprawy odmian pomidora, których owoce nadają się do mrożenia są podobne jak innych odmian samokończących uprawianych w polu. Ich wspólną cechą jest dość długi okres wegetacji. W związku z tym pełnia plonowania, zależnie od warunków pogodowych przypada w drugiej połowie sierpnia lub na początku września, a zbiory prawie zawsze przeciągają się do jesiennych przymrozków.

Uprawiając odmiany z przeznaczeniem do mrożenia należy unikać czynników opóźniających plonowanie roślin, takich jak sadzenie złej jakości rozsady czy przenawożenie azotem. Rozsada powinna być zdrowa, krępa, niewybiegnięta, najlepiej doniczkowana. Ze względu na dłuższy okres wegetacji roślin i wynikające z tego późniejsze plonowanie, odmiany te wymagają staranniejszej ochrony przed chorobami.