Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Jak wyhodować rzeżuchę w kuchni

Niepozorna, delikatna i wciąż niedoceniana w naszej diecie. Rzeżucha - jedno z najbardziej wartościowych warzyw, skarbnica witamin, pierwiastków, mikroelementów. Roślina, która powinna gościć na naszych stołach przez okrągły rok. Zwłaszcza, że uprawa rzeżuchy jest niezwykle prosta. Możemy ją wyhodować we własnej kuchni.

Potrzebne będą tylko: duża garść waty i płaski talerz albo np. podstawka pod doniczkę o odpowiednio dużej średnicy. Nasionka kupujemy w sklepie ogrodniczym (np. nasiona z swiatkwiatow.pl). W okresie wiosennym bez trudu znajdziemy je także w każdym większym hipermarkecie czy dyskoncie.

Talerz dokładnie obkładamy warstwą waty, zmoczonej uprzednio w zimnej wodzie. Na tak przygotowane podłoże wysiewamy nasiona rzeżuchy. Siać należy dosyć gęsto, licząc się z tym, że pewien procent nasion nie wzejdzie. Następnie nasz siew spryskujemy wodą i szczelnie przykrywamy, czekając aż wykiełkuje. Gdy pędy zaczną wschodzić – przykrywkę odstawiamy, a talerz z rzeżuchą umieszczamy w jasnym, średnio nasłonecznionym miejscu. Pamiętamy o regularnym zraszaniu, tak by podłoże było stale wilgotne. Po 6-7 dniach roślinki mają wysokość kilku centymetrów i są gotowe do spożycia. Pędy ścinamy nożyczkami i dodajemy do kanapek, sałatek, twarożku czy zupy.

Rzeżucha dodaje jedzeniu pikantnego smaku, zastąpi więc niejedną przyprawę. Ale najważniejsze – dodaje zdrowia. Jedzmy więc rzeżuchę jak najczęściej.

Tags: rzeżucha