Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Jesienna uprawa czosnku

Czosnek

Wybierając miejsce pod jesienną uprawę czosnku, należy pamiętać by było ono osłonięte od silnych i mroźnych zimowych wiatrów oraz nie zacienione. Stanowisko powinno być również umiejscowione na lekkim wzniesieniu, aby woda z topniejącego wiosną śniegu nie zalewała uprawy. Najodpowiedniejsze są gleby próchniczne, żyzne, lekkie, przewiewne, łatwo nagrzewające się. Warzywa zimujące w gruncie mają nieco większe wymagania pokarmowe, dlatego najlepiej uprawiać je w pierwszym roku po nawożeniu organicznym. Powinniśmy również pamiętać o zasileniu ich nawozami mineralnymi.

Czosnek to jedna z najstarszych roślin uprawianych w celach przyprawowych i leczniczych. Zawiera m.in. znaczne ilości witaminy C i prowitaminy A. Charakterystyczny zapach i ostry smak czosnku spowodowany jest znajdującymi się w nim olejkami eterycznymi. Zawarte w olejkach substancje mają silne działanie bakteriobójcze.

Czosnek jest bardzo wytrzymały na niskie temperatury. Posadzony jesienią dobrze zimuje w polu o ile wcześniej zdąży się ukorzenić - wiosną rozpoczyna wzrost w temperaturze 3-5°C.

Warzywo to ma duże wymagania wodne, jednakże nie lubi nadmiaru wilgoci w glebie. Uprawiany na stanowiskach podmokłych - łatwo gnije. Najlepsze pod jego uprawę są gleby żyzne, o dużej zawartości próchnicy, zasobne w składniki pokarmowe i wodę, o pH = 6,5-7. Jesienią wysadza się go na stanowiska w pierwszym roku po nawożeniu organicznym. Najlepszym przedplonem dla czosnku są warzywa, pod które wiosną wnoszony był obornik lub kompost np: kapusta, kalafior, ogórki. Przygotowanie gleby powinno być bardzo staranne. Należy ją głęboko spulchnić oraz wyrównać powierzchnię. Wskazane jest zastosowanie nawożenia mineralnego w postaci Azofoski lub MIS-3 w ilości 400g/10nv.

Czosnek rozmnażamy z ząbków, które sadzimy pionowo, piętką w dół, wciskając je w dno bruzdy. Ząbki wysadzamy w poprzek zagonów w rzędy odległe o 20-25 cm na głębokość 5-8 cm. Płytsze posadzenie może być przyczyną wysadzenia ząbków przez mróz na powierzchnię gleby i przemarzanie ich podczas bezśnieżnych zim. Bardzo ważne jest aby czosnek przed nadejściem zimy zdążył się ukorzenić. Termin sadzenia uzależniony jest od rejonu Polski oraz od warunków atmosferycznych. Zwykle przypada od połowy września do pierwszych dni listopada.

Wiosną, gdy tylko ziemia przeschnie spulchniamy ją przy pomocy pazurków i nawozimy czosnek pogłównie (ok. 300 g Azofoski na 10 m2). Dalsza pielęgnacja polega na spulchnianiu gleby, zwalczaniu chwastów, wycinaniu pędów kwiatostanowych oraz podlewaniu.

Czosnek sadzony jesienią zbiera się w lipcu. Typ wytwarzający pędy kwiatostanowe nie załamuje łodyg, a jego dojrzałość rozpoznaje się po zasychaniu liści. Czosnek nie wytwarzający kwiatostanów zbieramy, gdy około 50% roślin ma załamaną łodygę. Przed zbiorem główki powinny być twarde, a okrywające je łuski pergaminowe.

Polecane odmiany do uprawy amatorskiej to: Arkus, Orkan, Orlik.

Tags: czosnek