Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Osłaniamy warzywa na zimę

Osłona warzyw na zimę

Stosunkowo łagodny przebieg zimy w ostatnich latach zwiększa szansę powodzenia w uprawie warzyw pozostawianych w polu na ten okres. Dobre przezimowanie zależy nie tylko od spadku temperatury i okrywy śnieżnej, ale także od doboru odpowiedniej odmiany oraz stanu roślin przed zimą. Bardzo korzystne jest stosowanie osłon z folii i włókniny, zmniejszające uszkodzenia mrozowe i przyspieszające wzrost roślin na wiosnę.

Spośród roślin, które mogą zimować na polu, najbardziej potrzebują osłaniania warzywa liściowe. Gdy zimy są łagodne, dobrze zimują w osłoniętych od wiatru miejscach sałata i kapusta wczesna, a także mniej znana roszponka. Na rynku można spotkać nasiona kapusty Prospera F1 i Duncan F1 i innych odmian o główkach stożkowych, sałaty Nansena Zimowa, a także roszponki. Powodzenie uprawy zależy od warunków cieplnych jesienią. U kapusty i sałaty bowiem w przypadku długotrwałych niskich (lecz dodatnich) temperatur, następuje jarowizacja i wczesne wytwarzanie pędów kwiatowych na wiosnę. Warunki cieplne w czasie zimy polepsza niski tunel pokryty folią, a także włóknina polipropylenowa PP 17 g/m2 lub grubsza, zakładana bezpośrednio na rośliny dopiero po pierwszych dniach z temperaturą poniżej zera. Oprócz poprawy warunków cieplnych, włóknina daje efekt rozproszenia światła. W przypadku występowania słonecznych dni i mroźnych nocy zmniejsza się niebezpieczeństwo uszkodzeń powodowanych bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Na wiosnę osłony zdejmujemy, a rośliny zasilamy nawozem azotowym o szybkim działaniu (np. saletrą amonową 10-15 g/m2).

Znacznie mniej ryzykowna jest uprawa ozima szpinaku. Do najlepiej zimujących odmian zalicza się Olbrzym Zimowy, Markiza F1, Asta F1 i Kasta F1. Rośliny przykrywamy włókniną po wyraźnym ochłodzeniu występującym w ciągu kilku kolejnych dni. W zależności od pokrywy śnieżnej i temperatury, szpinak możemy zbierać już w zimie.

Dość ryzykowna jest uprawa rzodkiewki z siewu przedzimowego. Nadają się do tego jedynie odmiany o krótkiej wegetacji: Saxa i Rowa, które mają zgrubienia czerwone oraz Mila i Opolanka - odmiany dwubarwne o wydłużonym kształcie. Do tej uprawy lepszą od włókniny osłoną jest tunel niski, pokryty cienką folią. Nasiona wysiewamy na początku listopada i jeśli zima będzie łagodna możemy zbierać rzodkiewkę już w pierwszej dekadzie kwietnia. Rośliny zimują wówczas w fazie 1-2 liści i rozpoczynają na nowo wegetację przy pierwszym ociepleniu. Na wiosnę zauważalne są zgrubienia liści ze srebrzystą barwą dolnej strony, co jest związane z dużymi dobowymi wahaniami temperatury. Nie powinno to jednak pogorszyć jakości zgrubień rzodkiewki.

Pod osłonami z włókniny mogą zimować wyrośnięte pory, pod warunkiem doboru odpowiedniej odmiany. Do takiej uprawy są zalecane między innymi odmiany: Carina, Arkansas, Blizzard, Alaska i Bartek. Mają one ciemnozielone, a nawet niebieskawe liście. Sadzenie porów przeznaczonych do przezimowania wykonujemy w lipcu. Pod osłonami dobrze zimują także cebula dymka i czosnek. Do przykrywania porów i innych warzyw cebulowych od późnej jesieni do wczesnej, wiosny można użyć starej włókniny, którą kładziemy w kilku warstwach.

Spośród warzyw korzeniowych najlepiej zimuje w gruncie pietruszka korzeniowa i naciowa, a także skorzonera. Po nadejściu chłodów usuwamy z roślin nać i przykrywamy glebę białą włókniną, najlepiej o masie 30-60 g/m2. Wczesną wiosną zbieramy zieloną natkę pietruszki, nie spiesząc się ze zdejmowaniem osłony.

Pod przykryciem z włókniny lub tunelu niskiego lepiej zimują także warzywa wieloletnie. Wprawdzie rośliny rabarbaru, szparagów, szczawiu, chrzanu i szczypiorku w naszych warunkach klimatycznych dobrze znoszą zimę, ale dzięki przykryciu rozpoczynają wegetację wcześniej, dając wyższe plony. Pozostawione na zimę przykryte tunele, szklarnie oraz inspekty mogą być miejscem przechowania przez zimę wielu warzyw. Możemy w nich zadołować warzywa zebrane późną jesienią. np. całe rośliny porów, kapusty brukselskiej, kalafiorów. Po wykopaniu dołu w kształcie prostokąta i głębokości 20-30 cm, umieszcza się rośliny pionowo blisko siebie. Przed ułożeniem warzyw kapustnych i obsypaniem boków, można usunąć częściowo liście zewnętrzne. Pod tymi osłonami przechowujemy także warzywa korzeniowe, okrywając je warstwą ziemi i słomą, podobnie jak kopiec, lub umieszczając w skrzynkach, po uprzednim przesypaniu wilgotnym piaskiem, a następnie wykonaniu dobrej izolacji cieplnej. Do tego celu można wykorzystać styropian i grubą włókninę. Mamy wtedy zapewniony dostęp do warzyw przez całą zimę.

Tags: zima, warzywa, osłona, włóknina