Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Ozime siewy warzyw korzeniowych

Warzywa ozime

Uprawa warzyw korzeniowych z siewu przedzimowego, zwanego również "pod grudę", możliwa jest na różnych glebach. Wysiew nasion przed zimą spowoduje, że wiosną rośliny wzejdą wcześniej, uzyskamy więc wcześniejszy plon. Jesienią grządki pod siew należy przygotować bardzo starannie. Powinny mieć wyrównaną powierzchnię, w przeciwnym razie we wszystkich zagłębieniach będzie się gromadziła woda z deszczu lub topniejącego śniegu. Rośliny w takich miejscach nam nie wzejdą lub po wzejściu wymokną. Gleba przed siewem powinna się odleżeć, ponieważ w okresie zimy pionowe ruchy podłoża mogą spowodować zmianę głębokości położenia nasion.

Przed przystąpieniem do siewu należy sprawdzić zdolność kiełkowania nasion marchwi, pietruszki a zwłaszcza pasternaku. Wysiewana ilość nasion powinna być o około połowę większa niż wiosną. Termin siewu należy dobrać tak by nasiona nie zaczęły kiełkować przed nadejściem mrozów. Najczęściej polecanym terminem jest koniec listopada - początek grudnia. Po przemarznięciu gleby, grządki możemy okryć trocinami, korą lub słomą Okrywy chronią glebę przed zbytnim ogrzewaniem się w okresie odwilży - a tym samym przed zbyt wczesnym kiełkowaniem nasion. Dlatego do okrywania nasion wysiewanych jesienią nie powinno się wykorzystywać folii perforowanej czy włókniny, nawet tej grubszej. Przyczyniają się one bowiem do podniesienia temperatury gleby w dni słoneczne, przez co mogą być przyczyną zbyt wczesnych wschodów.

Wczesną wiosną okrywy usuwamy aby nie opóźniały wegetacji roślin. Po usunięciu okrywy możemy nałożyć osłony z folii perforowanej lub włókniny w celu przyspieszenia kiełkowania i późniejszego wzrostu roślin. Niekiedy pietruszka, marchew czy pasternak mogą się zjarowizować. Wytwarzają wtedy pędy kwiatostanowe, które należy usuwać by nie cieniowały sąsiednich roślin.

MARCHEW. Do uprawy z siewu przedzimowego wykorzystujemy odmiany wczesne np. Amsterdamską. Na 10 m2 potrzeba około 6 g nasion. Marchew z siewu przedzimowego możemy zbierać o 1-2 tygodnie wcześniej w porównaniu do wysiewanej wiosną.

PIETRUSZKA. Do uprawy z siewu przedzimowego polecana jest odmiana Cukrowa. Nasiona wysiewamy w ilości tylko nieco większej niż przy terminie wiosennym. Jeżeli jednak planujemy wcześniejsze zbiory liści pietruszki, można zwiększyć ilość wysiewanych nasion. Najlepiej przez dodanie dodatkowych rzędów, z których będziemy pozyskiwać całe rośliny. Nie należy wyrywać roślin z rzędów przeznaczonych na późniejsze zbiory, ponieważ możemy uszkadzać korzenie sąsiednich roślin i przez to opóźniać ich wzrost. Jeżeli jednak ilość roślin w rzędzie jest zbyt duża, przerywka jest konieczna, w przeciwnym razie nie uzyskamy dużych korzeni. Nie należy również podrywać liści, zwłaszcza w początkowym okresie wegetacji, bo wpływa to niekorzystnie na wzrost roślin.

PASTERNAK. Uprawa tej rośliny z siewu przedzimowego obarczona jest większym ryzykiem. W przypadku pasternaku dużo większe znaczenie ma dobór odpowiedniego terminu siewu, co związane jest z szybszym kiełkowaniem nasion. Dlatego siew powinien być przeprowadzony tuż przed nadejściem zimy - polecana odmiana: Półdługi Biały

Tags: warzywa, ozime