Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Świeże warzywa zimą

Świeże warzywa zimą

Spożycie świeżych warzyw w miesiącach zimowych jest ograniczone, gdyż pochodzą one jedynie z przechowywania, pędzenia lub wielkotowarowej produkcji szklarniowej - krajowej lub z importu. Najwięcej w tym czasie spożywamy kapusty, marchwi, buraków, cebuli i porów przechowywanych w lepszych lub gorszych warunkach. Wciąż nie docenia się jednak zimowego spożycia warzyw pochodzących z pędzenia. Zwykle są to natki (pietruszka, seler), szczypior (cebula, szczypiorek), pąki liściowe (cykoria sałatowa). W warunkach domowych możliwe jest także pozyskiwanie świeżych liści rzeżuchy z siewu nasion.

Pędzenie jest prostym i tanim sposobem pozyskiwania szczypioru warzyw cebulowych lub natki warzyw korzeniowych. Polega ono na przerwaniu fizjologicznego spoczynku organów spichrzowych tych roślin (cebul, korzeni) i stworzeniu sprzyjających warunków do wzrostu liści. W warunkach domowych można poddawać pędzeniu cebulę, szalotkę, czosnek, szczypiorek oraz pietruszkę i seler. W każdym domu znajdzie się mniej lub więcej miejsca na parapecie okiennym kuchni, a niekiedy w pobliżu widnej, przeszklonej werandy. Pojemnikiem do umieszczenia cebul i korzeni może być doniczka, skrzynka, woreczek foliowy lub inne opakowania, w których można będzie umieścić podłoże i organy spichrzowe warzyw. Można wykonać specjalne stelaże do umieszczenia skrzynek w kilku poziomach, co jest możliwe w warunkach z większym dostępem światła.

Podłożem do pędzenia może być czysty piasek, ziemia zgarnięta z pola lub ogrodu, torf odkwaszony, a nawet możemy to uczynić bez podłoża, zanurzając korzenie lub cebule w niewielkiej ilości wody. Najważniejsza cechą podłoża powinna być jego dobra przewiewność, czystość - brak czynników chorobotwórczych oraz zanieczyszczeń chemicznych (metale ciężkie, środki chemiczne).

Pędzenie warzyw cebulowych

Zielony szczypior można uzyskać z pędzenia cebul szalotki, drobnych cebul cebuli zwyczajnej i kęp szczypiorku, wykopanych przed nastaniem mrozu. Warzywa te po zbiorze przechodzą okres spoczynku fizjologicznego i wznawiają wzrost po jego zakończeniu. Zwykle trwa on kilka tygodni. Znaną metodą pobudzania cebul do wydania szczypioru jest przycięcie szyjki na równo z główką i zanurzenie dolnej części zgrubienia w ogrzanej wodzie (20-25°C) na okres jednej doby. To samo dotyczy czosnku, gdybyśmy chcieli uzyskać młode liście, które są świetnym dodatkiem do różnych zimowych sałatek.

Szczypiorek można pobudzić do wzrostu poprzez ciepłą kąpiel, zanurzając kępy (mięsiste korzenie i nadziemne wydłużone cebulki) w wodzie o temperaturze około 35°C przez okres jednej doby. W warunkach domowych lekko ogrzaną wodę zmieniamy po ostygnięciu kilka razy w ciągu dnia, pamiętając jednak, aby jej temperatura nie sięgała 40°C, gdyż działa wówczas zabójczo na żywe tkanki.

Pobudzone do wzrostu cebule i kępy szczypiorku należy umieścić w przygotowanym wcześniej podłożu wypełniającym skrzynkę lub doniczkę. Każdy pojemnik powinien mieć otwór lub otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody.

Cebule należy tak sadzić, aby ich górna część wystawała nieco nad powierzchnię podłoża. Dotyczy to również szczypiorku, u którego tylko korzenie powinny być zakryte, natomiast cebulki mogą wystawać nad powierzchnią. Umiarkowane podlewanie i temperatura 18-20°C będą sprzyjały ukazaniu się szczypioru już po kilku dniach.

Pędzenie pietruszki i selera

Natkę pietruszki i selera można uzyskać tylko z korzeni, u których nie odcięto górnej części tego organu tzw. głowy, gdyż tam znajdują się pąki liściowe. Zwykle wybiera się do tego celu korzenie krótsze, mniej kształtne - mogą być rozwidlone, lecz zdrowe i jędrne.

Wilgotne podłoże, dostęp światła i temperatura kilkunastu stopni sprzyjają zwykle ukazaniu się liści już po tygodniu lub kilkunastu dniach. Systematycznie obrywane liście nie hamują wzrostu następnych, co przedłuża okres użytkowania do około 6 tygodni.

Pędzenie cykorii

Koniecznym warunkiem pędzenia cykorii sałatowej jest brak dostępu światła, umiarkowana temperatura i bardzo lekkie podłoże. Dla amatorów odpowiednim pomieszczeniem mogą być piwnice domów mieszkalnych lub inne ciemne miejsca.

Cykorię sałatową uzyskuje się z pędzenia korzeni przygotowanych do tego celu w warunkach polowych. Od jakości korzeni zależy w dużym stopniu efekt tego zabiegu. Mają na to wpływ cechy odmianowe i termin zbioru decydujący o właściwej dojrzałości. Korzenie do pędzenia pochodzą zwykle ze zbioru w październiku, a po zbiorze muszą być zabezpieczone przed zwiędnięciem i przemarznięciem.

Podobnie jak w przypadku pietruszki i selera korzenie nie mogą mieć uszkodzonych stożków wzrostu znajdujących się w części głowowej. Pojemniki do pędzenia muszą być dość głębokie, gdyż korzenie można umieszczać na dnie, pionowo jeden obok drugiego okrywając je trocinami lub piaskiem na wysokość około 20 cm ponad poziomem ich zagłębienia. Przy oszczędnej ilości podłoża, zagłębione korzenie należy okryć czarną folią wspierającą się na wzniesionej konstrukcji na wysokość około 20 cm lub osłonić odwróconą doniczką.

Umiarkowane podlewanie i niezbyt wysoka temperatura powietrza (temperatura podłoża może być wyższa) będą sprzyjały rozwojowi pąka liściowego. Natomiast światło wpływa na zazielenienie się liści, które stają się gorzkie i niesmaczne. Ciemność sprzyja wybieleniu oraz zwartości pąków.

Rzeżucha

Młode listeczki rzeżuchy mogą być dostępne w dowolnym okresie sezonu zimowego. Nie musimy mieć podłoża w postaci ziemi lub piasku wystarczy zwykła lignina, wyłożona na talerzu lub spodku, którą należy systematycznie nawilżać. Od wysiewu nasion do skiełkowania upływa zaledwie 2-5 dni, zależy to od temperatury otoczenia. Liście przydatne do ścinania (skubania) wykształcą się po kilkunastu dniach od wschodów. Dostęp światła sprzyja intensywnej zieleni i zapobiega wyciąganiu się części podliścieniowej.

Roślina ta nie tylko zdobi świąteczne stoły, lecz w ciągu całej zimy może dostarczać nam cennych składników - witamin i soli mineralnych.

Spożycie świeżych warzyw w miesiącach zimowych jest ograniczone, gdyż pochodzą one jedynie z przechowywania, pędzenia lub wielkotowarowej produkcji szklarniowej - krajowej lub z importu. Najwięcej w tym czasie spożywamy kapusty, marchwi, buraków, cebuli i porów przechowywanych w lepszych lub gorszych warunkach.

Tags: zima, pędzenie, warzywa