Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Świeże brokuły na początek maja

Ze względu na to, że brokuły są cennym źródłem witamin, karotenu, białka, błonnika i sulforafanów (wykazujących działanie antyrakowe), warto by je uprawiać i spożywać na świeżo przez tak długi okres jak jest to możliwe w naszych warunkach klimatycznych. Brokuł jest rośliną, która w okresie młodocianym znosi przymrozki dochodzące nawet do -5°C co powoduje, że możemy wysadzać go do gruntu bardzo wcześnie wiosną. Roślin nie możemy jednak pozostawić swojemu losowi i musimy je zabezpieczyć aby uzyskać wczesny plon. Proponuje się zatem albo bardzo wczesną uprawę brokułów w nieogrzewanych wysokich tunelach foliowych albo też nieco późniejszą pod płaskim okryciem z włókniny.  

Dla brokułów wybieramy teren o glebie żyznej, próchnicznej i szybko nagrzewającej się w okresie wiosennym, której odczyn pH waha się od 6,5 do 7,0. Bardzo korzystnie jest przeznaczyć pod ich uprawę grządkę nawiezioną jesienią obornikiem oraz nawozami fosforowymi i potasowymi (20 dag superfosfatu potrójnego i 10 dag soli potasowej na 10 m2). Nawożenie fosforowo-potasowe możemy ewentualnie przeprowadzić wczesną wiosną. Mniej więcej tydzień przed sadzeniem roślin poletko nawozimy saletrzakiem w ilości około 30 dag/10m2.

Uprawa w tunelach foliowych pozwoliła na uzyskanie w ostatnich dwóch latach pierwszych plonów już na początku maja, to znaczy w okresie, gdy na rynku można było kupić wyłącznie brokuły sprowadzane z cieplejszych rejonów Europy. Z uprawy natomiast pod płaskim okryciem pierwsze plony można uzyskać na przełomie maja i czerwca.

Decydując się na tak wczesną uprawę musimy najpierw zastanowić się, czy posiadamy odpowiednie warunki do otrzymania rozsady. Trzeba bowiem wiedzieć, że okres jej produkcji będzie wynosił około 2 do 2,5 miesiąca i przez cały ten czas musimy roślinom zapewnić temperaturę na poziomie 15°C i co bardzo ważne - dobry dostęp światła. Ponieważ w sprzyjających warunkach rośliny możemy wysadzać do tunelu już w pierwszej dekadzie marca, nasiona należy wysiać około 10 stycznia. Gdy nie mamy warunków do tak wczesnej uprawy, nasiona wysiewamy w I dekadzie lutego, a otrzymaną rozsadę wysadzamy w pierwszych dniach kwietnia, osłaniając ją włókniną. Nasiona wysiewamy do substratu torfowego a siewki po całkowitym rozwinięciu liścieni pikujemy do doniczek o średnicy 5-6 cm. Jeśli mimo utrzymania optymalnej temperatury powietrza i wilgotności podłoża rośliny słabo rosną, należy je dwukrotnie w odstępach 2-tygodniowych dokarmić roztworem nawozu mineralnego (np. saletrą amonową w stężeniu 0,5%).

7-10 dni przed wysadzeniem roślin na miejsce stałe musimy je koniecznie zahartować. Hartowanie polega na stopniowym ograniczaniu podlewania oraz coraz intensywniejszym wietrzeniu rozsady. Na kilka godzin przed wysadzeniem, rozsada musi być obficie podlana. Rośliny sadzimy w rozstawie 40x40 lub 45x40 cm.

Ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia niskich temperatur, rośliny wysadzone do tunelu radzę przykryć dodatkowo włókniną, którą należy utrzymywać przez okres około 2 tygodni. Po jej usunięciu rośliny odchwaszczamy, dokarmiamy saletrą amonową (około 15 dag/10 m2) i obficie podlewamy. Regularne i obfite nawadnianie roślin jest konieczne dla uzyskania dorodnych „róż". Gdy temperatura na zewnątrz jest już wysoka a prognozy pogody nie przewidują gwałtownych spadków temperatury (zwykle około 25 kwietnia), usuwamy folię z tunelu, aby nie dopuścić do nadmiernego przegrzania roślin.
Aby uzyskać dobry i wczesny plon z nasadzeń kwietniowych, rośliny natychmiast po posadzeniu (rozstawa taka sama jak w tunelu) należy przykryć włókniną, którą zdejmujemy po upływie około 6 tygodni. W międzyczasie rośliny odchwaszczamy, dokarmiamy i w miarę potrzeby nawadniamy. Odmiany brokułu, które można polecić do wczesnej uprawy to między innymi: Bolivia, Buccaneer, Cruiser, Emperor, Montblu oraz Cezar.