Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Rukiew wodna

rukiew wodnaRukiew wodna zwana inaczej rzeżuchą wodną (Nasturtium officinale) w naszym klimacie rośnie pospolicie w zbiornikach wodnych, ale przy postępującym zanieczyszczeniu spotyka się ją coraz rzadziej. Rukiew wodna jest byliną należącą do rodziny kapustowatych (Brassicaceae) dorastającą do 60-80 cm wysokości. Posiada łodygę dętą, płożącą się i zakorzeniającą. Liście ma nieduże, pierzaste, oraz drobne, małe, białe kwiaty zebrane w grona szczytowe w kątach liści. Kwitnie od maja do sierpnia.

Roślina ta wymaga stanowiska o bardzo żyznej glebie, raczej zasadowej, dostatecznie wilgotnej, najlepiej nad czystą wodą. Jeśli w naszym ogrodzie nie posiadamy zbiornika wodnego, chcąc zakosztować pikantnego smaku liści rukwi przypominającego gorczycę, możemy poradzić sobie w inny sposób. Skrzynkę balkonową wyłożoną folią lub inne wodoszczelne naczynie wypełnia się ziemią ogrodową do wysokości 2 cm poniżej brzegu, wysiewa się w niej nasiona (od marca do lipca) i lekko je ugniata. Podłoże musi być stale wilgotne, a naczynie umieszczone w zacienionym miejscu.

Gdy młode roślinki nieco podrosną, wlewa się wodę na wysokość 1 cm. Pielęgnacja roślin polega na stałym uzupełnianiu poziomu wody i okresowym (mniej więcej co cztery tygodnie) umiarkowanym zasilaniu płynnym nawozem. W krajach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia) prowadzi się uprawę rukwi na skalę produkcyjną na wełnie mineralnej (podobnie jak rzeżuchy ogrodowej).

Do bezpośredniego spożycia nadają się wyłącznie młode liście i wierzchołki pędów. Zrywa się je przez całe lato, a niekiedy również w okresie zimowym, zanim wystąpią mrozy. Zawierają one glikozydy gorczyczne, olejek eteryczny, garbniki, witaminy A, C i D oraz takie pierwiastki, jak potas, żelazo, jod. Ta kombinacja sprawia, że rukiew możemy stosować jako ziele „oczyszczające krew" zwłaszcza podczas kuracji wiosennych.

W lecznictwie rukiew znana była już w czasach starożytnych jako środek moczopędny. W medycynie oficjalnej nie jest obecnie stosowana, ale w lecznictwie ludowym uważana jest za środek przeciwszkorbutowy, przeciwcukrzycowy, wykrztuśny, obniżający ciśnienie krwi. Stosowana bywa w chorobach nerek i płuc oraz przy przeziębieniach. Odwar z ziela rukwi działa w niedoczynności tarczycy.

Rukiew wodna smakuje wyśmienicie przyrządzana jak sałata lub szpinak. Jest również znakomitym dodatkiem do sałatek, twarożku, zup jarzynowych, ziemniaków. Ostry smak rukwi można zneutralizować, mieszając ją z gotowanymi ziemniakami, czerwonymi burakami, a także z surowymi jabłkami lub selerami.