Na rynku środków ochrony roślin znajdziemy zarówno te biologiczne, które działają wolniej, ale są bardzo bezpieczne dla ludzi i zwierząt, jak i silne, które są często niezbędne, by uchronić uprawę przed szkodnikami czy chorobami, ale wymagają zachowania wyjątkowych środków bezpieczeństwa.
Aby działania silnej trucizny nie odczuła osoby stosujące te środki na swoim polu czy w ogrodzie, jak i postronne, trzeba stosować podstawowe środki bezpieczeństwa.
Środki ochrony roślin ze sprawdzonych źródeł
Pierwszym krokiem jest dokładnie zapoznanie się z instrukcją użytkowania. Sam środek powinien być w nienaruszonym opakowaniu oryginalnym, z aktualną datą ważności. Produkt powinien pochodzić ze sprawdzonego sklepu, w którym był właściwie przechowywany. Może to być sklep ze sprzedażą wysyłkową. Same środki muszą być przechowywane w szczelnym opakowaniu, poza zasięgiem dzieci czy osób postronnych. Nie powinno się ich trzymać w miejscu nasłonecznionym albo wilgotnym.
Maksymalny stopień ostrożności
Aby bezpiecznie nanieść środek na rośliny, należy założyć odzież osłaniającą ciało oraz maseczkę i rękawiczki, w pobliżu działania środka nie wolno pić, jeść, palić papierosów.
Sam oprysk należy wykonywać podczas bezwietrznej pogody, by wiatr nie zniósł preparatu na sąsiednie tereny albo na ludzi i zwierzęta. Jeśli w pojemniku, którego używamy do oprysków czy podlewania został środek, najlepiej go jednak całkowicie wykorzystać. Nie można resztek wylewać do kanalizacji, bo może przedostać się do wód gruntowych, a wtedy jest niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
Po zakończonych pracach najlepiej umyć twarz i ręce wodą z mydłem, a opryskiwacz dokładnie wypłukać. Należy pamiętać, że po środkach chemicznych nie można od razu spożywać roślin, które były pryskane. Na opakowaniu produktu znajdziemy informację, ile czasu powinno upłynąć do czasu zbiorów.