Muszka owocowa - jak pozbyć się jej z kuchni

Muszka owocowa wygrywa bezapelacyjnie konkurs na najbardziej irytującego szkodnika. Żyje w kuchni, hoduje się na pożywieniu, a kiedy jej spokój zostanie zakłocony, atakuj wielkim rojem. Inwazje muszek owocowych (Drosophila melanogaster) zazwyczaj pokrywają się z dojrzewaniem owoców letnich. Nic lepiej nie przyciąga tłumu muszek owocowych jak miska brzoskwiń czy pomidorów. Skąd więc biorą się muszki owocowe?

Kuszącym jest myślenie o tych szkodnikach jako obcych najeźdźcach, którzy podróżowali autostopem z odległej krainy, ale niestety okazuje się, że są tubylcami. Zwykle żyją na dworze i wchodzą do środka tylko wtedy, gdy wykryją potencjalne lęgowisko. Dorosłe osobniki żyją tylko przez kilka dni, więc muszą rozmnażać sie szybko. Samice składają do 500 jajek na dowolnym fermentującym źródle żywności, które obejmuje wszystko od dojrzałych bananów po zalegające w koszu organiczne odpadki.  Obecność muszek owocowych jest często pierwszą wskazówką, że zapomnieliśmy o ziemniaku w szafce lub że nasz maluch rozlał sok jabłkowy pod stołem.

Pomimo tego, iż muszki owocowe są tak irytujące, pełnią również ważną funkcję publiczną. Ich larwy konsumują rozkładającą się materię, która mogłaby w innym przypadku stać się źródłem infekcji grzybiczej lub bakteryjnej lub przyciągnąć jeszcze bardziej nieznośne szkodniki, takie jak myszy lub szczury. Samice składają jaja tuż pod powierzchnią gnijących owoców i innych pokarmów. Po wylęgnięciu pędraki spędzają trzy lub cztery dni na jedzeniu, zanim dorosną, a potem cykl zaczyna się od nowa. Ich cały cykl życia trwa około ośmiu dni.

Kontrola i zapobieganie

Pozbycie się muszek owocowych z kuchni wymaga nieco wytrwałości, ale nie jest to trudne i nie wymaga żadnych pestycydów:

  • Eliminujmy lub przechowujmy ich źródła pożywienia przez chłodzenie lub przykrywanie dojrzewających owoców, zwłaszcza bananów, brzoskwiń i pomidorów
  • Przykrywajmy odpadki w kuchni, używając pojemnika z dopasowaną pokrywką
  • Sprawdźmy czy warzywa nie zaczynają mięknąć i psuć się
  • Zbierajmy śmieci, które gromadzą się pod lodówką
  • Płukajmy wyrzucone i nadające się do recyklingu butelki i puszki, zwłaszcza pojemniki na piwo i sok
  • Utylizujmy śmieci
  • Śledźmy nosem lub podążajmy za latającym rojem, aby odkryć inne miejsca, gdzie mogą rozwijać się muszki
  • Ustawmy pułapkę na muchy owocowe. Składaj się one ze środka wabiącego, takiego jak ocet jabłkowy wewnątrz butelki lub pojemnika z którego muchy nie mogą uciec. Aby zapobiec przyszłym inwazjom, przez cały rok trzymajmy pułapkę na kuchennym blacie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.