Choroby roślin doniczkowych mogą spowodować całkowite spustoszenie pośród domowej zieleni. Dlatego warto wiedzieć jak im zapobiegać i jak szybko leczyć. W tym celu przedstawiamy 5 najczęstszych chorób, które mogą zaatakować kwiaty nawet w Twoim domu. Sprawdź jak im przeciwdziałać.
Przyczyny chorób kwiatów doniczkowych:
- Przesuszanie lub przelewanie roślin
To chyba najczęstsza przyczyna chorób roślin. Każdy doniczkowy kwiat ma inne wymagania co do wilgotności gleby, ale nie wszyscy o tym pamiętamy. Często je przelewamy, a to może powodować gnicie korzeni i występowanie pleśni. Jeśli chcemy temu zapobiec, zainwestujmy w doniczki ze specjalnym systemem nawadniania, który ułatwi nam utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby.
- Zbyt duże nasłonecznienie, zbyt zimno w pomieszczeniu lub nieodpowiednia wilgotność powietrza
Te czynniki również mogą wywołać choroby roślin. Nie wszystkie kwiaty lubią stać w pełnym słońcu oraz nie wszystkie z nich dobrze tolerują przebywanie w mocno ogrzewanych pomieszczeniach.
- Przenawożenie
Troszczymy się o nasze rośliny czasami aż zbyt mocno. Pamiętajmy o tym, że z nawozem również możemy przesadzić. Dlatego zanim zastosujemy jakikolwiek środek, przeczytajmy dokładnie instrukcję i do niej się dostosujmy.
- Przeciągi
Przeciągów nie lubi większość kwiatów doniczkowych. Szczególnie nie tolerują ich fikusy i palmy. Zimne powietrze powoduje szybszą utratę wody z rośliny, co powoduje zrzucanie liści.
- Szkodniki
W tempie ekspresowym mogą przenosić się na inne rośliny, więc jeśli tylko zobaczymy pierwsze szkodniki na roślinie, postarajmy się jak najszybciej na to zareagować. Nasze rośliny najczęściej atakują mszyce, wełnowce, tarczniki, ziemiórki, mączliki. Im wcześniej je zwalczymy, tym lepiej dla naszych roślin.
Najczęstsze choroby kwiatów doniczkowych
- Plamistość liści
Na liściach rośliny zaczynają pojawiać się okrągłe, brązowiejące plamy, które mogą się ze sobą zlewać w jedną, dużą plamę. To wszystko prowadzi do obumierania rośliny. Przyczyną może być przebywanie rośliny w niesprzyjających warunkach. Najlepszym sposobem na zwalczenie choroby jest usuwanie chorych liści oraz stosowanie odpowiednich preparatów wzmacniających roślinę.
- Fytoftoroza
Tutaj chorują łodygi rośliny, które zaczynają ciemnieć, brązowieć i powoli zamierać. Przez to, wzrost rośliny jest zahamowany, traci piękną zieleń i zamiera. W tym przypadku należy ograniczyć podlewanie oraz usunąć chore części roślin.
- Szara pleśń
Na roślinie zaczyna osadzać się szara powłoka, która jest puszysta i pyli podczas silniejszego powiewu. Rośliny zaatakowane przez szarą pleśń szybko ciemnieją i zamierają. Tej zarazie sprzyja duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Jeśli chcemy zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, powinniśmy usunąć chore części roślin, podlewać roślinę jedynie z rana, wietrzyć pomieszczenie i zastosować oprysk zwalczający pleśń na roślinach. W zwalczaniu szarej pleśni może nam pomóc na przykład wywar ze skrzypu polnego, który rozcieńczamy w wodzie w proporcjach 1:3
- Mączniak prawdziwy
Na kwiatach i liściach powstaje biały nalot, przypominający swoim wyglądem mąkę. Z czasem plamy zaczynają ciemnieć. Wtedy pojawiają się czarne punkty, w których rozwijają się zarodniki grzyba. Chore rośliny powinniśmy odstawić w pomieszczenie, w którym nie mamy żadnych kwiatów doniczkowych. Te rośliny spryskujemy preparatami grzybobójczymi, mającymi w swoim składzie lecytynę bądź siarkę.
- Gnicie korzeni
Roślina, której korzenie zaczynają gnić, powoli obumiera. Pierwsze objawy zauważymy na liściach rośliny. Natomiast jej korzenie po wyjęciu z donicy są przebarwione oraz mają przykry zapach. Jeśli chcemy uratować roślinę, przede wszystkim powinniśmy ograniczyć nawadnianie. Możemy zastosować preparaty, które wzmocnią roślinę. Jeśli nie chcemy, aby gnicie korzeni dotyczyło również naszych roślin, to nie możemy ich przelewać, podlewać za zimną wodą oraz uważać na to, aby nie przesadzić ze zbyt dużą ilością nawozu azotowego.