Największe mity o szczurach

Szczury, zwłaszcza te dziko żyjące, nie mają zbyt dobrej opinii wśród ludzi. Mówi się, że roznoszą choroby, są niebezpieczne i paskudnie pachną. Obwinia się je za wywołanie epidemii dżumy, co nie jest do końca prawdą. Z biegiem lat powstało wiele innych mitów na temat tych gryzoni, które można łatwo obalić. Zapoznaj się z największymi z nich w naszym artykule!

Mit 1 – szczury są siedliskiem chorób

Pierwsze, co myślimy widząc dzikiego szczura, to że stanowią zagrożenie roznoszenia chorób zakaźnych. Do dzisiaj mówi się, że to właśnie te gryzonie były bezpośrednią przyczyną wybuchu epidemii dżumy na świecie. Zostało jednak udowodnione, że większą odpowiedzialność ponosiły wszy i pchły, które kąsają ludzi, a nie szczury. Oczywiście to nie zmienia faktu, że nadal mogą przenosić pasożyty, które są groźne również dla ludzi. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to na taką skalę, aby od razu wywołać epidemię.

Mit 2 – szczury są brudne i śmierdzą

Owszem, na pierwszy rzut oka dziki szczur nie wygląda na zbyt zadbanego. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie dba o swoją higienę. Szczury potrafią pielęgnować swoje ciała nawet kilka razy dziennie. To, że często widzimy je brudne wynika przede wszystkim ze środowiska, w których żyją, np. śmietnikach czy kanałach. Muszą gdzieś mieszkać, a że tylko tam dostaną schronienie i pożywienie, to już nie ich wina.

To samo dotyczy ich zapachu. Domowe szczury naturalnie pachną niemalże perfumami – dzikie nie mają takiego luksusu, ze względu na to, gdzie żyją na co dzień.

Mit 3 – szczury są wszystkożerne

Wbrew pozorom, szczury nie zjadają wszystkiego, co mają pod nosem. Wręcz przeciwnie, są całkiem wybredne jeśli chodzi o ich dietę. Przez rozpoczęciem „posiłku” zawsze oddzielają te składniki, których nie lubią. Pilnują to, co jedzą, gdyż inaczej będą cierpieć na otyłość lub cukrzycę, które są dla nich śmiertelne. Ich dieta składa się przede wszystkim z owoców, warzyw, nasion, zbóż, orzechów oraz owadów i mniejszych zwierząt.

Mit 4 – szczury są niebezpieczne i agresywne

Nie musimy wpadać od razu w panikę gdy napotkamy na drodze szczura. Szczury nie są z natury agresywne i nie zaczną atakować, jeśli nie mają ku temu powodu. Jak każde zwierzę będzie się broniło, jeżeli poczuje zagrożenie i zostaną sprowokowane.
Szczury nie mają dobrej renomy, w większości przypadków z kompletnie wymyślonych powodów. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli zagości się jeden w naszym domu, należy się go pozbyć.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Cleanpest – deratyzacja Warszawa

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.