Szkodniki w ogrodzie warzywnym

Lato to okres największej aktywności zwierząt, którym najlepiej żeruje się na pielęgnowanych przez Ciebie owocach i warzywach. W skrajnych przypadkach mogą one zniszczyć całość zbiorów w sezonie. Twój ogródek warzywny jest obiektem ataków ze strony szkodników, ale nie wiesz, jak je odstraszyć? Odpowiedź na to pytanie poznasz w naszym tekście.

Jak rozpoznać, że Twoje warzywa są atakowane przez szkodniki w ogrodzie? O ile działanie szkodników żywiących się liśćmi lub warzywami można dostrzec bardzo łatwo (najczęściej są to ślimaki), o tyle to, że w ogródku warzywnym żerują szkodniki podziemne, poznasz po tym, że:

  • roślina wypada z ziemi lub z łatwością można ją z niej wyciągnąć;
  • roślina usycha pomimo regularnego podlewania i nawożenia;
  • w warzywach bulwiastych widać ślady ugryzień lub dziur.

Jakie szkodniki żerujące pod ziemią w ogrodzie są szczególnie niebezpieczne dla Twoich warzyw? ZIEMOVIT przedstawia 3 najczęściej występujące szkodniki podziemne oraz sposoby na ich odstraszenie, dzięki którym w Twój ogródek warzywny będzie mógł się swobodnie rozwijać.

Kret – jak go wypłoszyć?

Chyba nie ma w Polsce ogrodu, w którym prędzej czy później nie pojawiłby się kret. Ten pospolity gryzoń drąży głębokie korytarze o długości nawet 100 cm i głębokości 12–15 cm. Kret żywi się przede wszystkim dżdżownicami, larwami owadów oraz pędrakami, a kopiąc gęstą sieć korytarzy, niszczy także system korzeniowy roślin, co skutkuje ich usychaniem.

Przy walce z kretem warto pamiętać, że są to zwierzęta objęte ochroną, w związku z czym należy je odstraszać i zniechęcać do przebywania w Twoim ogrodzie, a nie tępić. Sposobów na wypłoszenie kreta z działki jest wiele – my przedstawiamy te najskuteczniejsze:

  • krety nie lubą zapachu zgniłych skórek cytryny, liści czarnego bzu, czosnku i bazylii, więc wystarczy włożyć do krecich kopców któryś z tych produktów, aby zniechęcić kreta do Twojego ogrodu;
  • krety są wrażliwe na mikrodrgania gruntu, więc jeśli wbijesz w kopiec kreta zabawkowy wiatraczek lub butelkę, która będzie się obracała na wietrze, możesz go skutecznie wypłoszyć.

Po wypłoszeniu kreta w ogrodzie pozostają nieestetyczne kopce. Wystarczy jednak wyrównać ziemię i wysiać na niej mieszankę ZIEMOVIT regenerator trawnika, aby w krótkim czasie trawa powróciła do pierwotnego stanu.

Turkuć podjadek – jak z nim walczyć?

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów występujących w Polsce – dorosły osobnik może osiągać długość nawet 7 cm. Turkuć podjadek wyposażony jest w silne szczęki oraz długie, łopatowate odnóża i może boleśnie zranić człowieka, co często kończy się zachorowaniem na tężec.

Turkuć podjadek stanowi największe zagrożenie dla Twojego ogrodu warzywnego, gdyż drąży podziemne tunele w żyznej, pulchnej glebie i żywi się korzeniami, kłączami oraz bulwami roślin. Obecność turkucia podjadka rozpoznasz po tym, że rośliny usychają i wypadają rzędami, czyli wzdłuż drążonego przez niego tunelu. Pojedyncze osobniki nie są groźne, jednak jeśli turkuć zagnieździ się w ogrodzie, może stanowić poważny problem.

Jak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu? W okresie wegetacji turkucie podjadki wykopują korytarze, od których tworzą się podłużne wybrzuszenia na powierzchni ziemi, zakończone gniazdem lęgowym – łatwo je poznać po zapadniętej w tym miejscu ziemi. Aby wypłoszyć z niego turkucie oraz ich larwy, wystarczy wlać do otworu olej spożywczy lub wodę zmieszaną z płynem do mycia naczyń.

Nornice – po czym poznać, że żerują w Twoim ogrodzie?

Nornice to niewielkie gryzonie przypominające nieco myszy i chomiki, które mimo uroczego wyglądu są jedynymi z najgroźniejszych szkodników w ogrodzie. Nornice tworzą sieć rozgałęzionych korytarzy podziemnych o licznych wylotach. Wiosną i latem żywią się praktycznie wszystkimi podziemnymi częściami roślin, jednak najłatwiej aktywność nornic można zauważyć po „znikaniu” nasion z ziemi lub podgryzaniu bulw i cebulek.

Nornice trudno wypłoszyć z ogrodu. Aby to zrobić, należy jednocześnie stosować kilka metod:

  • przekopywanie całej gleby w ogrodzie;
  • regularne zatykanie lub zalewanie wodą otworów pojawiających się w ziemi;
  • uprawianie czosnku, mięty, gorczycy lub czarnej porzeczki (nornice bardzo nie lubią tych roślin).

Oprócz tego nornice, podobnie jak krety, nie lubią drgań gleby, więc również w ich przypadku wiatraczki lub butelki wbite w ziemię mogą pomóc.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.